רוסיה נפרדת לשלום מהקולחוז

הראלד טריביון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הראלד טריביון

עשור לאחר ניסיונות המעבר לקפיטליזם, מנסה ממשלת רוסיה להיפטר מאחת ממורשות העידן הסטאליניסטי: הקולחוזים - המשקים החקלאיים השיתופיים שהקים המשטר הקומוניסטי.

מאז התמוטטות ברית המועצות נמשכת התנגדותם של המפלגות הקומוניסטיות והחקלאיות, מנהיגים אזוריים ואחרים, להפרטת אדמות. אלו מנסים לסכל את מאמציו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להפריטן. בעוד פוטין סבור שהרפורמה בקרקעות חיונית לפיתוח הכלכלי של המדינה, האיכרים פוחדים מאוד משינוי מעמדם של הקולחוזים, שפועלים ב-90% מהחוות במדינה. אבל יותר מכל הם חוששים משובה של ההפרטה המושחתת של שנות התשעים, אז הופרטו שירותים ציבוריים ויוזמות ממשלתיות. אזרחי רוסיה קיבלו אמנם מניות של העסקים הממשלתיים, אך בסופו של דבר, העשירים הם שקיבלו בעלות על החברות.

סרגי איוואנוב, מנהל מחוז קורחאטוב הסמוך לקורסק, נזכר כיצד גזל מבצע ההלאמה התוקפני של סטאליו את חוותו של סבו, והזהיר כי גם להצעת החוק של פוטין יהיו תוצאות דומות: רפורמת הקרקעות תהיה "שקטה ואיטית, והעם שוב ידוכא".

התומכים בהפרטה טוענים שהצעד ייצור שוק אמיתי של נכסי חקלאות, ויבטיח את זכויותיהם של בעלי הקרקעות. ואולם אזרחים רבים סבורים שההפרטה דווקא תפריע ליוזמות החקלאיות המערביות, שמחיות את החקלאות הרוסית גם אם מעמד האדמות לא הוגדר בבירור.

בתחילת שנות התשעים פירק הנשיא לשעבר, בוריס ילצין, את שליטת המדינה בחוות הקיבוציות העצומות ונתן לעובדים בהן מניות בחוות. כיום, 12.8 מיליון רוסים מחזיקים במניות כאלה, ולפחות עקרונית יכולים לסחור בהן. אך למעשה, רוב החוות הקיבוציות אינן מחולקות לחלקות מסודרות ומכירתן בלתי אפשרית.

אחת מהצעותיו השנויות במחלוקת של פוטין תמנע מבעלי המניות להחכיר את קרקעותיהם לחברות ענק חקלאיות תמורת דמי שכירות שנתיים, שמשולמים לרוב בחיטה ותבואה. לפי ההצעה, החברות יעבירו את רווחיהן לבעלי הקרקע. כלכלנים ובעלי חברות מעריכים שהדבר יוביל לקריסת התעשייה שבחיתוליה.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, האיץ בבית התחתון של הפרלמנט, הדומא, לאשר בסוף השבוע בקריאה שנייה הצעת חוק לקניית קרקעות חקלאיות ומכירתן - לראשונה מאז פרוץ המהפכה הבולשוויקית ב-150 .1917 מחברי הדומא התנגדו, אך 245 מהם תמכו בהצעה, והיא אושרה. עד להפרטת הקרקעות נותרה רק הקריאה השלישית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ