חשד: גינקולוג מעורב בטיפול פוריות שגרם למות יולדת מסרטן

מאת רן רזניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רן רזניק

משרד הבריאות חוקר חשד ולפיו גינקולוג ישראלי מעורב בטיפולי פוריות שנעשו לחולת סרטן הרחם, שגרמו להתפשטות מהירה של המחלה ולמותה של האשה, לפני כחודשיים. האשה, שעברה את טיפולי הפוריות בקפריסין, סבלה מדימומים בזמן ההריון ולבסוף ילדה בשבוע ה-20 להריונה שני פגים, במשקל 500 גרם כל אחד. לאחר הלידה מת אחד מהם; מצבו של השני קשה. כשבועיים לאחר הלידה, מתה האשה בבית החולים הממשלתי "הלל יפה" בחדרה. במערכת הבריאות אומרים, כי מדובר באחד המקרים הגינקולוגיים החמורים שנחקרו בישראל.

בשנים האחרונות מעורבים גינקולוגים ישראלים בכירים, חלקם מנהלי מחלקות, בטיפולי פוריות לנשים ישראליות בחו"ל, בעיקר בקפריסין וברומניה, שם נמכרות ביציות לנשים הישראליות. התופעה התגברה בעקבות מחסור מתמשך בביציות להפריה בישראל, לאחר פרסום פרשת מכירת הביציות, שבמסגרתה הועלו חשדות פליליים שלפיהם שני גינקולוגים בכירים מהמרכז הרפואי רבין מכרו ביציות של נשים שהיו בטיפולם הפרטי, לאחר שנתנו להן כמות גדולה של הורמונים בלא הסכמתן המלאה, ותוך סיכון בריאותן.

האשה, רווקה בת 50 מחדרה, הרתה בעזרת תרומת ביציות וזרע ובאמצעות הפריה חוץ-גופית שנעשתה לה בקפריסין על ידי רופא ישראלי. הטיפולים נעשו למרות שהרחם היה גדול במיוחד והתגלה בו גידול בשריר הרחם. ככל הידוע, לפני טיפול הפוריות נקבע שהגידול אינו ממאיר, אולם בדיעבד התברר כי האשה היתה ככל הנראה חולת סרטן הרחם כבר בעת טיפולי הפוריות. בספרות הרפואית ידוע כי טיפול הורמונלי עלול להגביר התפשטות סרטן.

לאחר שהאשה סבלה מדימומים, היא ילדה בניתוח קיסרי בשבוע ה-20 להריונה. בניתוח התברר שהיא סובלת מגידול סרטני חריף שמקורו ברחם, שהתפשט לאברים רבים ולחלל הבטן. בעקבות זאת הוחלט לכרות את רחמה של האשה. לאחר הניתוחים הופיעו סיבוכים של חסימת מעיים וכן דימומים שהצריכו ניתוחים חוזרים, ולבסוף מתה האשה.

הנהלת "הלל יפה" דיווחה על המקרה למשרד הבריאות כמתחייב, וציינה כי יש לבדוק מדוע ואיך בוצעה הפריה חוץ-גופית לאשה בת 50 עם רחם גדול במיוחד, אילו בדיקות נעשו לאשה לפני טיפולי הפוריות - לאחר שהתברר שיש חשד לגידול ברחם שהתגלה לבסוף כסרטן מפושט - ומה היתה השפעת הטיפול ההורמונלי על המחלה.

ביה"ח ציין כי מדובר במקרה קשה שבו נולדו שני פגים, אחד מהם מת והשני, שלא ברור אם יש לו נזק מוחי, נותר ללא הורים. אתמול הועבר הפג לניתוח במרכז לרפואת ילדים שניידר בפתח תקוה. נראה שקרובי משפחת האשה יאמצו אותו.

משרד הבריאות יבדוק לא רק את הגינקולוג שביצע את טיפולי הפוריות, אלא גם את תפקוד הרופאים בניתוח ב"הלל יפה" ובטיפולים שלאחר מכן, ואת המעקב הגינקולוגי שנעשה לה בחמשת החודשים של הריונה. בהלל יפה מציינים כי האשה לא הסכימה לפרט מה היו הטיפולים שעברה בקפריסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ