פלשתינאים: המבוקשים ברחו לפני פיצוץ בניין הממשל

מאת עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמוס הראל

צה"ל פוצץ בסוף השבוע את בניין הממשל הפלשתיני (ה"עימארה") בחברון. עד שעות הערב אתמול לא נמצאו גופות בין ההריסות. נראה כי לפחות חלק מהמבוקשים שהתבצרו בבניין ברחו.

המצור על בניין העימארה נמשך ארבעה ימים. במהלכו, הסגירו עצמם עשרות אנשי ביטחון פלשתינאים ומבוקשים שהתבצרו במתחם. אולם, להערכת צה"ל המשיכו לשהות בו עוד כ-10 עד 15 מבוקשים, שחלקם תוארו כבכירים. לקראת שעות הצהריים של יום ששי התרבו הרמזים כי צה"ל עומד לפעול בבניין. הכוחות הרסו חלק מהחומה המקיפה את הבניין, באמצעות ירי פגזים ודחפורים. המהלך נועד לאפשר תצפית וירי נוחים יותר על המבנה.

במקביל, נכנס למבנה איש הדת הפלשתיני טלאל סידר, לשעבר חבר הקבינט של הרשות. סידר יצא מן המתחם כעבור זמן קצר ודיווח כי לא מצא כלל אנשים בבניין. לקראת חצות, פוצץ צה"ל חלק מהבניין וחלקו האחר נהרס על ידי צה"ל מאוחר יותר. אנשי יהלו"ם (יחידה מובחרת של חיל ההנדסה) הרסו את הבניין באמצעות כשני טונות חומר נפץ. משעות הבוקר החלו חיילי צה"ל לסרוק את ההריסות, כשהם מסתייעים בכלבי גישוש. אולם, בסריקות לא נתגלו כלל גופות. מקורות פלשתיניים בחברון טענו, כי המתבצרים הצליחו לברוח מהבניין מבעוד מועד, חרף המצור שהטיל עליו צה"ל.

קצינים באזור חברון אמרו כי הסריקות נערכו "רק על פני השטח" וכי נראה שהגופות קבורות עמוק יותר באדמה. לדבריהם, אין כוונה להביא למקום את אנשי פיקוד העורף, המתמחים באיתור גופות ולכודים במצבים דומים. הם הוסיפו, כי הכוחות סגרו על המתחם בצורה קפדנית ולכן "אם ברחו מבוקשים, זה בוודאי היה דרך מעבר תת-קרקעי". להערכתם, יש גופות מתחת להריסות.

קצין בכיר אמר אמש כי פיצוץ הבניין, כנראה על יושביו, היה "צעד סביר בנסיבות שנוצרו. לא היו שם אזרחים, רק מבוקשים שניתנה להם אפשרות לצאת. לא היתה שום סיבה לגרור את העניין למו"מ. זו לא כנסיית המולד".

צה"ל הסיר אתמול בצהריים לכמה שעות את העוצר על הערים הפלשתיניות בגדה כדי לאפשר לתושבים להצטייד במזון ולהקל על קיום בחינות הבגרות לתלמידים הפלשתינאים. כעת נתונות כל הערים הפלשתיניות בשליטה - חלקית או מלאה - של צה"ל, פרט ליריחו, הנתונה בכתר. בהתייעצויות שהתקיימו בימים האחרונים בין שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, לבין צמרת צה"ל הוחלט להפחית בהדרגה את שעות העוצר בערים. נראה כי בימים הקרובים ייעשה מאמץ לבטל את עוצר היום ולעבור ברוב המקומות לעוצר לילה.

מקורות ביטחוניים אמרו ל"הארץ", כי "עוצר ממושך בעייתי מאוד מהבחינה ההומניטארית ולא נוח לישראל מבחינה תדמיתית". מבצע "דרך נחושה" שהחל לפני כעשרה ימים צפוי להימשך עוד זמן רב והכוחות עשויים לשהות בערים הפלשתיניות למשך כמה שבועות נוספים.

גורם צבאי בכיר אמר, כי כרגע מצליח צה"ל לטפל בצורכי האוכלוסייה הפלשתינית. "אם נדע להסיר העוצר, לאפשר זרימה נאותה של סחורות, לא להקשות על עבודת הצוותים הרפואיים - אפשר יהיה לשמור על המצב הקיים ולא נהיה חייבים להחזיר את המינהל האזרחי של ישראל לגדה", הוסיף.

בסוף השבוע נעצרו יותר מ-20 פלשתינאים, חלקם מבוקשים, בפעילות צה"ל בשטחים. אחד העצורים באזור חברון הוא פעיל חמאס, החשוד כי תיכנן את חדירת המחבלים להתנחלות כרמי-צור. אמש נעצר פעיל חמאס נוסף בחברון, עזיז נטשה, שהיה שותף לפיגוע בהתנחלות אדורה ב-27 באפריל בו נרצחו חמישה ישראלים. בתקריות הירי שאירעו בסוף השבוע לא היו נפגעים ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ