הארץ

28 בינואר 1900. נציגי 86 מועדונים מתכנסים במסעדת "מריאנגרטן" בלייפציג ומייסדים את התאחדות הכדורגל הגרמנית ה"דוייטשר פוטבול בונד". ארבע שנים אחר כך הצטרפה ההתאחדות הגרמנית לפיפ"א. הכדורגל הגיע לגרמניה ב-1875, במהלך סיור של ספורטאי אוניברסיטת אוקספורד, בעקבותיו אימצו מספר אוניברסיטאות בגרמניה את המשחק.

חג המולד 1915. במהלך הפסקת האש במלחמת העולם הראשונה, נערכים בין החפירות משחקי כדורגל ידידותיים בין חיילים גרמנים ובריטים. ברטי פלטסטד, חייל וולשי שמת בשנה שעברה בגיל 106, ציין כי ליד הכפר הצרפתי לבנטי השתתפו כ-50 חיילים מכל צד במשחקים ואלו הופסקו כשהפיקוד הבריטי הודיע ברמקולים שהם נמצאים שם "כדי להרוג את ההונים ולא להתיידד אתם".

7 באוגוסט 1936. אדולף היטלר, מלווה בגבלס, גרינג והס, מבקר בפעם היחידה בתקופת שלטונו במשחק כדורגל. מדובר במשחק בטורניר האולימפי בין נורווגיה לגרמניה. גרמניה מפסידה 2-0, היטלר עזב מיד אחרי הבקעת השער השני בדקה ה-84. גבלס ציין בזיכרונותיו ש"היטלר היה פקעת של עצבים". מאמן נורווגיה באותו משחק, אסביורן הלבורסן, היה יהודי שנכלא מאוחר יותר במחנה ריכוז.

יהודים החלו להיות מסולקים ממועדוני הכדורגל הגרמני ב-1933. בספר שפרסם ב-1999 הסופר-חוקר הגרמני, אולריך לינדנר, נטען כי שיחקו עד אותה תקופה כ-300 יהודים בקבוצות כדורגל גרמניות. בין השחקנים היו גרהרד פוקס וג'וליאן הירש, שני היהודים האחרונים שייצגו את נבחרת גרמניה. פוקס ברח לקנדה, הירש מת באושוויץ ב-1943. לינדנר מציין בצער כי ספר השנה של השבועון "קיקר", המתעד כל כדורגלן מאז 1908, לא מזכיר את פוקס והירש.

1954. גרמניה זוכה בפעם הראשונה בגביע העולם לכדורגל למרות הפסד 8-3 להונגריה בשלב המוקדם. הניצחון נחשב לאחד האירועים הראשונים שמעוררים גאווה לאומית בשנים שלאחר הנאציזם.

1963. הכדורגל הגרמני הופך למקצועני עם ייסוד הבונדסליגה. באותה שנה עורך פרנץ בקנבאואר את משחק הבכורה שלו בבאיירן מינכן. המהלכים משנים את יחסי הכוחות בכדורגל הגרמני. באיירן, שזכתה עד אז רק באליפות אחת של גרמניה, זכתה מאז בעוד 16 אליפויות וארבע אליפויות אירופה.

22 ביוני 1974. במשחק גביע העולם בהמבורג התמודדו בפעם היחידה בהיסטוריה מזרח גרמניה הקומוניסטית מול מערב גרמניה. מזרח גרמניה ניצחה 0-1 משער של ספארוואסר. בסופו של דבר הועיל הניצחון למערב גרמניה, כשמנע ממנה מפגש עם הולנד האדירה בשלב הבתים השני. מערב גרמניה זכתה בגביע עם ניצחון 1-2 על הולנד בגמר.

8 ביולי 1990. שנה לאחר איחוד גרמניה זוכה מערב גרמניה באליפות העולם באיטליה. המאמן פרנץ בקנבאואר משלים זכייה כמעט בכל תואר אפשרי בכדורגל. אליפויות וגביעי גרמניה, אליפויות אירופה וגביע המחזיקות בכדורגל הקבוצתי, אליפויות אירופה ואליפות העולם כשחקן, תואר כדורגלן השנה באירופה (פעמיים) ואליפות העולם כמאמן. במלים אחרות, הוא לא זכה בגביע אופ"א.

שש שנים אחר כך זוכה גרמניה באליפות אירופה, כאשר לראשונה נכללים בה כדורגלנים מהמזרח, בהם כוכב הנבחרת מתיאס זאמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ