ח"כ צבי הנדל: "כל המאחזים שפונו בגדה היו מאחזי דמה"

מזל מועלם
מאת נדב שרגאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזל מועלם
מאת נדב שרגאי

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אתמול כי פינוי המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים נעשה בתיאום של שר הביטחון ומועצת יש"ע.

בישיבת סיעת הליכוד בכנסת ציין שרון כי הוא מכיר היטב את ערכה של ההתיישבות, אך עם זאת, "מדינת ישראל היא מדינה שומרת חוק והיא חייבת להיות כזאת. אם במקומות מסויימים אנשים עוברים על החוק צריך לטפל בכך".

ואילו, ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי, ישראל ביתנו) הודה אתמול רשמית בסוד הגלוי, שאליו התייחסה התקשורת כבר כמה ימים.

"כל המאחזים שפונו היו מאחזי דמה, שרק חלק מהם היו אולי בבחינת מאחזים מתוכננים לעתיד. הנחנו מראש", הסביר הנדל בראיון לערוץ 7, "שיגיע הרגע, שבו המהלך הכל כך גדול והציוני הזה לא יעבור בשקט ונצטרך לתת קצת אתנן למולך של שנאת המתנחלים. אני מקווה שהאתנן הוא רק מאחזי הדמה. אם פואד ילך על מאחזים מאוכלסים, הבעיה תהיה מול ראש הממשלה. פואד יכול לשחק רק עד גבול מסויים".

במשחק הדמה הזה, כפי שתיאר אותו אתמול הנדל בגילוי לב, הזיזו המתנחלים את הכלים על הלוח. הכלים במקרה הזה היו מכולות, קרוואנים ומגדלי שמירה ישנים.

המכולות נקנו בנמל אשדוד. על מכולה במצב גרוע שילמו 5,000 שקל. מכולה לאחר שיפוץ, שבה הותקנו חלונות ודלת עלתה מעל 20 אלף שקל. את הקרוואנים רכשה "אמנה" תנועת ההתיישבות של יש"ע מהסוכנות היהודית.

בדרך כלל מדובר בקרוואנים ששימשו עולים מאתיופיה באתרי קרוואנים, שפורקו עם העברת העולים לדירות קבע. אחדים מהקרוואנים במאחזים ובמאחזי הדמה נתרמו על ידי ההתיישבות העובדת.

כך למשל, לעמונה הסמוכה לעופרה הגיע קרוואן מכפר הס. אחדים מהקרוואנים עשו את דרכם בין כמה מאחזים. עמונה ומגרון החליפו למשל לא פעם קרוואן או שניים. גם בגוש עציון הייתה תזוזה של קרוואנים בין יישובים ובין מאחזים.

המגדל שבתמונה, הניצב כיום במצפה אסף כמה מאות מטרים דרומית לאתר הקרוואנים גינות אריה שבעפרה, עבר מסלול ארוך. הוא החל את חייו כמגדל שמירה במחנה הצבאי שליד בית אל. אחרי כמה שנים, כאשר הצבא החליט שהמגדל אינו בטיחותי, הוא פורק.

לפני כשלוש שנים אספו מתנחלי בית אל את חלקיו, שיפצו אותו והשתמשו בו כמגדל תצפית במערך השמירה על יישובם. לפני שנתיים הוא הועבר למאחז עמונה שליד עפרה.

המאחז ש'הוקפא' בימי ברק, מונה עתה 19 משפחות. חלקן מתגוררות בקרוואנים, חלקן בקרוואנים-בתים ואחת המשפחות כבר בנתה את בית הקבע שלה במקום. בעמונה החלה בימים אלה פעילות לבניית 19 יחידות דיור קבועות.

אחרי שסיים את שירותו בעמונה, הוצב המגדל לתצפית ושמירה סמוך לגבעת צבי שבעפרה. משם נדד לגינות אריה שבעפרה ומשם למצפה אסף - מאחז שבדרך כלל אינו מאוייש - אשר הוקם לזכרו של אסף הרשקוביץ, בן עפרה שנרצח על ידי מחבלים, חודשים ספורים בלבד לאחר רצח אביו אריה, סמוך לאזור התעשייה עטרות בירושלים.

כתבות מומלצות

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ