מאת צבי זרחיה

העלות לתקציב המדינה של 43 הצעות חוק פרטיות עיקריות שעברו את הקריאה הראשונה בכנסת, ושנמצאות לקראת אישור בקריאה שנייה ושלישית, מגיעה לכ-16 מיליארד שקל בשנה - כך עולה ממסמך שגובש בשבוע שעבר במשרד האוצר. באוצר אומרים כי אומדן עלות ההצעות מוטה כלפי מטה.

בכנסת מעריכים כי עלות הצעות החוק הפרטיות הנמצאות לקראת חקיקה אף גבוהה מזו שנקבעה במסמך האוצר, ומסתכמת ביותר מ-25 מיליארד שקל בשנה. זאת משום שבמסמך לא נכללות כמה הצעות חוק פרטיות שעלותן גבוהה, הנמצאות בשלבי חקיקה מתקדמים, בהן הכרה לצורכי מס בריבית על המשכנתאות, שעלותה כ-2 מיליארד שקל בשנה, הכרה לצורכי מס בהוצאות מטפלת, שעלותה כ-1.5 מיליארד שקל והעלאת שכר המינימום ל-1,000 דולר בחודש, שעלותה 4-2 מיליארד שקל בשנה. בנוסף, עלותן של עשרות הצעות חוק פרטיות אחרות שהתקבלו בקריאה טרומית ולא נכללו במסמך, נאמדת במיליארדי שקלים נוספים.

שר האוצר, סילבן שלום, פועל לגייס מחר רוב בכנסת בעד הצעת החוק להגבלת החקיקה הפרטית, שתועלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. הממשלה החליטה בשבוע שעבר להטיל משמעת קואליציונית על השרים והח"כים שלפיה יחויבו לתמוך בחוק. עם זאת לא ברור אם יושג רוב להצעה נוכח התנגדות בקרב ח"כים מסיעות הקואליציה, בהן ש"ס, המפד"ל והעבודה. ייתכן שכמה מהמתנגדים בקואליציה "יצביעו ברגליים" וייעדרו מההצבעה.

לפי הצעת החוק, לחקיקת כל הצעת חוק פרטית שעלותה יותר מ-5 מיליון שקל בשנה יידרש רוב של 50 ח"כים בכל אחת מההצבעות בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית. הצעת החוק מיועדת להיות בתוקף למשך שנה אחת מיום קבלתה, ובאוצר דורשים להאריך אותה עד סוף 2003.

ההצבעה על הצעת החוק היתה אמורה להיערך ביום רביעי האחרון, אך בשל השעה המאוחרת שהוקצתה לדיון הובע חשש כי לא יימצאו ח"כים במשכן לצורך אישור החוק, ועל כן הוחלט לדחות את ההצבעה למחר.

שלום אמר אתמול כי "שיטפון הצעות החוק הפרטיות מאיים לרסק את מסגרת התקציב. לפיכך יש צורך שגם בישראל, כמו בשאר מדינות המערב, יופעלו בלמים ואיזונים בחקיקה". הוא הוסיף כי "אם אכן החוק יתקבל בכנסת הרי שתהיה בכך חזרה לשפיות. אישור החוק יביא לרפורמה שלא היתה כדוגמתה בחקיקה התקציבית והכספית".

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ