עסקה: 20 שנות מאסר ל"טליבאן האמריקאי"

מאת יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יוסי מלמן

ג'ון ווקר לינד, האמריקאי שלחם בשורות הטליבאן, נידון אתמול בבית משפט בווירג'יניה ל-20 שנות מאסר, לאחר שהגיע לעסקת טיעון עם התביעה, ולפיה הודה לינד בשני סעיפי אישום: סיוע לטליבאן ונשיאת נשק וחומרי נפץ. הודאתו ועסקת הטיעון באו כהפתעה גמורה לשופט תומאס אליס, במה שנועד להיות היום הראשון לדיונים.

על פי עסקת הטיעון, לינד ירצה עשר שנות מאסר על כל אחד מהסעיפים שבהם הודה, וישתף פעולה עם הרשויות בארה"ב שחוקרות את אנשי אל-קאעדה. העונש המרבי על כמה מהסעיפים שבהם לא הודה, הוא מאסר עולם.

השופט תומאס אליס אישר את עסקת הטיעון, ובכך למעשה הביא לסיום הפרשה. התובע המחוזי, פול מקנולטי, הגדיר את עסקת הטיעון "ניצחון חשוב לעם האמריקאי במאבק נגד ה

טרור". לדבריו, "העונש שנגזר (על לינד) הולם את חומרת העבירות". גם שר המשפטים, ג'ון אשקרופט, בירך על עסקת הטיעון. "(לינד) נסע לאפגניסטאן ולחם עם הטליבאן. בכך כרת ברית עם טרוריסטים שמתנגדים לערכים שלנו של חירות ודמוקרטיה, והפנה את גבו לארה"ב. כעת הוא יבלה את 20 השנים הבאות בכלא, כמעט כמספר השנים שהוא חי עד היום".

לינד גדל במשפחה מהמעמד הבינוני בקליפורניה. בגיל 16 החל להתעניין באיסלאם, וכעבור כמה שנים נסע לאפגניסטאן, שם למד במדרשה שבראשה עמד דרשן דת קיצוני, והתוודע לפעילים מוסלמים קיצונים, שדרכם הגיע לטליבאן. הוא נלכד בנובמבר יחד עם שבויים אחרים על ידי לוחמים אפגניים ליד העיר מזאר אי-שאריף. כשנחשפה זהותו, הועבר לידי הכוחות המיוחדים של ארה"ב ולחוקרי האף-בי-איי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ