החזיר את הרומנטיקה לטור דה פראנס

סגנון הרכיבה של לורן ז'אלבר בשלושת הימים האחרונים בטור החזירו למירוץ משהו שנדמה שאבד. ארמסטרונג השתמש במילה 'אגדה' כשדיבר על ז'אז'א

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

כפי שזה נראה, לאחר שני סיומי הפיסגה הראשונים של הטור דה פראנס הנוכחי, אף רוכב לא יוכל למנוע מלאנס ארמסטרונג לחרוט את שמו בספר ההיסטוריה של הטור. אבל עם כל הכבוד להופעות המרשימות ולשליטה המוחלטת של הרוכב האמריקאי במירוץ, אפילו ארמסטרונג השתמש במילה 'אגדה' לתיאור רוכב אחר המשתתף בטור. ארמסטרונג התכוון ללורן ז'אלבר, ואמר זאת לאחר היומיים הראשונים בפרינאים ולפני המהלך של ז'אלבר אתמול.

בעשורים האחרונים לא זכור עוד מקרה בו רוכב אחד היה כה דומיננטי בטור דה פראנס, מבלי שסיכן את המועמדים לניצחון. במהלך שלושת הימים האחרונים ביצע ז'אלבר התקפה שעיצבה את מהלך המירוץ מדי יום והציבה אותו בעמדה נוחה מאוד לקראת זכייה שנייה ברציפות בתואר מלך ההרים של הטור דה פראנס, תואר הרוכב האגרסיווי של הטור הנושא את המספר האדום על גבו. ויותר מכל, ההופעה של ז'אלבר הזכירה לאוהדי האופניים ברחבי העולם מה הכוונה כשמדברים על מירוץ אופניים מלהיב.

ז'אלבר (מכונה ז'אז'א) ביצע מדי יום, בשלושת הימים האחרונים של הטור, בריחה אגרסיווית מהדבוקה כבר בתחילת הקטע היומי. ביום חמישי הוא רכב לבדו במשך רוב היום כשבדרך הוא מלקט כמעט את כל הניקוד האפשרי של מלך ההרים. ביום שישי הוא ביצע כבר בתחילת הקטע ה-12 בריחה אגרסיווית נוספת ואליו הצטרפו שני רוכבים נוספים, שנתפסו עוד לפניו ע"י רוכבי יו.אס פוסטל וארמסטרונג בעלייה האחרונה של הקטע. אתמול תקף ז'אלבר שוב והצליח ליצור חבורת חוד שעיצבה את מהלך הקטע היומי. אחרי הופעה כל כך משכנעת, קשה לעכל את הצהרתו של ז'אלבר בתחילת השבוע הקודם כי יפרוש בסיום העונה מרכיבה מקצוענית.

אם אכן יזכה ז'אלבר בתואר מלך ההרים, וכרגע לא נראה כי יש רוכב המסוגל למנוע זאת ממנו, הוא יהיה הרוכב הראשון בהיסטוריה של הטור דה פראנס שזוכה פעמיים בתואר מלך ההרים, לאחר שזכה פעמיים בחולצה הירוקה של המאיץ המצטיין. למרות הרזומה המרשים שלו, ניתן לקבוע כבר עכשיו כי ז'אלבר ייזכר בזכות הטור הנוכחי. סגנון הרכיבה שלו בשלושת הימים האחרונים החזיר לטור את האווירה הרומנטית, שדומה כי אבדה לפני עשורים רבים. הוא השיב לטור את החגיגה אשר לה מצפים מיליוני הצופים שלצידי הדרך.

החגיגה היא אותה ציפייה לרוכב בודד המנסה לברוח לדבוקה, כדי שממנה ייצא הגיבור היומי של הטור. אותו רוכב גיבור עליו ידברו הצופים בהיזכרם בקטע מסויים בתאריך מסויים שחצה את העיירה שלהם ביום בלתי נשכח של הטור. מזה שנים רבות היה נדמה כי אותם ימים ואותם רוכבים כבר לא ישובו.

היו רוכבים בעבר שהוגדרו כמומחים בבריחות מאותו סוג שעשה ז'אלבר בימים האחרונים, אבל תמיד נהגו אחרי אותו יום לנוח במרכז החמים והנוח של הדבוקה. כך עד למבצע הבריחה הבא. ז'אלבר לא רק שברח מדי יום במהלך שלושת הימים האחרונים, הוא גם ביצע את הבריחות בשלבים כה מוקדמים ובדבקות כה נדירה במטרה, שלא זכורה מזה שנים. ז'אלבר נראה היום לא כרוכב ותיק המסיים את שנתו ה-13 כמקצוען בדרג הגבוה ביותר, אלא כרוכב צעיר ורענן שנזרק אתמול לדבוקה וכל רצונו הוא למשוך את תשומת הלב.

ז'אלבר החל את הקריירה שלו כמקצוען בקבוצת טושיבה, בשנת 1989. את רוב שנותיו כמקצוען הוא בילה בקבוצת אונסה, במדיה גם שהה בראש הדירוג העולמי שלוש מתוך ארבע שנים, בין1995 ל-1999. קשה לפרוט את כל ניצחונותיו של ז'אלבר עד היום, אבל בראש הרשימה ייזכר הניצחון בוואלטה א'ספניה ב-1995, הניצחון באליפות העולם במירוץ האישי נגד השעון ב-1997 ושלושת הניצחונות בגביע העולם באופניים - מילאנו-סן רמו ב-1995, ג'ירו די לומברדיה ב-1997 וקלאסיקה סן סבאסטיאן ב-2001.

אבל עם כל אותם ניצחונות מרשימים, ז'אלבר ייזכר בעיקר בזכות הטור של 2002. הטור בו החזיר למירוץ את הרומנטיקה של רוכב אמיץ, הנתפס על ידי המועמדים לניצחון ממש לפני קו הסיום.

כתבות מומלצות

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

פרארי קופצת

נהגים בפורמולה 1 חוששים ש"יזדקקו למקל הליכה בגיל 30"

המאחז מצפה דני, אתמול. חיבור מאחזים לחשמל היה לציפור הנפש של ח"כ ניר אורבך

מהבנייה ועד הכספים החדשים למתנחלים: השנה של הממשלה מעבר לקו הירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ