הדבוקה לקחה יום מנוחה, מילר את הניצחון

אחרי הניצחון של ארמסטרונג ביום שישי והגדלת הפער בצמרת, השאירה החבורה המובילה את הקטע ה-13 לסקוטי הצעיר. היום הטיפוס לפסגת הוונטו

מאת יאיר בן עמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יאיר בן עמי

לאחר שני הקטעים של סוף השבוע השני בטור דה פראנס, נראית דרכו של לאנס ארמסטרונג לניצחון רביעי ברציפות, בלתי ניתנת לערעור, לפחות לא על ידי הרוכבים שבתחילת המירוץ נחשבו ככאלה שעשויים להציק לרוכב האמריקאי בהרים. בקטע שנערך שלשום השיג ארמסטרונג את ניצחונו השלישי בטור השנה ואת ניצחונו ה-14 מאז החל להשתתף בטור דה פראנס.

ארמסטרונג שואף להיות הרוכב הראשון שמצליח לנצח שש פעמים את המירוץ, את כולם הוא רוצה להשיג בזה אחר זה. קודם לכן, יצטרך ארמסטרונג להגיע לפאריס, השנה, בחולצה הצהובה, כדי להשלים את ניצחונו הרביעי ברציפות. נכון לעכשיו, לאחר כשני שלישים מהמירוץ, נראה כי אף אחד מהרוכבים בטור לא יוכל למנוע זאת ממנו.

הקטע שנערך אתמול איפשר לארמסטרונג ולרוכבי קבוצתו, יו.אס פוסטל, לרכב באופן סולידי ובכך לנוח לקראת הקטע המפרך שיערך היום ויסתיים בפסגת הר ונטו. סגנון הרכיבה של ארמסטרונג איפשר ללורן ז'אלבר לברוח שוב, בפעם השלישית בשלושת הימים האחרונים, אך בעוד בקטע של יום חמישי רכב ז'אלבר כמעט לבדו לאורך כל הדרך ושלשום הצטרפו אליו רק שני רוכבים, הרי שאתמול כבר נוצרה חבורת חוד של 11 רוכבים חזקים, אשר ניצלה עד תום את ה"טיול" של הדבוקה.

מלבד ההשתרכות של הדבוקה מאחור, נהנו המובילים מהעובדה שעשר קבוצות ששלחו נציגים לבריחה, כלל לא ניסו לבצע רדיפה, כמו גם רוכבי יו.אס פוסטל ורוכבי אונסה, שהעדיפו לשמור את עצמם לקטע של היום.

הקטע שנערך ביום שישי הסתיים בפסגה וארמסטרונג ניצח שוב, בדיוק כמו ביום חמישי, בעזרתו של חברו לקבוצה, רוברטו הראס. ובדיוק כמו בקטע שנערך יום קודם, רק הספרדי חוסבה בלוקי מאונסה הצליח לשרוד עם ארמסטרונג והראס עד סמוך לסיום, אלא שהפעם הוא נאלץ להסתפק במקום השלישי, לאחר שארמסטרונג תקף כשבעה ק"מ לסיום. הראס ניצל את התשישות של בלוקי שנבעה מהרדיפה אחרי ארמסטרונג ביומיים הקודמים, כדי להקדימו ממש על קו הסיום ולסיים שני.

בקטע שנערך אתמול השיג הסקוטי דייויד מילר מקופידיס את ניצחונו השני בטור דה פראנס. את הניצחון הקודם בטור הוא השיג בקטע הראשון של הטור בשנת 2000. אז נערך מירוץ נגד השעון שבשל היותו ארוך מדי (16.5 ק"מ) לא הוגדר כפרולוג. מילר הקדים את ארמסטרונג בשתי שניות, את ז'אלבר שסיים שלישי ב-13 שניות ואת אולריך שסיים רביעי ב-14 שניות. הוא לבש את החולצה הצהובה של המוליך בראש הדירוג הכללי עד הקטע הרביעי בו נערך המירוץ הקבוצתי נגד השעון, שם הפסיד אותה לז'אלבר.

הניצחון של מילר אתמול היה מפתיע בעיקר בגלל שבקבוצת הבריחה היו שני רוכבים מקבוצת ראבובנק ההולנדית, מיכאל בוגארד וביט זברג. ראבובנק כמעט ואינה מפסידה בקטעים יומיים בטור אליהם היא שולחת יותר מרוכב אחד לקבוצת הבריחה. גם השנה הם הצליחו לבצע את המהלך הנכון, כדי להשיג ניצחון בקטע. היה זה בקטע השמיני, ביום בו הכין אריק דקר את הניצחון עבור קרסטן קרון. גם בשנה שעברה ביצעה קבוצת ראבובנק מהלך דומה בקטע השמיני שהסתיים בפונטרלייר. אז היה זה מארק ווטרס שהביא את הניצחון לאריק דקר. כמה ימים קודם היה זה דקר שהחזיר טובה והכין ניצחון לווטרס ואף הקנה לו את החולצה הצהובה ליום אחד.

אתמול היה זה אחיו של מרקוס זברג, ביט, שיחד עם מיכאל בוגארד הצטרף לקבוצת הבורחים. אלא שהפעם הי שם גם רוכב סקוטי צעיר, דייויד מילר, שלא חיכה לתרגיל של ראבובנק. הוא ביצע התקפה משלו כמה ק"מ לסיום, כתגובה להתקפה של ז'אלבר המותש, וניתק את שני רוכבי ראבובנק האחד מהשני. בוגארד הצליח להיצמד למילר, אך ביט נותר בקבוצה של ז'אלבר מאחור. בסיום הצליח מילר להאיץ טוב יותר מהרוכבים שנותרו איתו בקבוצה המובילה ורשם את ניצחונות השני בטור.

המאבק העיקש בין האוסטרלי רובי מקיאוון מלוטו ואריק זאבל הגרמני מטלקום, בקטגוריית המאיץ המצטיין (החולצה הירוקה) ממשיך להיות צמוד. לאחר הקטע שנערך אתמול לובש מקיאוון את החולצה הירוקה בזכות שהצליח להקדים את זאבל במיאוץ לקו הסיום ולמרות שלשניהם מספר נקודות זהה.

בדירוג המטפס המצטיין (חולצה מנוקדת) מוליך לורן ז'אלבר כשהוא מקדים את לאנס ארמסטרונג ב-80 נקודות.

היום יערך הקטע ה-14 שיסתיים בפסגת הר הונטו המפורסם. להבדיל מהקטעים הקודמים שהסתיימו בפיסגה, ביום חמישי ושישי, הפעם צפויות הקבוצות של הרוכבים המוליכים בראש הדירוג לבצע מהלכים מתוחכמים מעט יותר, כדי לנסות ולערער את השליטה המוחלטת של ארמסטרונג וקבוצתו בהרים.

דירוג קטע 13

1. דייויד מילר (סקוטלנד, קופידיס) 4:08:18 שעות

2. דויד אצ'בריה (ספרד, אסקלטלט אוסקדי)

3. מיכאל בוגרד (הולנד, ראבובנק)

4. לורן ברושאר (צרפת, ז'ן דלטור)

5. דויד לאטאסה (ספרד, בנסטו) כולם זמן זהה

דירוג כללי לאחר קטע 13

1. לאנס ארמסטרונג (ארה"ב, יו.אס פוסטל) 51:06:01 שעות

2. חוסבה בלוקי (ספרד, אונסה) 2:28 דקות פיגור

3. איגור גונזלס דה גלדיאנו (ספרד, אונסה) 3:19 דקות פיגור

4. ריאמונדאס רומסאס (לאטוויה, לאמפרה) 5:15 דקות פיגור

5. סנטיאגו בוטרו (קולומביה, קלמה) 5:44 דקות פיגור

דירוג קטע 12 (יום שישי):

1. לאנס ארמסטרונג (ארה"ב, יו.אס פוסטל) 6:00:29 שעות

2. רוברטו הראס (ספרד, יו.אס פוסטל) 1:04 דקה פיגור

3. חוסבה בלוקי (ספרד, אונסה) זמן זהה

4. סנטיאגו בוטרו (קולומביה, קלמה) 1:11 דקה פיגור

5. איגור גונזלס דה גלדיאנו (ספרד, אונסה) זמן זהה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ