עדות: רביב הודה שידע על הכוונה לרצח רבין

סוכן שב"כ: החשד שרביב שמע על כך מיגאל עמיר עלה מתמלילי שיחות ביניהם, ובעקבותיהם נחקר רביב והודה

מאת משה ריינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת משה ריינפלד

אבישי רביב הודה בחקירה שניהל נגדו השב"כ לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, כי שמע את יגאל עמיר אומר שיהרוג את רבין, ושחל עליו "דין רודף", אך לא דיווח על כך. כך אמר חוקר שב"כ המכונה "יוני", בעדות במשפטו של סוכן השב"כ אבישי רביב בבית משפט השלום בירושלים.

התובע, עו"ד משה שילה, שאל את "יוני" על טענת רביב, שלא ידע כלל שנחקר, וחשב כי זו שיחת רעים. "יוני" טען, כי תחילת החקירה אמנם היתה באווירה ידידותית, אבל לאחר מכן השתנתה האווירה, הופעל לחץ על רביב, והוא החל לגמגם ולנהוג בעצבנות. "הוא נראה כמי שחרב עליו עולמו. הוא הפך מסוכן שב"כ למואשם על ידי השב"כ, והגיב בהתאם", טען העד.

"יוני" גם סיפר כי מיד לאחר רצח רבין הכחיש רביב ששמע אי פעם התבטאויות מפי עמיר על ראש הממשלה. אבל בשב"כ התעורר חשד לאחר שרביב הוכנס לאחר הרצח לתא המעצר של יגאל עמיר, ובשיחה שניהלו השניים השמיע עמיר דברים שניתן להבין מהם שרביב ידע על התבטאויותיו.

"יוני" סיפר כי בפגישה שהיתה כבר בליל הרצח בין מפעיליו של רביב הוזכר בראשונה, כי רביב ידע שעמיר הצמיד אקדח לרקה של ערבי, ושהוא נוסע בשטחים עם אקדח שלוף. לגבי אחיו, חגי עמיר, נאמר בפגישה כי הוא קיצוני בדעותיו עוד יותר מיגאל. כן נאמר בפגישה, שרביב ידע שמרגלית הר שפי אמרה כי יגאל עמיר "הולך להיכנס לכלא לתקופה ארוכה".

חוקר אחר שהעיד במשפט, "רוני", אישר בעדותו, כי אמר בשעתו לעו"ד אורית סון מהפרקליטות, כי הוא משוכנע ש"אבישי רביב לא ראה את יגאל עמיר כמסוכן מעבר להתבטאויותיו, ולא לקח אותו ברצינות". "רוני" אמר שהוא משוכנע בכך גם היום. הוא גם אישר שהביע את דעתו באוזני היועץ המשפטי לממשלה, כי אבישי שמע את עמיר אומר שצריך להרוג את רבין, אך התייחס לכך כאמירה סתמית, ואין כאן אי-מניעת פשע".

בהתייחסו לדברים שאמר "רוני" לעו"ד סון, כי "לא אבישי כשל, אלא השירות כשל, הוא לא הופעל כראוי", טען העד כי שינה בינתיים את דעתו, ומכל מקום לא היה צריך לומר את הדברים, שכן אינו מוסמך להעביר ביקורת על הפעלת רביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ