אילו הם נשאו באחריות

מאת אברהם טל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אברהם טל

התוכנית הכלכלית שהממשלה אישרה בשבוע שעבר לא תוציא את הכלכלה למרחב. כל אחד מבין, שמשק הנתון במלחמה מתמשכת לא ישגשג. כשהתיירות נעלמת, בתי העסק והשווקים משותקים, היצוא נתקל בקשיים פוליטיים והייצור סובל מחוסר ביקושים - הפעילות במשק מצטמצמת בהכרח. להגיד ששלום יביא לסיום המיתון ולהצמחת המשק זה כמו להגיד שגשמי ברכה יביאו לסיום בצורת.

תהליך אוסלו, שיצר אשליה של שלום בשער, הביא גיאות למשק. אך ההצעה הנדיבה ביותר שהציעה ממשלת ישראל אי פעם לפלשתינאים - בקמפ-דייוויד ובטאבה - הביאה למלחמת טרור הנמשכת עד היום. היש היום בצד השני שותף למהלך דמוי קמפ-דייוויד וטאבה, שיביא לקץ האלימות?

נכון שישראל אינה מציעה כעת הצעה ברוח זו - ובצדק: כשמדינה נלחצת תחת מתקפת טרור ונשמעים בה קולות הדורשים להתפשר, מהלך שלום נדיב ייהפך מיד לנקודת פתיחה לתביעות מרחיקות לכת בהרבה. זאת ועוד, למחנה גדול בקרב הפלשתינאים יש שאיפות המאיימות על עצם הקיום הישראלי, והזרם המתיימר להיות מרכזי שם לא הוכיח עדיין שיש לו רצון ויכולת לבלום מחנה זה. לכן אין מנוס אלא לספוג את מלחמת הטרור ולהכות במחולליו, עד שייווכחו לדעת שהמאמץ הזדוני ממיט עליהם פורענות מתמשכת. עלינו ללמוד מעמים אחרים שרצו לשמור על עצמאותם ועמדו במלחמות קשות וממושכות יותר.

במצב זה עלינו גם לעשות את המיטב בכלכלה. המשימה הראשונה היא למנוע הידרדרות - אינפלציה דוהרת, פיחות בלתי מבוקר, אבטלה מתרחבת, ירידה נוספת בייצור וביצוא. התוכנית הכלכלית היא צעד בכיוון הנכון; חרף הפגיעה גם בקבוצות חלשות. ראש הממשלה, שר האוצר והשרים שתמכו בתוכנית ראויים להערכה: לתבוע מהציבור קורבנות כבדים בשנת בחירות חרף הביקורת מכל עבר - זה מעשה של מדינאות אמיתית. המנסים לקעקע את התוכנית, ובראשם שרי העבודה וש"ס, פוגעים ממניעים פוליטיים צרים במהלך, שיאפשר למדינה לעמוד במלחמת הקיום הכלכלית והביטחונית.

שרי ש"ס אינם נושאים באחריות לשלום המדינה, אך העבודה היא מפלגה בעלת ניסיון ואחריות שלטוניים - כיצד נתפסה לפופוליזם הזול המאפיין את מבקרי התוכנית? האם תאוות החזרה לשלטון העבירה אותה על דעתה? האם בייגה שוחט, לו היה שר האוצר, היה מציע תוכנית שונה באופן מהותי? ההיה דוחה את המלצות כלכלני האוצר להחמיר במבחני הזכאות ובסכומים המוקצבים להבטחת הכנסה ודמי אבטלה, כדי להבריא את שוק העבודה המעוות? האם בנימין בן אליעזר כראש ממשלה לא היה עומד על קיצוץ שלושה מיליארדים בתקציב הביטחון, ומגבה את שר האוצר שלו בתוכנית החירום?

האיתות לשווקים בגין אישור התוכנית הכלכלית הוא על תנאי - שהתוכנית תאושר בכנסת. אם יתברר שסיכויי האישור קלושים, תחל ההידרדרות שהתוכנית באה למנוע. להקדמת הבחירות, שאליה העבודה נושאת עיניים בתקווה, יהיה גם כן אפקט אסוני. לעומת זאת, אם התוכנית תאושר ותבוצע והממשלה תמשיך לכהן ולתפקד כראוי עד תום כהונתה, יש תקווה לא רק לבלימת ההידרדרות, אלא לראשית שיפור: כלכלני "אקונומיסט", למשל, אופטימיים יותר מממשלת ישראל; הם צופים צמיחה של 3% ב-2003 (לעומת "הנחת העבודה" של האוצר - 1% בלבד).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ