המיתון הגיע גם למניות רשתות השיווק

לא מעט מהמשקיעים הופתעו ומניות רשתות השיווק צנחו אתמול ביותר מ-6.5% לאחר פרסום דו"חות שופרסל; המדדים הוסיפו לרדת, והדולר נחלש לעומת השקל

מאת רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רותם שטרקמן

יום נוסף של ירידות שערים עבר אתמול על הבורסה של תל אביב. מדדי המניות הושפעו גם אתמול מחידושו של גל פיגועי הטרור ההמוניים ומהמצב הביטחוני החמור שנגרם בשל כך. המיתון המעמיק והעדרו של אופק מדיני משפיעים גם הם על המסחר בבורסה וגורמים להיצעים.

בסיום המסחר סגר מדד ת"א 25 בירידה של 0.65% לרמה של 361 נקודות. מדד ת"א 100 ירד ב-0.56% ומדד התל-טק - ב-0.3%. מחזורי המסחר היו נמוכים והסתכמו ב-150 מיליון שקל. למרות הירידות, ניתן לומר כי תגובת הבורסה בת"א לאירועים מינורית יחסית ואינה מבטאת היסטריה.

לאחר חופשת סוף השבוע בשוקי המט"ח, שבה התחזק הדולר לעומת השקל, נקבע השער היציג ברמה של 4.722 שקלים - עלייה של 0.1% לעומת היציג של יום שישי, אך ירידה לעומת השער ששיקפו האופציות הדולריות אתמול בבורסה. גם לאחר קביעת היציג המשיך המטבע האמריקאי להיחלש, ונסחר סביב שער של 4.705 שקל. גם שוק האג"ח הושפע מהיחלשות הדולר, והאג"ח השקליות נסחרו בעליות שערים קלות.

את עיקר העניין בבורסה ריכזו אתמול מניות רשתות השיווק שצנחו בשיעור חד. מניית שופרסל נפלה ב-6.7% במחזור של 17 מיליון שקל. מניות הריבוע הכחול נפלה 6.7%, וריבוע נכסים ירדה ב-7.3%.

זה שבועות מדברים על כך שהירידה בצריכה הפרטית תפגע גם בתוצאותיהן של הרשתות, שעד כה היו בין החברות שנפגעו פחות מכולן מהמצב הכלכלי בשנתיים האחרונות. אתמול פירסמה שופרסל את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני, ובהן בשורה לא מעודדת על ירידה במכירות וברווח.

נראה כי לא מעט מהמשקיעים הופתעו מהתוצאות וביקשו למכור את החזקותיהם. הנפילה במניות הריבוע הכחול נובעת כנראה מחששות המשקיעים מכך שגם היא תפרסם דו"חות גרועים.

המיתון המכה ברשתות עשוי להשפיע גם על תוצאותיהן של חברות אסם ועלית. אסם ירדה אתמול ב-2.4%, ומניית עלית 5 ירדה ב-1% בלבד. ייתכן כי חברות אלה יוסיפו להיפגע בתקופה הקרובה.

מניית לאומי המשיכה לסבול ממגמה שלילית עקב החלטת הממשלה על מכירת 7% ממניות הבנק בבורסה בספטמבר. לאחר כמה ימים של ירידות איבדה אתמול המניה 1.7% נוספים משוויה. לאומי רשמה מאז סוף השבוע שעבר ירידה של 9%, והיא נסחרת עתה לפי שווי שוק של 9.2 מיליארד שקל, לעומת הון עצמי הגבוה מ-13 מיליארד שקל. מניות שני הבנקים הגדולים האחרים נהנו דווקא מעליות שערים. מניית הפועלים עלתה ב-1.2% ודיסקונט טיפסה ב-1.6%.

היום תיערך הנפקת האג"ח של חברת מטריקס, שמובילה אי.בי.אי ולידר. מטריקס תמכור 100 מיליון שקל באג"ח להמרה צמודות למדד בריבית שנתית של 4.95%. הריבית האפקטיווית גבוהה יותר מכיוון שרוכשי האג"ח יוכל למכור בשני ימי המסחר הראשונים את האופציות שיקבלו בחינם תמורת 80 אגורות. חברת בזק התחייבה לרכוש 50% מהאג"ח שיונפקו.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ