מפעל פניציה אמריקה ישראל בסכנת סגירה

המפעל מגבש תוכנית להוצאת 200 מ-500 עובדיו לחופשה כבר בימים הקרובים

מאת אבי שמול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אבי שמול

יצרן הזכוכית השטוחה הגדול בישראל, מפעל פניציה אמריקה ישראל, נמצא בסכנת סגירה, עקב שיבושים באספקת חול המשמש חומר הגלם העיקרי של המפעל. הנשיא והמנכ"ל של המפעל, עודד טירה, המשמש נשיא התאחדות התעשיינים, כינס אתמול אחר הצהריים אסיפת עובדים במפעל בנצרת עלית, והודיע כי בעלי החברה בארה"ב הקציבו לו שבועיים לפתור את בעיית אספקת החול, בטרם יהיה עליו לסגור את המפעל.

טירה גילה כי אספקת החול מחברת נגב מינרלים, הפועלת במכתש הגדול, משובשת זה שבועיים, על רקע סכסוך עבודה בחברה. נגב מינרלים היא ספקית החול היחידה של המפעל.

לדברי טירה, השיבושים גרמו לנזקים כבדים בפניציה, לירידה בתפוקת המפעל ולפגיעה משמעותית באיכות המוצר. עם הצטברות הנזקים, דיווח טירה לבכיר בחברת גארדיאן, מבעלי פניציה בארה"ב, כי החברה בישראל לא תוכל לספק במועד זכוכית איכותית ללקוח מרכזי בבלגיה, המייצר זכוכית לרכב.

"נאמר לי כי לא ייתכן שבמדינה הנמצאת במצור, יתקיימו יחסי עבודה המאיימים על קיומו של מפעל", אמר טירה. "האיש הודיע לי: יש לך שבועיים למצוא ספק חול אמין. במידה שלא תמצא, אנחנו נסגור את המפעל בגליל. הורו לי גם לתבוע את כימיקלים לישראל, החברה האם של נגב מינרלים, אבל החלטה זו מחייבת את אישורו של בעל הקונצרן וויליאם דיווידסון". פניציה נמצאת בבעלות ישראלית-אמריקאית.

"נזקים של מאות אלפי שקלים ביום"

מקור בפניציה העריך כי הנזקים הנגרמים לפניציה, מסתכמים במאות אלפי שקלים ביממה. אחת הסכנות המאיימות על המפעל, היא השבתה של התנור המרכזי, המחויב בפעילות בכל ימות השנה, מאחר שהתקררותו תיצור סדקים ופגיעה בהיקף של מיליוני דולרים. גארדיאן, יצרנית הזכוכית השלישית בגדלה בעולם, מחזיקה במפעלים בערב הסעודית, במזרח אירופה ובארה"ב. ההחלטה על הקמת מפעל בישראל, התבססה על הימצאות החול בנגב.

במפעל פניציה מועסקים 300 עובדים באופן ישיר ו-200 עובדים במתן שירותים למפעל ולמוצריו. במפעל מתגבשת תוכנית להוצאת 200 מהעובדים לחופשה כבר בימים הקרובים. טירה לא מסר את תגובתו לדברים. בכיר בחברה אישר את מהימנות הפרטים, וסיפר כי ועד עובדי המפעל נסע אתמול למפעל נגב מינרלים, כדי לפגוש את ועד העובדים ולהציג את חומרת הבעיה.

יוסי צידון, מבכירי כימיקלים לישראל, אישר כי סכסוך העבודה שהוכרז ביום שישי, גורם לשיבושים באספקת חול ללקוחות החברה. "זהו סכסוך זמני, הגורם לשיבושים ללא דפוס שאפשר לצפות אותו מראש", אמר צידון. "העילות לסכסוך עוסקות בזוטות, ואנחנו מקווים להגיע לפתרון בימים הקרובים. פניציה היא לקוח חשוב, ואנו רוצים לעזור להם. קיימת רגישות גבוהה כלפי פניציה בגלל התנור, ואנחנו ערים לבעיה. עדיין קשה לקבוע מתי יסתיים העניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ