מאת דורון ברגרפרוינד

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, גברי לוי, הודיע אתמול במפתיע כי בכוונתו להתפטר מתפקידו, ויעשה זאת בישיבת ההנהלה הקרובה שמועדה טרם נקבע. את ההודעה מסר היו"ר לאחר אסיפת ההתאחדות לכדורגל, שהיתה אמורה לדון בעניין אישור שכרו ושלא הגיעה לסיומה לאחר שהתגלו בה בעיות תקנוניות.

כמה דקות לאחר האסיפה הסתגר לוי עם מקורביו במשרדו. מאוחר יותר הגיע לטקס חלוקת גביעים ותעודות הוקרה באיצטדיון רמת גן, ופתח את האירוע בהצהרה שהפתיעה את את הנוכחים, כשאמר: "בישיבת ההנהלה הקרובה אני פורש מתפקידי. אני מותיר את הבמה לאנשים מוכשרים אחרים. מיציתי את עצמי בתפקיד".

ההודעה של לוי הפתיעה את הנוכחים. נשיא מכבי חיפה יעקב שחר עלה על הבמה ואמר: "אני המום מההודעה של גברי ואני פונה אליו ואומר לו שיש לו עוד הרבה עבודה בהתאחדות. אסור לו לעזוב. גברי אומר שיתפטר בישיבת ההנהלה הבאה, אני אדאג שהישיבה תהיה רק עוד כשנה. אני פונה לכל הנוכחים ומבקש שיפעילו מכבש לחצים על גברי לוי שלא יעזוב". מספר דקות לאחר הטקס עזב לוי את תחומי האיצטדיון מבלי שהסכים לומר אם יממש את הודעת ההתפטרות שלו.

בשנתיים האחרונות הופעלו על לוי לא מעט לחצים מצד מקורביו, במטרה שיפרוש מתפקידו לאור הביקורת הקשה שספג על דרך ניהול ההתאחדות. מאידך, כמה מראשי הקבוצות ביקשו ממנו להישאר ולפני כשנה וחצי החליט להתמודד שוב על משרת יו"ר ההתאחדות לכדורגל.

לוי הגיע לישיבה והיה משוכנע שההצעה לאישור שכרו תעבור באסיפת ההתאחדות. לאחר כשעה של דיון רגיל של האסיפה הכללית, בו אושר התקציב לשנת 2001 (גירעון בסך 4,000 שקלים), דו"ח המבקר ואישורו, מינוי מזכיר האסיפה ויו"ר האסיפה, העלה עו"ד שלמה שטרן, חבר הנהלת ההתאחדות, את הצעתו להעניק שכר ליו"ר ההתאחדות לכדורגל.

שטרן הציע שחברי הנהלת ההתאחדות ימשיכו לפעול מבלי לקבל שכר, והיחיד שיזכה לשכר יהיה היו"ר. שטרן הסביר: "נוכח היקף פעילותה של ההתאחדות לכדורגל והמעורבות הרבה הנדרשת והמתחייבת מיו"ר ההנהלה, יהיה היו"ר זכאי לתמורה הולמת בגין העשייה שלו. כמובן שהמבחן צריך להיות בין השאר היקף השעות המושקעות לטובת ההתאחדות". שטרן הבהיר גם שהעניין עומד בחוק העמותות, לאחר ששוחח בעניין עם רשם העמותות ועם עורכי דין בכירים.

יו"ר מחלקת הכדורגל במרכז בית"ר, אבנר קופל, שנשא דברים כנגד הצעתו של שטרן, טען כי מאחר ומדובר בכסף השייך לציבור, אסור לרשם העמותות לאפשר ליו"ר העמותה לקבל שכר. קופל: "גברי לוי הוא יו"ר מצוין. אם הוא רוצה לקבל שכר אז שיהיה מנכ"ל ומצידי שירוויח מיליון שקלים לשנה. בתור יו"ר עמותה ציבורית, אסור לו לקבל אפילו שקל אחד".

בשלב הבא הורה השופט שאול אלוני להצביע בדבר אישור הצעתו של שטרן. כאן החלו הדברים להסתבך. בשנים קודמות נהוג היה שחברים שאינם מגיעים לישיבת ההנהלה מייפים את כוחם של ראשי המרכזים או ראשי אזורים, בדרך כלל כדי להשיג רוב נדרש של שני שלישים בהצבעות השונות.

שניות לאחר שהחלה ההצבעה, התפרצו נציגי הקבוצות הקטנות של מרכז בית"ר, ביניהם נציגי בית"ר חיפה, בית"ר אום אל פאחם ובית"ר פרדס חנה, בטענה כי אין לאשר את השימוש בייפוי כוח בעת ההצבעה מאחר והדבר מנוגד לתקנון.

תוך שניות הופר הסדר באסיפה. הנוכחים החלו לצעוק כשעיקר הטענות מגיעות מאנשי מרכז בית"ר. השופט אלוני, ביחד עם נציגו של היועץ המשפטי של ההתאחדות ותובע ההתאחדות עו"ד שלום אבן עזרא, עיינו בתקנון ההתאחדות ומיד לאחר מכן עזבו את חדר הדיונים. כעבור רבע שעה חזר אלוני והודיע: "נאלץ לבדוק את העניין האם ניתן להצביע בעזרת יפויי כוח. האסיפה תתכנס שוב תוך מספר שבועות, על מנת שנבדוק את התקנון ונביא את ההצעה של שטרן לדיון מחודש".

ההנחה היא שגברי לוי לא יבקש לעלות את נושא השכר שוב, אולם אם יחליט לחזור לתפקידו ויתעקש להעלות את העניין, ייאלצו אנשי האגף המשפטי לעבוד שעות נוספות כדי למנוע מצב כפי שקרה אתמול. בכירים בהתאחדות אמרו אתמול כי העובדה שהיועץ המשפטי של ההתאחדות, עו"ד משה אביבי, לא נכח בישיבה היתה אחת הסיבות לכישלון האסיפה. לוי, מבחינתו, עשה הכל כדי שמבחינה משפטית לא יהיו בעיות. הוא שוחח עם עו"ד אביבי מספר פעמים בנושא. אתמול, לפחות, הוא נוכח לדעת שזה לא הספיק.

למרות שלא ברור אם יממש לוי את איום ההתפטרות, החלו בכירים בהתאחדות להתכונן למצב בו ייאלצו לבחור יו"ר חדש. אם יחליט להתפטר ייצטרך לוי לעשות זאת בישיבת הנהלת ההתאחדות שמתכנסת בדרך כלל אחת לחודש. באותו יום בו יודיע על התפטרותו, אמורים חברי ההנהלה לבקש ולמנות מועמד אחר מתוך 28 חברי ההנהלה האחרים.

לממלא מקומו של לוי, גדעון בריקמן, איש מרכז מכבי, אין סיכוי להיבחר מאחר ו-15 מחברי ההנהלה הם ממרכז הפועל. לפני שנה סוכם כי בתום הקדנציה של לוי יעמוד בראש ההתאחדות מועמד ממכבי לתקופה של 3 שנים ולאחר מכן מועמד של הפועל לתקופה של 4 שנים. אלא שכעת המצב עשוי להשתנות. המועמד המוביל מבחינת הפועל לתפקיד עשוי להיות רפי עגיב, מבעלי הפועל תל אביב. במכבי נראה בריקמן כבעל הסיכוי הטוב ביותר, למרות שגם מועמדים אחרים עשויים לבוא בחשבון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ