גדר ההפרדה האמריקאית

מ-94' בונה ארה"ב חיץ יעיל בגבולה עם מקסיקו, הגבול הנחצה ביותר בעולם

מאת גדעון ביגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת גדעון ביגר

הדיון הציבורי בישראל, המתמקד בקצב בנייתה של גדר ההפרדה, יעילותה והאמצעים המלווים אותה, יעסיק אותנו עוד זמן רב. חומר למחשבה בהקשר זה מספקת מערכת דומה בחלקה, המוקמת בימים אלה בארה"ב.

אורך קו הגבול בין ארה"ב למקסיקו הוא כ-3,140 ק"מ (פי עשרה מאורך הקו הירוק) והקו עובר משפך נהר הריו גרנדה במפרץ מקסיקו במזרח ועד האוקיינוס השקט, מדרום לעיר סן דייגו, במערב. בחלקו המזרחי, בין שפך ריו גרנדה לעיר אל פאסו, לאורך 2,018 ק"מ, הנהר הוא הגבול, ואילו בחלקו המערבי זו סדרה של קווים ישרים וכן קטע של 38 ק"מ לאורך נהר הקולורדו. השטח שבו עובר קטע זה של קו הגבול הוא ברובו מדברי שטוח ובחלקו הרים שחונים.

השטח הסמוך לקו הגבול ברובו לא מיושב, פרט לכמה חוות לגידול בקר וכמה ערים שצמחו ליד מעברי הגבול, משני צדיו. הגבול לאורך הנהר גם הוא רובו שומם, פרט לחלקו המזרחי הסמוך למפרץ מקסיקו והקטע הסמוך לאל פאסו, שבהם קיים יישוב חקלאי צפוף.

קו הגבול נקבע בסדרת הסכמים שנחתמו באמצע המאה ה-1853-1848) 19), אז גם סומן הקו באבני גבול. סימון מדויק יותר נעשה בסוף המאה ה-19.

זהו הגבול הנחצה ביותר בעולם. בשנים האחרונות חצו אותו, באופן חוקי, כ-350 מיליון אנשים בשנה. כן חוצות את הגבול מאות אלפי משאיות נושאות סחורות בתנועה דו כיוונית. לממשלת ארה"ב שתי בעיות מרכזיות בפיקוח עליו. האחת - מעבר מהגרים לא חוקיים ועובדים זמניים לא חוקיים ממקסיקו, ממדינות נוספות באמריקה הלטינית, וגם מרחבי העולם. הבעיה השנייה היא הברחות.

עד אמצע שנות השבעים של המאה העשרים היה הגבול פרוץ. אמנם פעלה בו (מאז 1924) יחידה של סיירי גבול, אך יעילותה היתה אפסית בהעדר מחסום פיסי. באמצע שנות השבעים החלו האמריקאים לבנות גדרות, בעיקר סמוך למרכזי הערים הקרובות לגבול. אלא שכמה קטעי הגדר שנבנו לא שימשו מכשול ממשי.

ב-1994 החל הממשל האמריקאי בשורה של מבצעים יעילים יותר. כוח אנשי הפטרול גדל ל-8,000 איש והוחל בהקמת חומה. החומה הוקמה בעיקר סמוך לערים וכן לאורך ריו גרנדה ובחלקים מהמדבר. הוקמו גדרות מסוגים שונים, ובעיקר חומה מברזל גלי בגובה כ-3 מטרים. תוגברו אמצעי הפטרול ומתקיימים סיורים לאורך הגבול במשך 24 שעות ביממה.

קטעי גבול שונים מוארים בזרקורים במשך כל הלילה, מצלמות טלוויזיה במעגל סגור הוצבו על עמודי צפייה גבוהים בנקודות מפתח, חיישנים הוטמנו בקרקע וסיירי הגבול תוגברו באמצעים לראיית יום ולילה.

בניית המערכת ותגבורה הואצו לאחר 11 בספטמבר 2001 ובעקבות זאת גדל מספר הנתפסים בגבול; אולם אין כל הערכה על מספר העובדים שאינם נתפסים ועל מספר ההברחות שאינן מאותרות.

הגבול איננו גבול עוין וחסום. המפגשים עם החוצים אותו אינם אלימים. רק הברחת הסמים כרוכה לעתים בעימות אלים. ממשלת מקסיקו היא ממשלה ידידותית ומשתפת פעולה, אך אין מרדף מעבר לגבול ואין גידור בשטח מקסיקו. החומה וקטעי הגדר ממוקמים כולם בשטח ארה"ב. בקטע היבשתי מתוחות כיום גדרות לאורך כ-150 ק"מ (כ-15% מכלל הקו היבשתי), ולאורך הנהר הוקמו גדרות בצד האמריקאי, סמוך לערים.

למרות בניית החומה המעבר בגבול נמשך, ובקצב מואץ (כ-1.5 מיליון איש נתפסים בו בשנה). אולם המעבר הלא חוקי באזורי הערים פסק כמעט לחלוטין. העוברים שלא כחוק נדחקו למדבר, שם מאות מהם מתים מדי שנה מצמא והתייבשות. הארכת החומה לאזורי המדבר וגידור כל גדת הנהר (2,000 ק"מ) יצמצמו את המעבר הלא חוקי. אלא שעמדתה המוצהרת של ממשלת ארה"ב אינה מקובלת על כלל הציבור, הן אלה הזקוקים לכוח האדם הזול והן אלה המתנגדים לחסימת תנועתם של בני אדם בעולם החופשי.

הבעיות המטרידות כיום את הממשל האמריקאי דומות בחלקן לבעיותיה של ישראל, ולבעיות שלפניהן תעמוד בעתיד, עם חתימת הסכם שלום וקביעת גבול מדויק בינה לבין הפלשתינאים. יש מקום ללמוד מניסיונם של האמריקאים.

הכותב הוא פרופסור לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב

כתבות מומלצות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

"בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ