13 הרוגים בפיצוצים בעת השבעת נשיא קולומביה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בוגוטה (רויטרס ואי-פי). 13 בני אדם נהרגו אתמול בסדרה של שלושה פיצוצים שאירעו מחוץ לארמון הנשיאות בקולומביה, בזמן טקס השבעתו של אלוורו אוריבה לנשיאות, שנערך בבניין הקונגרס הסמוך.

לדברי המשטרה, אחת הפצצות התפוצצה בארמון הנשיאות הסמוך וגרמה לפציעתם של שלושה בני אדם ולנזק לרכוש. שני הפיצוצים האחרים נגרמו ככל הנראה על ידי פגזים שנורו ונחתו ברחובות הסמוכים לקונגרס.

לדברי המשטרה כמה שעות לפני טקס ההשבעה, הפעילו המורדים ארבע פצצות קטנות בחלקים שונים של הבירה, אחת מהם התפוצצה בסמוך לאקדמיה הצבאית וגרמה לפציעתם של 14 אזרחים.

האבטחה באזור היתה גבוהה, טנקים ואלפי חיילים סיירו ברחובות בוגוטה כדי להתגונן מפני התקפה של המורדים המרקסיסטים המנהלים מלחמת גרילה מזה 38 שנה. מטוס מעקב אמריקאי סייר בשמי בוגוטה כדי לסייע לרשויות לאכוף את סגירת המרחב האווירי. בעקבות דיווחים שהגיעו לידי המשטרה כי המורדים מתכוונים לרסק מטוס לתוך בניין הפרלמנט, נסגר המרחב האווירי של בוגוטה לקראת טקס ההשבעה, בצעד חסר תקדים.

אוריבה, שהבטיח לנקוט צעדים קשים נגד המורדים, הצליח בקושי להימלט מניסיון התנקשות בחייו באפריל, כאשר פצצה שהתפוצצה עיקמה את המכונית המשוריינת שלו וגרמה למותם של ארבעה בני אדם.

כדי להימנע מניסיון התנקשות בחייו, ויתר אוריבה על הטקס המסורתי שמתקיים בפלזה המרכזית של בוגוטה ונשבע במבנה הפרלמנט. כוחות הצבא סגרו את האזור מיד לאחר הפיצוצים.

התקוות כי אוריבה, ראש עיר ומושל לשעבר, יביאו לסיום המלחמה בקולומביה, גבוהות. אוריבה יורש מלחמה שגרמה למותם של 3,500 בני אדם בכל שנה. אביו נורה למוות בניסיון חטיפה של מורדים בשנת 1983. אוריבה עצמו היה מטרה לכשישה ניסיונות התנקשות בחייו.

אוריבה מתעקש כי עמדתו נגד המורדים אינה מונעת מתחושת נקם והוא מבטיח להיות נוקשה במידה שווה נגד מיליציות ימניות וסוחרי סמים. כמו כן הוא מבטיח לטפל בשחיתות בממשלה ולהביא לרפורמה במס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ