דו"ח לשרון ובן אליעזר ממליץ לאכוף את החוק על מתנחלי חברון

מאת עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמוס הראל

דין וחשבון שהוכן במערכת הביטחון והוגש באחרונה לראש הממשלה, אריאל שרון, ולשר הביטחון, בנימין בן אליעזר, ממליץ להם לפעול בהקדם לאכיפת החוק נגד המתנחלים בחברון. מחברי הדו"ח, שנכתב במינהל האזרחי, מתרשמים שהמתנחלים מצליחים באופן שיטתי לקבוע עובדות בשטח בחברון, תוך פלישה לבתים פלשתיניים, בלי שרשויות המדינה מונעות זאת מהם.

מקורות ביטחוניים אמרו ל"הארץ" כי היישוב היהודי בחברון עובד בשיטה מסודרת ומתוכננת היטב: תחילה "מסמנת" המנהיגות של מתנחלי העיר יעדים להשתלטות יהודית. אחר כך מפעילים צעירים יהודים אלימות, שבסופה מסולקים בעלי הבתים הפלשתיניים מנכסיהם. בני הנוער פורצים לבתים, וגם אם תחילה מסלקים אותם המשטרה וצה"ל מהמקום, בסופו של דבר הם חוזרים אליו, מרוקנים אותו מרכוש פלשתיני או מציתים את הרכוש ואחר כך "מפנים" את הבית לצורך השתלטות המתנחלים.

לדעת גורם ביטחוני מתקיים בעיר "מהלך קבוע של נישול ערבים לצורך הגדלת הטריטוריה היהודית. הילדים והנערים הם שנשלחים קדימה. קודם חותכים צינור מים, זורקים סחורה או

הופכים דוכנים ובסוף יש בריחה של משפחות ערביות". הוא הזכיר כי בשנה האחרונה נכנסו כמה משפחות יהודיות לגור בחנויות פלשתיניות בשוק הסמוך לבתי המתנחלים, שנסגר לאחר הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה ב-1994. "הבתים הללו הפכו לשיכון לזוגות צעירים, במבנים שאינם שלהם. הם כמובן טוענים שזה רכוש יהודי מתרפ"ט, אבל לך תוכיח. אף אחד לא מעז להתעסק אתם", אמר. לדבריו, "המתנחלים אינם מסתירים את כוונותיהם. הם רוצים להקים שכונות יהודיות באבו סנינה ובחארת א-שייח (שכונות הנמצאות בשטח הרשות ומשקיפות על בתי המתנחלים) ובדעתם להגשים את המטרה הזו".

הדו"ח שהוגש לשרון ולבן אליעזר מפרט שורה ארוכה של מקרים שבהם הצליחו המתנחלים לתפוס רכוש פלשתיני או להורסו, תוך הפחדת התושבים. במארס אשתקד, למשל, נפרצו והוצתו חלק ממשרדי ה"וואקף" בעיר. נזק רב נגרם למבנה. כמו כן נפרצו חנויות פלשתיניות סמוכות, וסחורה שהיתה בהן הושחתה או נגנבה.

באפריל 2001 - בשבוע ההתפרעויות בעיר לאחר רצח התינוקת שלהבת פס בידי ה"תנזים" של פתח - נפרצו חנויות פלשתיניות, ואחת מהן הוצתה באמצעות בלון גז. שורת ההתקפות של המתנחלים נמשכה עוד זמן רב לאחר רצח התינוקת. בבית הפלשתיני הצמוד למתחם "אברהם אבינו" נעקרה צנרת מים והועברה לשימוש המתנחלים, נפרץ חור בקיר והמשפחה המתגוררת בו סבלה מהתגרויות חוזרות ונשנות. תקרת חנות פלשתינית, הצמודה לבית הדסה, נפרצה ודלתות החנות רותכו מבפנים.

בית נוסף, סמוך לבית הדסה, נפרץ ותכולתו הושחתה. כך קרה גם בשתי חנויות בפתח הקסבה. משפחה יהודית המתגוררת בבית שניאורסון הרחיבה את דירתה לאחר שהשתלטה על דירה פלשתינית בבית צמוד. בתל-רומיידה פרצו מתנחלים באוגוסט אשתקד לחלקה פלשתינית הסמוכה למתחם היהודי, עקרו גפנים והקימו בה סוכות מאולתרות.

בדו"ח נכתב כי "היישוב היהודי פועל בעקביות ובשיטתיות לביסוסו והרחבתו". המתנחלים מעדיפים מהלכים המגובים ממלכתית, באמצעות בנייה ממשלתית, אך יפעלו בעצמם היכן שאין גיבוי כזה, תוך ניצול מקומות בהם מפגין השלטון חולשה.

לדברי המחברים, היעדר מדיניות של אכיפת חוק בחברון יוצרת מראית עין, גם אם זו אינה מדויקת, כאילו השלטונות מחפים על המתנחלים. בסיכום הדו"ח נאמר כי "מדינת ישראל נראית רע מאוד בכל הקשור לשלטון החוק בחברון. נדרשת אכיפה ברורה ותכליתית. המצב הקיים פוגע במדינה ומשרת רק את הצד שכנגד (הפלשתינאים)".

נוסף על הפעולות המפורטות בדו"ח, שהובילו להשתלטות על נכסים פלשתיניים, גם לפני כשבועיים תקפו יהודים פלשתינאים תושבי חברון באלימות. בעת הלווייתו של החייל אלעזר לייבוביץ שנרצח בפיגוע ירי ליד חברון, התפרעו עשרות ממשתתפי מסע ההלוויה ותקפו פלשתינאים. יועץ השר לביטחון פנים לענייני ההתיישבות בשטחים, אלוף-משנה (מיל') משה גבעתי, טען כי משתתפים בהלוויה עשו "פוגרום בערביי חברון, בלא שום פרובוקציה מהצד הפלשתיני". בפרשה נעצרו עד כה 11 פעילי ימין. מעצרו של אחד מהם הוארך עד תום ההליכים. במשטרה מעריכים כי יוגשו כמה כתבי אישום נגד מעורבים בהתפרעות ואומרים כי צפויים עוד מעצרים.

בקרב גורמים רבים העוסקים במצב בחברון - בצה"ל, במשטרה ובמינהל האזרחי - קיימת הסתייגות קשה ממעשי המתנחלים. אלו טוענים כי אכיפת החוק, שהיתה לקויה בחברון לאורך כל השליטה הישראלית בעיר, התפוגגה כמעט לחלוטין בשנתיים האחרונות, שבהן סבלו המתנחלים מפיגועים קשים מהצד הפלשתיני.

מקור ביטחוני, הקשור באכיפת החוק בעיר, אמר כי "יש בעיה קשה מאוד, שנובעת מההתנהגות של כמעט כל מי שמתגורר ביישוב היהודי. זה לא רק מיעוט מתוכם, כפי שהם טוענים. יש שם קו נוקשה וברור שכולו אנטי-משטרה ואנטי-שלטון החוק".

יועץ התקשורת של שר הביטחון, ירדן ותיקאי, אמר אמש כי בן אליעזר הנחה את צה"ל לטפל באופן מחמיר בהתנהגות אלימה של המתנחלים בחברון. במקביל שלח מכתב לשר לביטחון פנים ולמפכ"ל המשטרה וביקשה מהם להילחם בתופעות הפסולות. לדברי שר הביטחון, מערכת הביטחון חייבת לטפל בחומרה רבה בישראלים הנוהגים באלימות, ואסור לה לעבור בשתיקה על שום התנהגות כזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ