מצנע ניסה לשכנע: כשיש אישיות, לא צריך ניסיון

מאת יוסי, רטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יוסי, רטר

עמדות המועמדים לראשות מפלגת העבודה

לבדו על הבמה, בבית מפלגת העבודה בתל אביב, ללא קהל אוהד שימחא לו כפיים וללא תומכים, הכריז אתמול עמרם מצנע, שוב, על מועמדותו לראשות העבודה וראשות הממשלה.

ראש עיריית חיפה לא חרג בנאומו מהטקסטים המקובלים אצל רוב בכירי המפלגה שאת הנהגתה הוא מבקש לכבוש. הוא לא טרח לספק כותרת שתעורר הדים, תוכנית מדינית או יוזמה חדשה. כאילו אמר לקהל: תסתפקו בי. אני המסר. למעשה, הוא גם אמר זאת, כשנשאל מדוע לא חידש דבר בהכרזתו. "יש גם עניין של אישיות שמשדרת אמינות", השיב.

בסוגיית חוסר ניסיונו הפרלמנטרי והמיניסטריאלי, בא מצנע עם תשובה מוכנה, יותר נכון, שתי תשובות, חיובית ושלילית. בחיובית דיבר על ניסיונו הרב כאלוף בצבא ובראשות העיר חיפה; בשלילית אמר כי "בעת הזו" חוסר ניסיון ברמה הארצית הוא יתרון. זו היתה אמירה מוזרה: חוסר ניסיון אינו נחשב ליתרון בשום תפקיד, אפילו לא כראש ממשלה.

מבחינה מדינית מצנע מיקם עצמו בשמאל, ליד יוסי ביילין, כאשר קרא לפתוח במו"מ מיידי עם הפלשתינאים (כלומר, עם יאסר ערפאת) ללא תנאים מוקדמים, ורק אם יתברר כי אין עם מי לדבר "יהיה צורך לנקוט צעדים חד צדדיים... שישיגו הפרדה ביטחונית. במסגרת מהלך זה נגדיר גבול ביטחוני על פי צרכיה של מדינת ישראל ונדרוש מעורבות של הקהילה הבינלאומית בניהול אזרחי של ענייני הרשות הפלשתינית". מצנע גם תקף את המשך בניית ההתנחלויות בשטחים ואת הזרמת הכסף למתנחלים "פי 20 מלתושב עיירת פיתוח".

"אינני קוסם", אמר מצנע (כתשובה לבן אליעזר שאמר עליו "אין קוסמים ואין קסמים"), "אין בידי מטה קסם. אני יודע היטב כמה קשה להיות ראש ממשלה של מדינת ישראל, קשה מכל הבחינות. אני מבטיח, כי אם אבחר לא אנוח ולא אשקוט כדי להשיג את המטרות שהצבתי. איני מחפש לעצמי קריירה.לא שררה אני מבקש, כי אם הזדמנות לעבוד את הציבור".

ההשוואה הבלתי נמנעת היא לגנרל אחר שניסה את מזלו בפוליטיקה, נסק לגבהים צלל והתרסק; כמו אמנון ליפקין שחק, גם מצנע שנאבק בתדמית הצבאית בחר להשתמש בכניסתו למירוץ לראשות הממשלה באמירות רכות, חולמניות, ילדותיות מעט, כדי להתחבר טוב יותר לקהלים מסויימים. לכן דיבר אתמול על "להפוך את המדינה למקום שכיף לחיות בו", "להחליף את השפה בשפה שונה", "להחזיר את התקווה (...) להסתכל לאנשים בעינים ולומר להם את האמת".

בכל אלו הזכיר את האמירה של אמנון ליפקין שחק, שסימנה את תחילת הידרדרותו, על רצונו להחזיר את החיוך לשפתי העם. ובמקום "נתניהו מסוכן לישראל", של ליפקין שחק, אמירה שהזיקה לו מאד, טען מצנע כי שרון, יריבו ממלחמת לבנון, "מוביל את ישראל לאסון" - קביעה שלרוב אזרחי ישראל קשה לתמוך בה בשלב זה, ושתקים על מצנע את תומכי הליכוד.

"אני בא מהשטח, מתהלך בתוך הציבור ונפגש עם שדרות שונות של העם", סיפר מצנע. הוא לא ציין כי בשבועות האחרונים נפגש בעיקר עם מיליונרים ואנשי עסקים כבדים. באולם לא היה יצוג לשכבות העם, אלא בעיקר לכתבים נרגשים מחיפה, שבאו עם מצנע במיניבוס ול"עריק" הבכיר ביותר ממחנה בן אליעזר, מזכיר מחוז חיפה, ישראל סביון, בבגדים שחורים ומשקפי שמש שחורים. סביון אמור להביא למצנע את המתפקדים בחיפה שתמכו בבן אליעזר בהתמודדות הקודמת מול בורג.

גורמים במפלגת העבודה אמרו אתמול, כי עם כל האהדה שיש כיום למצנע, מה שיקבע הוא המיפקד שנערך בימים אלה, מידת מחוייבותם של הפעילים ויכולת הארגון והנעת המצביעים. בתחומים אלה למתחרהו, בן אליעזר יש ניסיון רב ותשתית רחבה ומשומנת שכבר הוכיחה עצמה בהתמודדויות רבות, בעיסקאות ובדילים אין ספור ("אני אלן דילון", כינה בן אליעזר את עצמו פעם בסיום מערכת בחירות במפלגה שבה השתתף).

מצנע יוכל לתת לבן אליעזר תשובה הולמת בזירה זו בעיקר בעזרת אדם אחד - יו"ר הכנסת אברהם בורג, שנמצא עדיין בחו"ל. בחוגיו של מצנע מקווים לתמיכתו של בורג, כפי שגם רמון מקוה לה.

בחדשות ערוץ 10 דווח אמש כי לפני כמה שבועות, כשמצנע לא היה בתמונה, הבטיח בורג לתמוך בו אם ירוץ. בעבודה העריכו אתמול, כי אם מצנע יצליח לפקוד 10,000 איש, הוא עשוי לנצח במירוץ בעזרת התנועה הקיבוצית וחברי מחוז חיפה. הדגש בהערכה הזו הוא על המלה אם.

לבן אליעזר ורמון זהו מאבק לחיים ולמוות. בן אליעזר עשוי להפסיד את תפקידו ובכך להיכנס להיסטוריה כיו"ר העבודה הראשון שלא נבחר לראש ממשלה. מצבו של רמון לא פחות מסובך: ההבטחה הגדולה של פעם, שוויתר והמתין, והיסס והלך לים וחזר מהים, עלול להגיע שלישי לפי הסקרים. אם יסיר את מועמדותו תהיה זו פגיעה לא פחות קשה, כי רמון נשבע שהפעם הוא רץ בלי תירוצים ובלי עניינים, אבל זה היה לפני שמצנע הגיח מהפינה.

הקריסה של רמון בסקרים היא כמעט טראגית. הוא לא מצליח להשתחרר מהטינה כלפיו מצד חוגים רחבים במפלגת העבודה, שרואים בו אחראי להרס ההסתדרות. הוא הוביל את הקמפיין בעד גדר ההפרדה מהפלשתינאים שפואד אימץ ואפילו שרון קיבל - אך אינו זוכה באשראי הציבורי על כך.

בסוף השבוע מתכנן רמון לנסוע לחופשה משפחתית בצרפת. גם שם, לא רק בלונדון, היאוש יותר נוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ