ילד שתה "אקסטרה מוד" ונרדם ליממה; המשקה יורד מהמדפים

מאת חיים שדמי, מיכל סבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת חיים שדמי, מיכל סבו

משרד הבריאות הורה אתמול לחברת טרה ולרשתות השיווק להוריד מהמדפים את המשקה "אקסטרה מוד", משקה חלב פרי ייצורה של טרה. האקסטרה-מוד מכיל אלכוהול בריכוז שני אחוזים. ההחלטה התקבלה בעקבות מקרה של ילד בן כשמונה מתל אביב שנרדם למשך למעלה מ-24 שעות לאחר ששתה מיכל שלם של המשקה.

אמו של הילד שוחחה איתו, בניסיון להבין מדוע ישן זמן ממושך כל כך והוא סיפר לה כי שתה את המשקה. האם פנתה לייעוץ רפואי לד"ר צחי גרוסמן, יו"ר החברה הישראלית של רפואת הילדים בקהילה, והוא בתגובה, פנה למשרד הבריאות לבירור העניין. בהודעה שפירסם אתמול דובר משרד הבריאות, עידו הדרי, נאמר כי ההוראה יצאה "עקב הימצאות שני אחוזים אלכוהול במשקה ואי ציון עובדה זו בצורה ברורה על גבי האריזה".

על אריזת האקסטרה-מוד מצוין באנגלית, כי המשקה מכיל אלכוהול בריכוז שני אחוזים, וכן בעברית, בסוף רשימת רכיבי המשקה. באותיות קטנות נכתב, שהמשקה לא מיועד למכירה לקטינים.

לדברי ד"ר דורית ניצן קלוסקי, מנהלת המחלקה לתזונה במשרד הבריאות, עובדות אלה מצוינות על גבי אריזת המשקה "באופן מינורי". גרוסמן סיפר אתמול, כי עוד בטרם התברר לו על המקרה של הילד שנרדם למשך למעלה מיממה, "נדלקה אצלו נורה אדומה" ביחס למשקה, שכן הוא עלול להסב נזק לילדים שיישתו ממנו, במיוחד משום שהוא משווק כמשקה המיועד לצעירים. הוא הוסיף, כי צורת האריזה של האקסטרה-מוד "תמימה, כמו מעדן חלב".

תקנות משרד הבריאות מתירות מכירת מוצרים המכילים אלכוהול בריכוז הנמוך משני אחוזים כמוצר מזון ולא כמשקה אלכוהולי. משרד הבריאות הורה לטרה לסמן באופן בולט וברור על גבי אריזת המשקה את העובדה שהוא מכיל אלכוהול, לארוז אותו באריזה עם סוגר ביטחון, המקשה על ילדים לפתוח את האריזה ולוודא כי המשקה ימוקם במדפים הגבוהים ברשתות השיווק, הרחק מהישג ידם של ילדים.

דובר משרד הבריאות הוסיף, כי "משרד הבריאות מזהיר את הציבור כי אסור לילדים מתחת לגיל 18 ולנשים בהריון לשתות את המשקה". הדובר ציין, כי רק לאחר ביצוע כל הפעולות עליהן הורה, תיבדק האפשרות לחדש את שיווק האקסטרה-מוד.

טרה החלה בשיווק משקה החלב עם האלכוהול בתחילת יולי. להחדרת המותג לשוק, הקצתה טרה שלושה מיליון שקלים לרכש זמן פרסום ו-700 אלף שקל להפקת פרסומת פרובוקטיווית בטלוויזיה שנפסלה כמה ימים לאחר עלייתה לשידור בידי הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו. הרשות טענה כי הפרסומת, שהוכנה בידי משרד הפרסום זרמון גולדמן נפסלה בשל "רמיזות מיניות בוטות, פגיעה בטעם הטוב ופגיעה ברגשות הציבור". לפני כחודש עתר משרד הפרסום זרמון גולדמן לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת הרשות השנייה לפסול לשידור את הפרסומת. לפני כמה ימים החל שידורה של הפרסומת בגרסה מרוככת.

דובר טרה אמר כי משרד הבריאות הורה לחברה להפסיק את ייצור ושיווק המוצר, המכיל 2% אלכוהול, בשל סימון לא ברור דיו. לדבריו, "טרה תנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי לבדל את המוצר כאסור לצריכת ילדים ולהדגיש את הגבלת השימוש בו מגיל 18 ומעלה". הוא הוסיף כי החברה תפעל להשבת המשקה למדפים.

(ע) האגודה למניעת אלכוהוליזם מברכת על החלטת משרד הבריאות. בהודעה שפירסמה האגודה נאמר, בין השאר, כי טרה הפכה את ישראל למדינה הראשונה בעולם שבה מערבבים חלב, שהוא משקה חיוני ובריא לגוף, עם אלכוהול, הידוע כחומר מזיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ