דווקא כן קונספירציה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

תודה לרן רזניק ולפרופ' חוה טבנקין על היושרה, האומץ והשכל הישר והטוב ("הקשר הגינקולוגי", מוסף "הארץ" 2.8). הפרקטיקה של יד קלה לרשום הורמונים לנשים, הפיקוח המגוחך והרשלני על הנפקתם במסגרת תראפיות למיניהן, היעדרה של אתיקה מחייבת וברורה, והקשר הגורדי בין העולם המחקרי והפרופסיונלי ובין עולם המסחר והרווח הכלכלי - כל אלה מעידים על מעמדה של "בריאות נשים" בעיני הממסד הרפואי ושאר המתפרנסים ממנו. כל הרופאים המצוטטים בכתבה חושפים את הדגל השחור המתנופף בעוצמה מעל "רפואת נשים" בישראל.

טבנקין ורזניק חשפו שערורייה שסכנתה אורבת לכלל הנשים: הסכנה נובעת מהמצאת "מחלות נשים" גם כאשר אנחנו בריאות, וגופנו נושא את סימני גילו ואת ההיסטוריה שלו בטבעיות. הפסקת המחזור איננה מחלה. יובש בוואגינה איננו מחלה. עור פנים חרוץ בסימני החיים והאופי אינו מחלה. אבל בהבטחה שכל אלה או מקצתם "יתרפאו", רשמו לנו תרופות הורמונים ואנחנו - בלענו את הצפרדע.

"אין לי ספק שהיה כאן לחץ של חברות התרופות", אומר אחד הרופאים. ונוסיף גם לחץ של בעלי קליניקות לגיל המעבר, לפריון, לניתוחים קוסמטיים ושאר המתפרנסים מניצול הפאניקה המהונדסת היטב של נשים בכל הגילים - חלקן בריאות לגמרי - מפני תיוגן כבלתי נאותות וכ"חולות". חידושים והמצאות בתחום "בריאות" נשים הם ודאי מן הלוקרטיוויים ביותר. ומה הסיכוי לבירור מקיף במסגרות האיגודים המקצועיים? דא עקא, האגודה הישראלית לגיל המעבר מתכנסת בחסות ארבע חברות תרופות. כך לא ינותק הקשר המסוכן לעולם. כך החתול שומר על השמנת.

פתטית ונאיווית היא ההתכחשות לאופי הגברי של הקונספירציה המובנית הזאת, שיש לה שותפים רבים, רובם גברים הפועלים במוסדות גבריים בהגדרתם. היא ניזונה משכבות עומק מסיוויות של תרבות מיסוגנית, המזניחה טיפול רציני בבריאות הנשים ושוקדת על טריוויאליזציה של תלונותיהן וסבלן. גברים, ובכלל זה גם רופאים, משתפים פעולה עם עמדה זו גם בלי-דעת, וגם נשים, ובכלל זה רופאות, משתפות איתה פעולה כדי "להישאר במירוץ". יש לנו ברירה?

למרות המחאות, זו בהחלט לא בדיחה "להציג את המצב כאילו מתן ההורמונים זה ניסיון של גינקולוגים גברים לשפר את המין עם נשים". זו בהחלט לא מדיניות שננקטה "בלי קשר לגברים שמתפקדים במערכת". זה בהחלט לא "אינטרס משותף של נשים ושל גברים". "גם לגברים יש גיל מעבר", אומרת טבנקין, "אז מצדי שהם יקחו את התרופות האלה". אבל זה כמובן לא סביר - כאן נעצר השיח השוויוני של הרופאים בדבר "האינטרסים המשותפים". כשמדובר בגוף של נשים ובבריאותן, כשמדובר בדאגה אמיתית לנשים אמיתיות, ולא לנשים מפוברקות לפי אידיאלים מופרכים, צר לי לומר שאינני רואה אינטרס משותף לגברים ולנשים.

חנה נוה

חדרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ