סחף השטפונות

רפי פרסיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפי פרסיץ

נזקי השטפונות הפוקדים את צ'כיה, את סלובקיה, את גרמניה ואת אוסטריה, יצריכו מימון ממשלתי מאסיווי, הכרוך בפינוי הריסות, בהקמתן מחדש של מערכות חשמל, ביוב, טלפונים וסכרים, ובסיוע למאות אלפי תושבים שנפגעו בתיהם, עסקיהם ופרנסתם. הנחמה היחידה היא ששיקום הנזקים יוסיף תעסוקה ויגביר את הפעילות במשקיהן של המדינות הדוויות.

מימון הנזקים יוביל להגדלת הגירעון התקציבי במדינות האיחוד האירופי (גרמניה ואוסטריה) ובמועמדות להצטרף אליו (צ'כיה וסלובקיה) - הגדלה שתחייב חריגות ממגבלות-מאסטריכט, שמן הסתם יושעו לשנים אחדות.

השטפונות לא פסחו על מדינות באסיה, כסין, הודו ובנגלה דש. בסין לבדה הם נאמדים, עד כה, בשני מיליארד דולר.

הפד מהסס

בניגוד לציפיותיהם של פרשנים ופעילי שווקים, הותירה הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי בארה"ב, הנודעת בכינויה "ועדת השווקים הפתוחים", את ריבית המפתח הדולרית על כנה: 1.75%.

לרתיעתו של הבנק המרכזי בארה"ב, בישיבתו ביום שלישי שעבר, מהשפל את ריבית המפתח הדולרית לא נודעה השפעה על שוקי החליפין והמניות: מן הסתם, משום שלכל, ובכלל זה לחברי הוועדה המוניטרית בפד, נהיר שבקיצוץ ריבית מ-1.75% ל-1.50%, כבייקורה מ-1.75% ל-2%, לא יהיה - לעצמם - כדי להושיע את המשק האמריקני ממצוקותיו.

דומה שהפד גורס, במידה רבה של סבירות, שהפחתת ריבית בשלב זה עלולה להתפרש כמהלך פזיז; ומעדיף להמתין לנתונים כלכליים נוספים: (1) גרועים - שיגרמו לו, בלית ברירה, לגלח את הריבית; או (2) משופרים - שיגרמו לו להימנע מקיצוצה.

תשואת אג"ח:

5.09% הדשדוש בשערי הריבית הדולרית קצרת הטווח אינו מונע מתשואת האג"חים הארוכות להישחק: איגרת החוב הדולרית הממשלתית ל-30 שנה (ראו תרשים) נסחרת עכשיו בתשואה שנתית של 5.09%, כ-3.35% מעל לריבית המפתח הקצרה: רמה נוחה למדי לנוטלי משכנתאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ