מצב החירום בהונגריה נמשך לאורך הדנובה

מאת יהודה להב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יהודה להב

כתב "הארץ" בהונגריה

בודפשט. גיאות הדנובה הגיעה לשיא בבודפשט אור ליום שני בשעה 4:00 בבוקר, כאשר נמדד גובה של 8.75 מטרים. גובה זה עולה ב-3 ס"מ בלבד על השיא משנת 1965, בעוד שעל פי התחזיות המוקדמות ציפו לגובה של 9.50 מטרים.

אף על פי שהתחזיות האלה לא התגשמו, המים הגבוהים גרמו לנזקים רבים ואילצו לפנות כ-2,000 תושבים. האחראים לפעולות ההצלה בבודפשט סבורים, עם זאת, כי עיקר הסכנה חלפה בבירה.

במקום כניסת הדנובה לשטח הונגריה כבר ירד מפלס המים ב-1.80 מטרים, והשפל החל גם ב"עקומת הדנובה" מצפון לבודפשט.

ואולם, מצב החירום לאורך כ-600 ק"מ נמשך, מכיוון שגם בזמן השפל עלולים המים לפרוץ את הסכרים. סכנה מיוחדת נשקפת מחלחולי המים אל מעבר לסכרים. לאורך הקטע ההונגרי של הדנובה עוסקים בפעולות ההצלה וחיזוק הסכרים יותר מ-24 אלף אנשים.

הגיאות מגיעה עתה לשיא בקטעים שמדרום לבודפשט ועד הגבול היוגוסלווי. במקומות אחדים השתפך הנהר לרוחב של 12 ק"מ, ומצפים כי שטחים עירוניים וחקלאיים לאורך הנהר יוצפו.

סכנה מיוחדת נשקפת לחיות הבר ביער גרנץ, שבחלקו כבר הוצף והחיות נמלטות לשטחים גבוהים יותר. כדי להקל על הימלטותן, נסגר הכביש הבין-עירוני העובר בסביבה. ממשלת הונגריה הקציבה סכום של כ-15 מיליון יורו להמשך פעולות ההצלה והמנע, והחליטה להגדיל את הסכום על פי הצרכים, אם זה לא יספיק.

אסון הטבע המשותף להונגריה ולצ'כיה גורר אחריו גילויים של סולידריות ועזרה הדדית. כך לדוגמה, הונגריה שיגרה לצ'כיה משלוח גדול של חומרי חיטוי ומגפי גומי; מרוסיה נשלחו לצ'כיה מכשירים מיוחדים לייבוש קירות של הבניינים שהוצפו, וכן הגיעה משלחת של מומחים, שתסייע להפעלתו מחדש של המטרו.

אפילו העיר המזרח-גרמנית לשעבר דרזדן, מוכת הגורל, שלחה ל"עיר התאומה" ההונגרית דונה-בוגדאן, צוותים של מכבי-אש, שמיד עם הגיעם למקום השתתפו בפעולות לחיזוק הסכרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ