משרד הפנים: שני שלישים מהעולים לא יהודים

אלי ישי: אלה נתונים קשים, המדגישים את הצורך המיידי בשינוי חוק השבות

מאת מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת מזל מועלם

כשני שלישים מהעולים שהגיעו לישראל מארצות חבר העמים מתחילת שנת 2002, אינם יהודים - כך עולה מנתונים שפירסם משרד הפנים. לפי נתונים אלה, מינואר 2002 ועד יולי 2002, הגיעו לישראל 9,367 עולים מארצות חבר העמים, ומתוכם 5,508 אינם יהודים.

נתון נוסף מלמד שמאוגוסט 1989 ועד סוף יולי 2002 הגיעו לישראל 859,502 עולים מחבר העמים: 619,820 יהודים ו-239,682 לא יהודים. שר הפנים, אלי ישי, אמר כי מדובר בנתונים קשים, המדגישים את הצורך המידי בשינוי חוק השבות, שאם לא כן "עד סוף שנת 2010 מדינת ישראל תאבד את זהותה היהודית".

יצוין כי עד כה לא הצליח ישי להוביל מהלך של שינוי בחוק השבות. ביוני האחרון נראה היה כי החוק עשוי להשתנות, לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה אישר את השינוי בחוק שהציע ח"כ מיכאל קליינר. לפי הצעת קליינר, נכדו של יהודי לא יוכל לעלות לישראל רק עם סבו וסבתו (החוק מאפשר ליהודי, בן זוגו, ילדיו ונכדיו ובני זוגם לעלות לישראל).

אולם שר השיכון נתן שרנסקי (ישראל בעלייה) עירער על ההחלטה, והיא הובאה לדיון בממשלה, שביטלה את ההצעה. שרנסקי אמר כי גורמים אינטרנסנטיים מציירים תמונה שקרית לפיה רוב העולים אינם יהודים, אך בפועל מדובר בכ-6% בלבד. ישי הבטיח אז כי ימשיך לפעול לשינוי החוק, שכן באופן פרדוקסלי החוק שאמור לשמור על צביונה היהודי של מדינת ישראל, מביא לגידול מספר הלא יהודים.

במשרד הפנים ציינו כי נתונים אלה כוללים את כל מי שקיבל אשרת עולה על פי חוק השבות, אולם במקרים רבים אל העולה היהודי זכאי חוק השבות, נלווים בני משפחה שאינם יהודים אך זכאים לקבל את אשרת העולה, כגון ילדים מנישואים קודמים של בן הזוג הלא יהודי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ