בחזרה לימים שלפני 67'

המשבר בענף המלונאות / מספר לינות התיירים הצפוי ב-2.4 - 2002 מיליון בלבד

מאת עירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עירית רוזנבלום

לינות תיירים לעומת מספר חדרי מלון-נתונים גרפיים

במחצית הראשונה של 2002 נרשמו בישראל 1.2 מיליון לינות תיירים - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שפורסמו היום; מהנתונים עולה, כי מספר לינות התיירים ב-2002 עתיד להסתכם בכ-2.4 מיליון. מספר לינות דומה נרשם בישראל ב-2.1) 1966 מיליון לינות) - אלא שאז היו בישראל 9,648 חדרים בבתי מלון וכיום יש כ-50 אלף.

לדברי מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, עמי אתגר, ב-66' האפשרות של תיירים ממזרח אירופה ומהמזרח הרחוק, למשל, להגיע לישראל, היתה קטנה ביותר; "2.4 מיליון לינות בעידן שבו כל העולם פתוח לפנינו הוא מצב בלתי נסבל. ב-66' גם היו פחות אנשי עסקים, כך שלמעשה ב-66' מספר לינות התיירים היה גבוה מאשר ב-2002", אמר.

אתגר הוסיף: "התייצבות על כ-70 אלף מבקרים בחודש פירושה שהגענו לתחתית, זהו שפל שלא היה כדוגמתו". לדבריו, כמות זו של מבקרים מורכבת מהגרעין שמגיע לישראל בכל תנאי - גרעין הכולל ישראלים לשעבר, קרובי משפחה של ישראלים, אנשי עסקים, חברים בארגונים יהודיים, אורחים בחתונות ואירועים משפחתיים. אליהם מצטרפת תיירות של תיירים יהודים ונוצרים אוהבי ישראל מצרפת, אנגליה וארה"ב.

לדברי מנכ"ל יוניתורס, שמואל מרום, שהוא גם יו"ר לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, השנה תסתיים בכ-800-750 אלף מבקרים, שחלקם לא צורכים כלל שירותי תיירות. לדבריו, בשתי שנות האינתיפאדה הפסידה ישראל בין 4.5 ל-5.5 מיליון תיירים. לדברי אתגר, מחזור הפעילות של חברי לשכת מארגני התיירות, שהיה צפוי להגיע ל-500 מיליון דולר ב-2000, יגיע ב-2002 לכ-60 מיליון דולר - ירידה של כ-85%.

מרום העריך כי תנועת התיירות הנכנסת תהיה בעייתית גם ב-2003 ושהתאוששות צפויה רק ב-2004. לדבריו, מהלך מדיני חיובי יוכל לזרז את ההתאוששות, אך כרגע מעיבים על הצמיחה שני גורמים - האפשרות לתקיפה של ארה"ב בעיראק והאינתיפאדה.

לדבריו, חברי הלשכה, כמו כלל תעשיית התיירות, הפנימו את המצב והתאימו אליו את התפעול האופרטיווי בתחום כוח האדם והמשאבים; "לצערי חזינו את הבאות - גם את אובדן ההכנסות וגם את הצורך להתייצב על רמת תפעול מינימלית, כך שרק כ-5% מהחברות לא הצליחו להתמודד עם הקשיים וסגרו".

ניתוח של מצב התיירות בעשורים הקודמים מלמד כי עליות וירידות במספר התיירים מושפעות מהמצב הביטחוני. ב-67' הגיעו לישראל 291 אלף תיירים - ירידה של 11% לעומת 66'; באותה שנה היו 1.8 מיליון לינות תיירים וכ-10,000 חדרים.

ב-76', השנה שבה התרחש מבצע אנטבה, חלה עלייה של 29% במספר כניסות התיירים, שהגיע לכ-800 אלף; באותה שנה היו 5.3 מיליון לינות תיירים ויותר מ-21 אלף חדרי מלון. ב-77' - שנת ביקורו של נשיא מצרים אנוואר סאדאת בירושלים, חלה עלייה נוספת של 24% בכניסות התיירים ומספרם הגיע לכמיליון.

בשנים הבאות, 80-'78', חלה עלייה רציפה של 6% ,9%, ו-3% בהתאמה בתיירות הנכנסת, עד שהחלה המתיחות בצפון ב-81', שהובילה לירידות של 3% ולירידה של 12% בתקופת מלחמת לבנון ב-82'. ב-2000 היו צפויים להיות לפי התחזיות 11 מיליון לינות ובשל פרוץ האינתיפאדה הגיע מספרן ל-9.6 מיליון.

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ