פרוטרום: תוצאות של טרום הנפקה

מאת עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמי גינזבורג

"הדו"חות שאנחנו מראים היום הן התוצאה של מאמצי ההתרחבות שביצענו בשנים האחרונות", אמר אתמול מנכ"ל חברת פרוטרום אורי יהודאי. "עכשיו אנחנו מתחילים לקטוף את הפירות של ההתרחבות הגיאוגראפית והכניסה לתחומי פעילות חדשים".

והתוצאות אכן נאות. פרוטרום, המתמחה בפיתוח וייצור חומרי טעם וריח לתעשיית המזון, הקוסמטיקה והדטרגנטים, הציגה ברבעון השני הכנסות של 140 מיליון שקל - גידול של 9% לעומת התקופה המקבילה ב-2001. הרווח הגולמי של החברה הסתכם ב-44.9 מיליון שקל, ושיעורו מתוך ההכנסות היה 32%.

הסיבה לשיעור הרווחיות הנמוך יחסית של פרוטרום היא שהחברה מייחסת את הוצאות הפיתוח שלה לעלויות הייצור.

הרווח התפעולי לרבעון הראשון הסתכם ב-16.5 מיליון שקל והרווח הנקי היה 10.8 מיליון שקל - גידול של 44% לעומת הרווח הנקי ברבעון המקביל ב-2001.

בתמונה החצי שנתית הציגה פרוטרום גידול של 10% בהכנסות ל-269 מיליון שקל ורווח נקי של 19.2 מיליון שקל. הרווח למחצית השנה כמעט השיג את הרווח השנתי לכל 2001, שהיה 20.1 מיליון שקל. עם זאת, מזכיר יהודאי שהפעילות של פרוטרום נוטה לעונתיות, ועיקר מכירותיה מתבצעות בשני הרבעונים הראשונים שבהם יצרניות המשקאות הקלים מצטיידות במלאי לקראת הקיץ. ההכנסות והרווח של החברה נוטים איפוא לרדת בשני הרבעונים שסוגרים את השנה, אבל החברה עדיין מצפה לשמור על שיעור צמיחה דו ספרתי לעומת התקופה המקבילה.

השיפור ברבעון הושג בעקבות מימוש של הסכם שחתמה פרוטרום עם חברת תרופות מובילה. ההסכם עם אותה חברה עשוי לתגבר את מכירות פרוטרום לקראת סוף השנה, אם אותה חברה תקבל אישור לשיווק בארה"ב תרופה שפותחה על ידה.

יהודאי אומר שפרוטרום אינה זקוקה להזרמת הון מיידית, וכי ההנפקה שמתוכננת להתבצע בארה"ב נועדה בעיקר כדי לתת בידי החברה אמצעים לרכישת חברות ופעילויות. לדבריו, תהליך כזה יקרה רק אם החברה תעמוד לקראת רכישה חשובה, ורק בתנאי שניתן יהיה לבצע את ההנפקה בשווי גבוה באופן משמעותי מהשווי שלפיו נסחרת החברה בישראל.

פרוטרום נסחרת בתל אביב לפי שווי חברה של כ-45 מיליון דולר. בעל השליטה בחברה ג'ון פרבר המתגורר בארה"ב, סירב לא מכבר להצעה לרכוש את מניות השליטה שלו (58%) לפי שווי חברה של 70 מיליון דולר. לדברי יהודאי, השווי של פרוטרום בהנפקה יצטרך לשקף את יכולת הצמיחה של החברה ומכפילי מכירות ורווח שמתאימים לחברות בתעשיות שבהן היא פועלת (תרופות ומזון). תנאים מוקדמים אלו מעידים שפרבר לא יסכים כנראה לבצע גיוס הון לפי שווי חברה נמוך מ-100-90 מיליון דולר.

כתבות מומלצות

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

ערן זהבי. יכול לכתוב מחדש תסריט ידוע

שש שנים אחרי שעזב, זהבי לא יכול היה לבחור תזמון טוב יותר לחזרתו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיה

איור של בחורה אומרת לבחור: "אסור ללכת לישון כועסים"

ישבנו באוטו, דיברנו על הריב ואז הוא הוציא שקית. זו היתה מחווה מדויקת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ