מורים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הכיתות מצוחצחות, המחברות עטופות ואפילו הגירים עדיין שלמים, אבל על הפתיחה החגיגית של שנת הלימודים מעיבה גם השנה העובדה ששכר המורים בישראל הוא הנמוך ביותר במדינות המערב. 100 אלף המורים שאמורים לחזור ללמד מחרתיים מרוויחים שכר רעב יחסית לעמיתיהם בתפוצות. המורה השווייצי מרוויח פי ארבעה מהם, הגרמני פי שלושה והאוסטרלי פי שניים.

גם כשמתחשבים בימי החופשה הרבים, ובודקים מהו הסכום שמרוויח המורה ליום לימודים, מגלים שהמחנך העברי מקופח. המורה הקנדי מרוויח 194 דולר ליום, האמריקאי 191 דולר, היפאני 147, האיטלקי 106 והישראלי כ-70 דולר. ישראל מצמצמת מעט את הפער בכל הנוגע להוצאה ממשלתית לתלמיד: הממשלה משקיעה כ-4,923 דולר בכל תלמיד לעומת 5,212 דולר בממוצע במדינות המערב.

את התסכול יכולים המורים לפרוק בביטחון מלא על התלמידים. חברות הביטוח בישראל הכירו באחרונה בצרידות הנגרמת מעבודת ההוראה לצורכי ביטוח לאובדן כושר עבודה.

תנאי השכר המחפירים הולכים יד ביד עם השיעור הגבוה של הנשים המועסקות בתחום. הוראה היא המקצוע הנשי הנפוץ ביותר, ונשים הן 88% מצוות המורים בבתי הספר היסודיים ו-73% בתיכונים. בחינוך הערבי המצב שונה - נשים הן 64% מהמורים בחינוך היסודי, אבל בתיכונים הן מיעוט (37%). התלמידים הערבים נהנים מהתלהבותם (או סובלים מחוסר ניסיונם) של המורים הצעירים ביותר בישראל: 32% מהמורים במגזר זה הם בני פחות מ-29.

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ