רובינשטיין: מועצת המים מכהנת שלא כדין

הנחיית היועץ מעמידה בספק את תקפות הרפורמה במחירי המים לחקלאות

מאת עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמירם כהן

"מועצת המים מכהנת שלא כדין, ולכן יש למנוע כל כינוס עתידי שלה" - כך התריע היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, במכתב ששיגר באחרונה לראש הממשלה, אריאל שרון, המכהן גם כשר התשתיות. מועצת המים היא גוף סטטוטורי הממונה על ידי הממשלה, והמורכב מנציגי הממשלה, הצרכנים, מפיקי המים ונציגי ציבור. למועצה, שבראשות נציב המים, שמעון טל, תפקיד מרכזי באישור מחירי המים למגזרים השונים.

לבקשת נציבות המים, בדק רובינשטיין את תוקף החלטות מועצת המים, וקבע כי שמות נציגי הציבור במועצת המים לא הובאו לאישור הוועדה לאישור מינויים בכירים בסקטור הממשלתי והציבורי (ועדת השופט רביבי), כמתחייב מחוק החברות הממשלתיות, ולכן המינויים נעשו שלא כדין. זאת ועוד כותב רובינשטיין, המינויים של חברי מועצה מכהנים לא הופסקו או חודשו, וזאת בניגוד לקבוע בחוק (חברי מועצת המים מכהנים 3 שנים).

בסיום המכתב מזהיר רובינשטיין כי "מדובר בפגם מהותי וחמור בהרכב מועצת המים. חומרה יתרה נודעת במקרה דנן כאשר הפגם לא נפל במינוי זה או אחר, אלא בחלק ניכר ועיקרי בהרכב המועצה, ולכן המועצה אינה מכהנת כדין ויש למנוע כל כינוס עתידי שלה עד להסדרת העניין".

באשר לתקפות ההחלטות שנתקבלו עד כה על ידי המועצה, כותב רובינשטיין: "מדובר בשאלה סבוכה מבחינה עובדית ומשפטית, שלא נאחר להידרש לה לאחר קבלת נתונים נוספים".

עד 2006 עתידים מחירי המים לחקלאות לעלות ממחיר ממוצע של 1.03 שקלים למ"ק כיום, ל-1.76 שקלים למ"ק, מחיר המים לצריכה הביתית והתעשייתית. זאת כחלק מרפורמה במחירי המים לחקלאות שאושרה על ידי הממשלה.

ייקור המים לחקלאות הראשון אושר על ידי מועצת המים ביוני השנה, לבקשת שרי האוצר והחקלאות, סילבן שלום ושלום שמחון. לפי ההחלטה, מחירי המים לחקלאות יועלו ל-1.33 שקלים למ"ק, החל מספטמבר השנה.

לאור המכתב של רובינשטיין, אמרו מקורות משפטיים במשק המים כי החלטת מועצת המים לייקר את המים לחקלאות אינה חוקית, וכי לממשלה אין כל אפשרות אלא לבטלה לאלתר. לדבריהם, אם הממשלה לא תעשה כן, תוגש עתירה לבג"ץ בעניין שלמדינה לא יהיה סיכוי לזכות בה.

המקורות הוסיפו כי הפגמים שנפלו בהרכב מועצת המים הם: לפי חוק, שיעור נציגי הממשלה בהרכב המועצה (מונה כיום 38 חברים) יהיה שליש, ואילו כיום מגיע שיעורם ל-38%; כמו כן המינוי של 21 מתוך חברי מועצה, המונה בסך הכל 38 חברים, לא אושר על ידי ועדת רביבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ