טל: הבנקים הגדולים סברו כי תיק האשראי של הבנק לפיתוח התעשיה הוא חתול בשק

בדיון שהתקיים הבוקר על מצב הבנק אמר טל כי גם הפרסומים בתקשורת גרמו לקריסת הבנק; רענן כהן: מצב הבנק הוא כדור שלג שעלול להשפיע על המשק כולו

מאת אליסה אודנהיימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אליסה אודנהיימר

בדיון שהתקיים הבוקר בוועדת הכספים על מצבו הקשה של הבנק לפיתוח תעשיה, הרבו חברי הוועדה לתקוף את המפקח על הבנקים יצחק טל, בעיקר בשאלה מדוע הפעולות שנעשו אתמול להצלת הבנק, לא נעשו כבר לפני כשבועיים. לשאלה זו השיב טל: "דיברנו עם כל מי שחשבנו שיכול לסייע כדי לעצור את משיכת הפיקדונות - כי זו הבעיה האקוטית. יש לבנק כרית הון שיכולה להגן על המשקיעים, אבל הבעיה האקוטית היא משיכת הפקדונות שלו. משיכה זו החמירה בעקבות הפרסומים בעיתונות על מינוי מנהל מורשה לבנק - פרסומים שלא היו נכונים.

"ב-21 באוגוסט נפגשנו (בנק ישראל) עם ראש הממשלה והחלטנו על כמה צעדים, אך הם לא הועילו; הציבור לא נרגע והמשיכות התגברו. התקיימו מגעים עם האוצר שלא הובילו לשום פתרון. האוצר הציע לבנקים לרכוש את תיק האשראי של הבנק, אך בעיניהם היה מדובר בחתול בשק. הבנקים הגדולים לא הסכימו לרכוש את תיק האשראי".

טל הוסיף כי "בנק ישראל התריע לפני כמה חודשים, שמצבו של הבנק לפיתוח תעשיה לא קל". יו"ר ועדת הכספים, יעקב ליצמן, שאל את טל האם שרת התמ"ס, דליה איציק, ידעה על מצבו הקשה של הבנק. טל השיב: הבנק הוא של מדינה, המדינה ידעה. לדעתי שרת התמ"ס לא ידעה". ליצמן: "מי ידע"?. טל סירב להשיב לשאלה זו.

יו"ר הבנק, רענן כהן, אמר בדיון כי לא ידע על מצבו של הבנק כשנכנס לתפקיד, וכי מאז כניסתו לתפקיד בבנק לא היה לו רגע של חסד. "ניסיתי לפנות לכל מי שרק יכול היה לעזור", אמר כהן, והשווה את מצבו המידרדר של הבנק לפיתוח תעשייה לכדור שלג. לדבריו "קיימת סכנה כי אי אפשר יהיה לעצור את כדור השלג - והכוונה היא לא רק לבנק לפיתוח תעשייה. ייתכן שלכדור השלג הזה יהיו השלכות על המשק, על ענף הבנקאות ועל החברה כולה".

כהן אמר כי השמועות והפרסומים בתקשורת על מצבו של הבנק לפיתוח תעשיה בתקופה האחרונה יצרו בהלה בציבור. לדבריו, גם האמירות שפורסמו בתקשורת ולפיהן יש להיזהר מבנקים קטנים פגעו בבנק. כהן הוסיף כי בבנק נשארו פיקדונות של 2.3 מיליארד שקל. הוא אמר כי מאז סוף יוני נמשכו מהבנק פיקדונות של 1.4 מיליארד שקל.

ליצמן פנה הבוקר למבקר המדינה, אליעזר גולדברג, בבקשה שייתן את דעתו על פרשת קריסת הבנק לפיתוח התעשיה. ליצמן אמר כי הוא מבקש שהמבקר יבדוק אם הממשלה היתה צריכה לקיים את דיון החירום, שקיימה אתמול בלילה, לפני כשבועיים.

כמו כן, ליצמן ביקש לדעת אם חברי הממשלה ידעו כי יש כוונה לסגור את הבנק, לפני שהיו"ר הטרי, רענן כהן, נכנס לתפקידו. ליצמן אמר כי יש לבצע בדיקות רבות בנוגע לפרשה, כולל בדיקה האם שיקול הדעת שהפעיל בנק ישראל היה נכון.

ליצמן אמר כי הוא סבור שבנק ישראל ידע שיש משבר בבנק לפיתוח תעשיה, וכי יהיה צורך לסגור את הבנק או למכור אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ