רק אחרי שהיידר ייעלם

מאת אדר פרימור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אדר פרימור

ממשלת אוסטריה מכריזה חגיגית על כוונתה לכונן "יחסים מיוחדים" עם ישראל לפי המתכונת הגרמנית: היא מודיעה על הקמת מוזיאון שואה, מבטיחה לפרסם הצהרות "היסטוריות" בדרג גבוה, ומתחייבת להשלים את הסכם הפיצויים משנת 2000. עוד מודיעה וינה על תוכנית חינוך מיוחדת, על הגברת קצב חילופי משלחות הנוער ועל נקיטת צעדים להנצחת השואה ולהבהרת חלקה של אוסטריה בה.

ישראל מצדה מביעה שביעות רצון מ"הקו החדש והחיובי" של ממשלת אוסטריה ומודיעה, כי עקב כך תשיב את שגרירה לווינה לאחר היעדרות של כשנתיים וחצי. ירושלים אינה שוכחת להדגיש, שאין לראות בהחלטתה משום הכרה במפלגת החירות של ירג היידר, השותפה בממשלה שעמה היא משדרגת את יחסיה.

אין זה תיאור דמיוני, אלא כרוניקה של דיפלומטיה ידועה מראש. בעוד שבירושלים מודים שהתסריט מהימן "אך לא יתרחש בימים הקרובים", ההערכה בווינה היא, שהוא יתממש "כבר במהלך ספטמבר" במקביל לנחיתתו של שגריר אוסטרי חדש בישראל.

הטיעונים בעד חזרה ליחסים דיפלומטיים מלאים מוכרים: ממשלת אוסטריה הנוכחית פעלה יותר מכל ממשלה אחרת מאז מלחמת העולם השנייה כדי להתמודד עם עברה. בשנת 2000 חתמה הממשלה על הסכמים היסטוריים לפיצוי קורבנות הנאצים ועובדי הכפייה. מדיניותה של אוסטריה - פרי הבנה בין שתי מפלגות השלטון, מפלגת העם השמרנית ומפלגת החירות הימנית-הקיצונית - מוגדרת "מאוזנת מאוד ביחס לישראל". מנציגי מפלגת החירות בממשלה לא נשמעה ולו התבטאות אנטישמית אחת. הקהילה היהודית עצמה לוחצת זה חודשים להחזיר את השגריר לווינה.

אירופה - שבעצמה ביטלה את הסנקציות על אוסטריה שבעה חודשים לאחר הטלתן - השתנתה מאוד בשנתיים האחרונות. הימין הקיצוני והפופוליסטי התבסס בעוד ועוד מדינות, ואיש בישראל אינו מעלה על דעתו להוציא מהן את השגריר.

לישראל נותרה בעיה מרכזית אחת: ירג היידר. אף שאין הוא חבר בממשלה ואינו עומד, רשמית, בראש מפלגתו - הוא ממשיך במידה רבה להכתיב את סדר היום הלאומי. הוא מוסיף להשתמש בקודים אנטישמיים, מתבטא בחריפות רבה נגד ממשלת ישראל והעומד בראשה, ואף קורא להעמידו לדין על פשעי מלחמה. החיבוקים החמים שהעניק לסדאם חוסיין ולקדאפי גרמו מבוכה רבה למפלגתו. כך גם הסתודדויותיו עם מנהיג "ולאמס בלוק", המפלגה הפלמית הקיצונית, שעמה דן באחרונה בהקמת גוש אירופי של מפלגות לאומניות.

הודעת היידר מסוף השבוע שעבר על פרישה "סופית" מהפוליטיקה הפדרלית עשויה לכאורה לספק לישראל את העילה המכרעת לחידוש היחסים המלאים עם אוסטריה: היידר לא הצליח לשכנע את שרי מפלגת החירות לתבוע בממשלה את מימוש הרפורמה הפיסקלית הפופוליסטית שהובטחה לבוחר במערכת הבחירות ב-1999. מנהיגת המפלגה, סוזנה ריס-פאסר, המכהנת כסגנית הקנצלר, אימצה את העמדה הממשלתית, שלפיה יש לדחות את הקיצוץ המובטח במסים ל-2004; ההוצאות הבלתי צפויות למימון נזקי השיטפונות מחייבים זאת, הסבירה. מעמיתיה למפלגה תבעה הכרעה: היידר, או ריס-פאסר. החברים הלכו אתה, והיידר, שלמד מהסקרים כיצד האגף הפרגמטי של המפלגה צובר פופולריות על חשבונו, הלך הביתה, לקרינתיה.

ואולם לא ברור, אם היידר באמת מבין את משמעות המלה "סופי". גם בפברואר, לאחר מסעו המעורר מחלוקת בבגדד, הוא הודיע על פרישה "סופית" מהפוליטיקה, אך חזר בו למחרת. חדי אוזן שמו לב גם למלה "הדרגתית", שבה השתמש בהודעתו על "קץ הקריירה הפוליטית" שלו. היידר יטען בוודאי, שהוא מבחין כאן בין נוכחותו בפוליטיקה הפדרלית לבין פעילות ברמה המחוזית, ואולם דומה שהשימוש במלים "סוף" ו"הדרגה" מעיד בעיקר על התחכמות לשונית ותכסיסנות פוליטית.

לנוכח המקיאווליזם ההיידרי, יש עדיין סיכוי גבוה להקדמת הבחירות לאביב 2003, ואולי אף לסוף 2002. השבת שגריר ישראלי בעיתוי הנוכחי משולה להסרה רשמית של ההסתייגויות הישראליות מאותה ממשלה, שעל החרמתה הוחלט ב-2000 ואשר עשויה לפנות את מקומה בשנה הבאה. מאחר שאי אפשר להגזים בחשיבות ההשלכות המוסריות של החלטה זו, טוב תעשה ישראל אם תשהה את קבלתה עד להתבהרות המלאה של התמונה הפוליטית באוסטריה; עד להיעלמות - הסופית - של צלו המאיים של היידר.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ