משרד העבודה יקים מקלטים לנשים שסחרו בהן לזנות

מאת ברוך קרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ברוך קרא

מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברומביץ, הטיל באחרונה על משרד העבודה והרווחה להיות האחראי על ניהול והקמת מקלטים לנשים שסחרו בהן למטרות זנות. המשרד ייאלץ להיות האחראי על המקלטים, על אף שראשי המשרד סברו כי המשרד לביטחון פנים הוא זה שאמור להיות אחראי על משימה כזו.

אברמוביץ מונה להיות הבורר בסוגיה, בעקבות מחלוקת חריפה בין שני המשרדים, שבה כל אחד מהם רצה להסיר מעצמו את האחריות. במשטרה אומרים כי העדר מקלט לנפגעות סחר בנשים עד היום, גרם לנזק רב לזכויותיהן ואף לחקירות, כיוון שהחוקרים התקשו לגבות מהנשים עדויות נגד סרסורים וסוחרי אדם, בזמן שהן הוחזקו בתנאי מעצר.

צוות מיוחד בראשות אברמוביץ שעסק בנושא, ערך מחקר השוואתי שממנו עלה כי במדינות כמו הולנד ובלגיה, שבהן קיימים מקלטים עם שירותי סיוע, הנשים נוטות יותר להעיד מאשר במצב שקדם להקמת מקלטים אלה. הצוות העביר את המלצותיו לשרה לימור לבנת, שמכהנת כיו"ר ועדת השרים לקידום מעמד האישה.הצוות ממליץ להקים מקלט לכל הנשים שסחרו בהן, ללא אבחנה בין אלה שאמורות להעיד לבין אלה שאינן אמורות לעשות כן. עם זאת, הצוות ממליץ לחלק את המקלט לאגף פתוח ולאגף שמור. באגף הפתוח ישהו נשים שזהותן אומתה, ושהן אמורות להעיד נגד עברייני הסחר; באגף השמור ישהו נשים שזהותן טרם אומתה, נשים שאינן אמורות להעיד והן ממתינות לסיום הליכי הוצאתן מהארץ, וכן נשים שעדיין לא החליטו אם ברצונן להעיד.

בכדי לתת מענה למצב הקיים, שבו הנשים שסחרו בהן אינן זוכות לשירותי סיוע ממוסדים, הצוות ממליץ להעניק סיוע פסיכולוגי לכל אשה ששוהה במקלט, וכן סיוע סוציאלי ורפואי.

אחת הבעיות הקשות שהמשטרה והפרקליטות נתקלו בהן עד היום, היא שנפגעות הסחר בנשים

מיוצגות על ידי עורכי הדין של הסרסורים; כך, באופן טבעי, הן נתונות ללחצים. הצוות בראשות אברמוביץ המליץ כי כל אשה שתשהה במקלט, תזכה לסיוע משפטי מהמדינה.

הצוות גם ממליץ לדאוג לצורכיה הבסיסיים של השוהה במקלט, על ידי מתן דמי כיס שיספיקו לכיסוי הוצאותיה.

הצוות ממליץ כי בשלב הראשון יתן המקלט מענה ל-50 נשים, וכי עליו להיות ממוקם באזור שבו מרוכזות רוב קורבנות הסחר. אברמוביץ הטיל אמנם את הקמת המקלטים על משרד העבודה והרווחה, אולם הוא הטיל את משמורת המקלטים על המשרד לביטחון פנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ