מאת עמירה הס, רמאללה

ח"כ עזמי בשארה (בל"ד) מתח אתמול (שלישי) ביקורת על הרשות הפלשתינית ועל הארגונים הפלשתיניים, על שלא פיתחו אסטרטגיה של התנגדות לכיבוש הישראלי. בשארה הביע התנגדות לפגיעה באזרחים ישראלים, הן מטעמים מוסריים והן למען יעילות המאבק.

הדברים נאמרו בדיון ברמאללה, שיזם מכון המחקר הפלשתיני מוואטן (אשר בשארה הוא ממייסדיו). בדיון נכחו עשרות משתתפים, רובם אנשי אקדמיה, פעילים פוליטיים של ארגוני אש"ף וכמה פקידים בכירים במשרדי הרשות הפלשתינית. הדיון כולו אמור להיות משודר בערוץ הטלוויזיה הלימודית הפלשתינית, "אל קודס".

"הפיגועים ליכדו את ישראל מאחורי מדיניות הממשלה"

בהרצאת הפתיחה ביום דיונים שכותרתו "מכיבוש לרפורמה: התיק האבוד" אמר בשארה שהפגיעה באזרחים בכלל ופיגועי ההתאבדות בפרט, "ששניים שלושה צעירים יכולים להחליט עליהם", נובעת למעשה מהעדר אסטרטגיה ומחולשה. הוא קרא למנוע מ"שניים-שלושה" לקבוע בשביל הכלל. בשארה קרא לארגונים לפתח אסטרטגיית התנגדות המבוססת על תנועה עממית נגד הכיבוש הישראלי בגדה המערבית וברצועת עזה.

בשארה אמר כי הפלשתינאים נכשלו כשלא העבירו לישראלים מסר פוליטי ברור מהי מטרתם. לדבריו, כל אסטרטגיית התנגדות חייבת להביא בחשבון את יכולתה של החברה הפלשתינית לעמוד בהשלכות המאבק, וחייבת לגרום לחברה הכובשת לשלם מחיר פוליטי ומוסרי על מדיניות ממשלתה. לדעת בשארה, החברה הישראלית כבר משלמת מחיר כלכלי וביטחוני כבד, אבל מחיר זה לא קיבל תרגום פוליטי. אדרבה, הוא ציין כי הפיגועים בישראל דווקא הביאו להתלכדות מאחורי המדיניות הצבאית של הממשלה.

בשארה לא הסכים עם כמה מהנוכחים, שטענו שלתנועות האיסלאמיות אסטרטגיה ברורה בביצוע הפיגועים, והיא הקמת מדינה איסלאמית בכל הארץ. הוא אמר שמעולם לא שמע תשובה ברורה מאנשי חמאס, מהו הקשר בין פיגועים למטרותיהם. לעומת זאת, בשארה חושב שלפיגועים בישראל יש קשר לתחרות הפנים-פלשתינית על אהדת הציבור. בכך, הוא אמר, חוזרים על שגיאות התנועה הלאומית הפלשתינית, שבשנות ה-70 המאבק המזוין שלה לא נבע מ"אסטרטגיית שחרור" אלא משיקולים פנימיים של יוקרה והיקף התמיכה.

כתבות מומלצות

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ