ישראל תתיר את כינוס הפרלמנט הפלשתיני

דניאל סובלמן
גדעון אלון
מאת עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל סובלמן
גדעון אלון
מאת עמירה הס

עמירה הס (רמאללה)

ישראל החליטה לאפשר למועצה המחוקקת הפלשתינית (הפרלמנט הפלשתיני) להתכנס ברמאללה ביום שני הקרוב, לראשונה זה כמה חודשים. המועצה אמורה לדון ברפורמות ברשות, בבחירות המתוכננות להתקיים ברשות וחבריה יידרשו לאשר את הרכב הקבינט הפלשתיני החדש, שמינה ביוני יו"ר הרשות הפלשתינית, יאסר ערפאת.

ההחלטה על מתן ההיתר לכינוס התקבלה על ידי ראש הממשלה, אריאל שרון, בדיון עם שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, וראשי מערכת הביטחון. מקורות ביטחוניים אמרו כי שרון אישר את כינוס המועצה לאחר שבן אליעזר וגורמי הביטחון שיכנעו אותו, שההחלטה תשרת את ישראל בזירה המדינית וכי ערפאת צפוי להיחשף בכינוס לביקורת פנימית. בן אליעזר אמר אתמול בכנסת כי בשטחים גוברת ההכרה שדרך הטרור שעליה ניצח ערפאת נכשלה "והובילה אותם אל עברי פי פחת, ולכן צריך לנסות דרך אחרת".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף עמוס גלעד, הוסמך להחליט אילו מ-87 חברי המועצה לא יורשו להשתתף בכינוס, משום שישראל מייחסת להם מעורבות בפעילות טרור. מקורות פלשתיניים מסרו אתמול כי חברי המועצה שמעו על התנאי הישראלי לכינוס רק מאמצעי התקשורת. לדבריהם ולדברי דיפלומטים מערבים, לא ידוע להם שום "רשימה" של חברי מועצה החשודים במעורבות בטרור. המקורות מסרו כי בפגישה בין האלוף גלעד לבין השר הפלשתינאי לעניינים אזרחיים, ג'מיל א-טריפי, לפני כמה ימים, לא הוצבו בפני הרשות כל סייגים ותנאים לאישור הישראלי להגעת חברי המועצה לרמאללה.

מאז תחילת האינתיפאדה, כבר נמנעה יציאתם של כמה מחברי המועצה מרצועת עזה לגדה. ישיבות אחדות התקיימו באמצעות "שיחת ועידה בווידיאו", שנוהלו במקביל באולמות המועצה המחוקקת בעזה וברמאללה. ואולם, בעוד שהקשר עם חברי המועצה בעזה מובטח באמצעות מסכי הווידיאו, בשטחים אומרים כי הבעיה העיקרית היא חופש התנועה של חברי המועצה תושבי הגדה שאינם חיים ברמאללה. אלו לא הצליחו להגיע לישיבות האחרונות ברמאללה, בגלל הסגר הפנימי המוטל על יישובי הגדה.

חלק מחברי המועצה טענו אתמול כי התנאים שהציבה ישראל מעידים כי שרון נחוש בדעתו שלא לאפשר את כינוס המועצה, ובכיר פלשתיני אמר כי באופן אירוני, הקשיים שמציב שרון בפני כינוס המועצה תואמים רצונו של ערפאת להחליש את המוסדות הפלשתיניים, ובכללם המועצה המחוקקת.

כתבות מומלצות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ