מאת מוטי בסוק

יתרת הנכסים של המשק הישראלי בחו"ל היתה בסוף המחצית הראשונה של 71.1 ,2002 מיליארד דולר, מתוכם 64.4 מיליארד דולר, 90%, במכשירי חוב (אשראי לחו"ל, פיקדונות בחו"ל ויתרות מט"ח של בנק ישראל) - כך עולה מנתונים שפירסמה אתמול מחלקת הפיקוח על מט"ח בבנק ישראל. על פי הנתונים, במחצית הראשונה של 2002 גדלו נכסי המשק הישראלי בחו"ל ב-2.2 מיליארד דולר, כתוצאה מרכישת אג"ח זרות בידי המגזר הפרטי הלא בנקאי והפקדותיו בחו"ל.

המגזר הפרטי, בעיקר קרנות נאמנות וחברות ביטוח, רכש במחצית הראשונה של השנה אג"ח זרות ב-1.8 מיליארד דולר, לעומת רכישות בהיקף של 1.2 מיליארד בכל 2001 - כלומר גידול של 0.6 מיליארד דולר. המגזר הפרטי הלא פיננסי הגדיל את פקדונותיו בחו"ל במחצית הראשונה של 2002 ב-1.5 מיליארד דולר. ב-2001 הפקיד מגזר זה בחו"ל 2.5 מיליארד דולר. בעוד שב-2001 כ-80% מההפקדות נעשו על ידי המגזר העסקי, במחצית הראשונה של 2002 נעשו כמחצית מההפקדות בידי יחידים ומשקי בית. בנקים בישראל משכו מפיקדונותיהם בבנקים בחו"ל במחצית הראשונה של השנה 2.1 מיליארד דולר למתן אשראי במט"ח לתושבי ישראל.

יתרת ההתחייבויות של המשק כלפי חו"ל, הזהה ליתרת הנכסים של תושבי חו"ל במשק הישראלי, הסתכמה בסוף יוני ב-100.4 מיליארד דולר, ירידה של 5 מיליארד לעומת סוף דצמבר.

ההשקעות של תושבי חוץ במשק הסתכמו במחצית הראשונה של השנה ב-2.2 מיליארד דולר. תושבי חוץ השקיעו במניות ובתיק נירות ערך למסחר 0.9 מיליארד דולר, ובאג"ח סחירות של הממשלה ושל חברות פרטיות 0.5 מיליארד דולר. פיקדונות תושבי חוץ במערכת הבנקאות גדלו ב-0.6 מיליארד דולר. כתוצאה מהתפתחויות אלה בנכסים ובהתחייבויות ירדה יתרת ההתחייבויות נטו של המשק כלפי חו"ל, במחצית הראשונה של 2002, ב-7.1 מיליארד דולר ועמדה בסוף יוני השנה על 29.3 מיליארד. מתוך 29.3 מיליארד דולר, יתרת החוב החיצוני נטו עמדה על 1.8 מיליארד דולר בלבד, ירידה של מיליארד דולר ביחס לחוב החיצוני נטו בסוף דצמבר 2001. הסיבה לירידה היא עלייה בנכסי המשק בחו"ל, מגמה הנמשכת כמה שנים.

יתרת החוב החיצוני ברוטו של המשק בסוף יוני השנה היתה 66 מיליארד דולר, עלייה של 2.1 מיליארד בהשוואה לסוף 2001. בשנה שעברה כולה נרשם גידול של 0.5 מיליארד דולר. נכסי החוב של המשק בחו"ל הסתכמו בסוף יוני השנה ב-64 מיליארד דולר, גידול של 3.1 מיליארד במחצית הראשונה של 2002. עיקר הגידול נבע מעלייה באג"ח בחו"ל ובפיקדונות בבנקים בחו"ל של הסקטור הפרטי הלא בנקאי.

נכסי הסקטור הציבורי עלו ב-1.6 מיליארד דולר, בעיקר בשל העלייה ביתרות המט"ח של בנק ישראל, שמקורה מקבלת המענק האזרחי מארה"ב, מגיוס יור-בונדס, מצבירת ריבית ומהכנסות מהפרשי שערים. נכסי מערכת הבנקאות בחו"ל ירדו בסכום דומה.

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ