10,000 מתושבי ניו יורק עדיין סובלים מפוסט-טראומה

ארה"ב / אחד מכל 10 תושבים במנהטן סבל מדיכאון קליני בעקבות 11 בספטמבר

מאת לימור טבת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת לימור טבת

הטרוריסטים שחטפו לפני שנה את המטוסים בארה"ב גרמו לא רק למותם של 3,057 בני אדם ולפציעת מאות, אלא גם לנזקים פסיכולוגיים קשים בקרב כלל האוכלוסייה. ההכרה כי העורף חשוף לפגיעה גרמה לפחד והלם שלא היו מוכרים בעבר.

ממחקרים שנעשו בשנה האחרונה עולה, כי התופעה הפסיכולוגית החריפה ביותר היא תסמונת פוסט-טראומטית PTSD). באחד המחקרים נמצא שאחד מכל 10 תושבים המתגוררים מדרום לרחוב 110 במנהטן סבל מדיכאון קליני בעקבות האירועים. 7.5% מתושבי אותו אזור סובלים מפוסט-טראומה חריפה, שיעור הגבוה פי שניים מהשיעור הנורמלי באוכלוסייה. בקרב תושבי הרחובות הסמוכים למגדלים, השיעור היה אף גבוה יותר והגיע ל-20%. לפי אותו מחקר, שערך האיגוד האקדמאי של ניו יורק לתרופות ושעומד להתפרסם בקרוב, בין 10,000 ל-20 אלף מתושבי העיר עדיין סובלים מפוסט-טראומה.

לדברי ד"ר אבן בלין, ישראלי המשמש כפסיכיאטר בכיר במרכז הפסיכיאטרי בברונקס, "החולים בתסמונת פוסט-טראומטית חווים שוב ושוב את מה שעבר עליהם על ידי זיכרונות מכאיבים, סיוטי לילה או פלאשבקים. חולים אלה גם משקיעים מאמצים להימנע מחשיפה לגירויים המזכירים להם את הטראומה". בלין מסביר: "מאמצים אלה עלולים להביאם לניתוק מוחלט מהחברה ולהקהות את תגובותיהם הרגשיות".

לרוב מלווה התסמונת גם בדיכאון, בחרדה מפני פיגוע נוסף או בהתקפי פאניקה. בלין מספר על אחד ממטופליו שעבד ב-11 בספטמבר ברחוב הסמוך למרכז הסחר העולמי. אשתו, שעבדה במגדלים, נהרגה וגופתה לא נמצאה. המטופל לקה בתסמונת פוסט-טראומטית, עזב את עבודתו כמנכ"ל מצליח, והחל לפתח מחשבות אובססיוויות על כך שהאבק על אדן החלון בביתו שייך לגופת אשתו.

מטופלת אחרת של בלין - עורכת דין - התמחתה בהגנה על רוצחים סדרתיים שנהגו להשחית את גופות קרבנותיהם. כחלק מתפקידה, היא נאלצה לצפות בתמונות שצילמו שוטרים בזירות הרצח. בלילה שבין 11 ל-12 בספטמבר החלה לחוות סיוטים - לראשונה בחייה. בסיוטים הופיעו צילומי הגופות המרוטשות, וכשהסתכלה במראה ראתה את פני הרוצחים. לדעת הרופאים, מתקפת הטרור העצימה את המשמעות הטראומטית של עבודתה.

לפי נתונים שמציג בלין, שליש מהחולים המאובחנים כחולי תסמונת פוסט-טראומטית חריפה יסבלו בעתיד מתסמונת כרונית, שעלולה להימשך כל חייהם. לדבריו, "את ההשפעה הפסיכולוגית האמיתית של האירועים אפשר יהיה לבחון רק לאורך זמן. מתחת לפני השטח הטראומה מחלחלת, וככל הנראה ההשפעה של הטראומה תלווה את האוכלוסייה לאורך כל חייה וחיי הדורות הבאים".

בלין מבלה זמן רב בטיסות בקו תל אביב-ניו יורק. בישראל הוא עובד במחלקה הפסיכיאטרית בבית חולים רמב"ם בחיפה ובבית חולים "העמק" בעפולה. בארה"ב הוא מרצה באוניברסיטת קולומביה ועובד במרכז הפסיכיאטרי בברונקס. לדעתו, הישראלים מורגלים יותר לפיגועי טרור ולכן מתמודדים אתם ביתר קלות. לדבריו, "11 בספטמבר שונה לגמרי מכל מה שעבר על האמריקאים עד היום, גם בהשוואה למלחמת וייטנאם או הפיגוע באוקלהומה. אמנם מלחמת וייטנאם פגעה באמריקאים, אבל בכל זאת זה התרחש במקום רחוק. הפיגועים האלה התרחשו בבית".

גורם נוסף שתרם להעצמת האירועים היה שידורי הטלוויזיה בכל העולם, שבהם אפשר היה לחזות שוב ושוב בקריסת התאומים. "מסכי הטלוויזיה גרמו לרבים לשמר ולמסגר את החרדות שלהם שוב שוב", מסביר בלין. "קריסת המגדלים חוללה הכרה פתאומית במוחם של האמריקאים, שהם יכולים להיות שנואים כאנשים, כתרבות, כמערכת חברתית. ייקח עוד הרבה שנים עד שאפשר יהיה להתגבר על התחושה הזו".

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ