גרין זינקה ב-49% בעקבות הצעת הרכש של תשובה

דיסקונט איבדה 3%; גמביט עלתה ב-6.7% בעקבות הודעה על חלוקת דיווידנד בהיקף גדול; הדולר נחלש בכ-0.3% ל-4.73 שקלים

מאת אילן מוסנאים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אילן מוסנאים

הבורסה בתל אביב יצאה אתמול לפגרת יום הכיפורים, שתימשך עד יום שלישי הבא. במסחר אתמול היתה מגמה מעורבת, ומדדי המניות המובילים, מדד המעו"ף, מדד ת"א 100 ותל-טק 15, רשמו ירידות של כ-0.6%. מדד המעו"ף סיים את המסחר ברמה של 173.5 נקודות ומדד ת"א 100 הגיע ל-360.16 נקודות. מחזורי המסחר היו נמוכים והסתכמו ב-124 מיליון שקל.

בשוק מטבע החוץ נרשמה ירידה של 0.29% בשער הדולר לעומת השער היציג שנקבע שלשום, לרמה של 4.73 שקלים. פעילים בשוק ציינו כי היחלשות הדולר נרשמה בעקבות מימושים שביצעו משקיעים שרכשו דולרים לקראת 11 בספטמבר וכעת החליטו למכור אותם.

לעומת היקפי המסחר הנמוכים במניות, נרשם אתמול מסחר ער בשוק איגרות החוב. בלטו במיוחד איגרות החוב השקליות בריבית משתנה מסוג גילון, שהמשיכו את המגמה שניכרה בהן בימים האחרונים ורשמו עליות חדות בשיעור של 0.4%-0.2%. האג"ח השקליות מסוג שחר נסחרו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות. צמודי המדד נסחרו במגמה מעורבת, ואילו צמודי הדולר נסחרו בירידות של כ-0.4%, עקב היחלשות הדולר בשוק המט"ח.

את העלייה הבולטת ביותר בשוק המניות רשמה מניית קרן ההון סיכון גרין. גרין זינקה ב-49%, בתגובה להצעת רכש למניות החברה שפירסם בעל השליטה בה, יצחק תשובה. המחיר בהצעת הרכש הוא 1.7 שקל למניה - גבוה בכ-54% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר בבורסה אתמול. בימי בועת ההיי-טק, בתחילת 2000, נסחרה מניית גרין במחיר הגבוה מ-130 שקל, ומאז צנחה ביותר מ-99%.

מניית שיכון ובינוי עלתה ב-1.7% בעקבות הידיעה שפורסמה אתמול בעיתון "מעריב", שלפיה איש העסקים יוסי מימן מנהל מו"מ לרכישת השליטה בחברה מידי אריסון השקעות. העליות במניה נמשכו עד לסיום המסחר, על אף שקבוצת אריסון הכחישה את הידיעה.

מניה נוספת שבלטה בעליות היא גמביט, שעלתה ב-6.7% בעקבות ההכרזה על חלוקת דיווידנד. ימים מספר לפני שפעיל המעו"ף מייקל דיוויס עוזב את החברה, הודיעה גמביט על חלוקת דיווידנד בהיקף של 47.5 מיליון שקל, ששליש ממנו יוזרם לדיוויס, בהתאם לאחזקותיו בחברה. על אף שהדיווידנד הוא כ-19.97 שקל למניה - סכום המשקף תשואת דיווידנד ברוטו של כ-50% על מחיר המניה, רשמה אתמול גמביט עלייה מתונה יחסית, ככל הנראה עקב החשש של המשקיעים מההתפתחויות העתידיות בחברה לאחר עזיבתו של דיוויס.

מניית טבע, שסיימה שלשום את המסחר בניו יורק במחיר הגבוה בכ-1% ממחירה בתל אביב, ריכזה אתמול את המחזור הגבוה ביותר בבורסה - 24 מיליון שקל - ורשמה ירידה קלה של 0.2%.

מניית שופרסל רשמה ירידה של 1.1% ומתחרתה, רבוע כחול ישראל, סיימה את המסחר בירידה של 2.4%.

בין המניות שירדו בלטה מניית בנק דיסקונט שנסוגה ב-3% במחזור של כ-3.5 מיליון שקל. בשבוע החולף איבדה המניה כ-6.5%, ירידות שלוו במחזורים גבוהים. לפי הערכות בשוק, כמה משקיעים גדולים הקטינו השבוע את אחזקותיהם בדיסקונט וגרמו לירידה החדה במחיר המניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ