הליגה הטובה בעולם

מאת משה גורלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת משה גורלי

אתמול נפתחה הליגה הטובה בעולם, הליגה הישראלית כמובן. הנימוק הסנטימנטלי שביסוד קביעה זו איננו מפתיע, אבל יש גם נימוק מקצועי והוא, מן הסתם, מפתיע יותר.

כדורגל אי אפשר לאהוב בלי רגש, בלי התרגשות, בלי הזדהות. מה אכפת לי אם פיאצ'נזה ניצחה את ויאצ'נזה, או ראיו את אוביידו. אגב, הכדורגל במשחקים אלה הוא איום ונורא וצריך לגייס שחקנים כמו יוסי בניון כדי לשדרג קצת משחק גרוע כמו שראינו בין סנטאנדר נגד ויאדוליד.

כדורגל אי אפשר לאהוב בלי סולידריות ובלי היכרות אינטימית עם הנפשות הפועלות. חלק גדול מההנאה בכדורגל שלנו כרוך בפולקלור הסביבתי שמספקים שלמה שרף, הלוזונים, ההרציקוביצ'ים. וגם היופי לא תמיד חזות הכל. קלאודיה שיפר או שריל ת'רון יפות ממרבית נשותינו, אבל אנחנו אוהבים דווקא את שלנו, למרות שלפעמים הן דומות קצת לגברי לוי.

נכון שלפעמים מספקות הליגות הזרות כמה משחקים מעוררי עניין. ריאל מול ברצלונה למשל, או יונייטד נגד ארסנל בהחלט ראויים לצפייה. אבל הציפייה למשחקים אלה לא משתווה כלל למתח, לעניין ולרעידות הפנימיות לקראת הדרבי התל אביבי, למשחקים של מכבי חיפה או מה שבא בעקבות הפסד של בית"ר ירושלים.

והנה הנימוק המקצועי. פרשנים רבים סבורים שהמשחק שמשוחק כאן אצלנו שונה בתכלית מהמשחק בחו"ל. ובכן, זה נכון, אבל ההבדל הוא דווקא לטובתנו. ההבדל המקצועי העיקרי בין הכדורגל שלנו לשלהם מתמצה במהירות המשחק, בקצב ובניידות הרצחניים. כשרואים משחק בליגה האנגלית מקבלים כאב ראש מהמהירות. היכולת לעקוב אחר האירועים היא בלתי אפשרית. ללא הילוך חוזר איטי מחמיצים חלק גדול מההתרחשויות, מה שמפחית לחלוטין את ההנאה בצפייה, במיוחד במגרשים עצמם.

אצלנו אין דבר כזה. המשחק כאן משוחק כבר בסלואו-מושן ולא מפסידים כלום, לא ביציע ובוודאי לא מול הטלוויזיה. אפשר להתרווח וליהנות מכל מהלך. השחקנים מתחשבים בצופים: איטיות הביצוע לא גורעת מיופיו ואפילו מוסיפה עליו כשאפשר לקלוט הכל גם כשטרודים בפיצוח פיסטוק עקשן.

במחשבה שנייה, אולי הקביעה שליגת העל שלנו היא הטובה בעולם קצת נמהרת. יש תומכים נמרצים לדעה שהליגה הלאומית שלנו אף עולה עליה. בהחלט ייתכן, והראיה לכך היא הפועל חיפה שמתארחת שם לשנת מנוחה ובנייה מחדש, והפסידה כבר במשחקה הראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ