כישלון ללאומנים הסלאווים בבחירות במקדוניה

לפי הערכות ראשוניות, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית זכתה ביותר מ-50% מקולות הבוחרים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

מפלגת האופוזיציה הסוציאל-דמוקרטית זכתה בניצחון גורף בבחירות במקדוניה. התוצאות הרשמיות עדיין לא פורסמו עד אמש (שני), אך כבר ברור שרוב הבוחרים ביטאו בקלפי את אכזבתם ממדיניות ממשלת הימין הלאומנית, שניהלה את המלחמה במורדים האלבנים בשנה שעברה. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, שעמדה בראש הממשלה בין 1992 ל-1998, תשוב לשלטון.

לפי הערכות מוקדמות, המפלגה הסוציאל דמוקרטית זכתה ביותר מ-50% מהקולות, אך גם אם תזכה ברוב מוחלט בפרלמנט, צפוי ראש המפלגה, ברנקו צ'רונקובסקי, לצרף לממשלתו את המפלגה הדמוקרטית האלבנית. ארבן קאפרי, ראש המפלגה האלבנית, אמר שהזכות על הניצחון בבחירות היא של מנהיג המורדים לשעבר עלי אהמטי, שתמך באיחוד דמוקרטי. "נשתף פעולה עם מפלגתו של אהמטי ונפעל יחד למען העניין האלבני". המפלגה האלבנית שהיתה שותפה בממשלת הימין הקודמת איבדה את רוב תומכיה.

הממשלה איבדה תמיכה לא רק בשל התמודדותה עם העימות האתני, אלא גם בשל המצב הכלכלי הקשה במדינה. ב-2001 ירד התל"ג ב-4.6%, ושיעור האבטלה הוא כ-40%. שיקום הכלכלה נתקל בקשיים רבים, שכן משקיעים זרים חוששים להשקיע במדינה בשל שליטת הפשע המאורגן בשוק.

ראש הממשלה היוצא, ליובצ'ו גיורגיווסקי, אמר עוד לפני פרסום התוצאות הרשמיות "ברור שלא נוכל להקים ממשלה חדשה, ואנו מברכים את המנצחים". הבחירות אתמול, אמר, הן "הבחירות הדמוקרטיות ביותר בהיסטוריה של מקדוניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ