יפאן מתנה שיחות הנורמליזציה עם פיונגיאנג בהשבת החטופים

שירות "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירות "הארץ"

החטופים היפאנים

* צפון קוריאה אישרה כי שמונה נעדרים יפאנים שנחטפו על ידה אינם עוד בין החיים

* ארבעה חטופים נוספים עדיין חיים בצפון

* נשיא צפון קוריאה, קים ז'ונג-איל, הודיע שהעניש את החוטפים

יפאן הודיעה אתמול כי היא דורשת את חזרתם המהירה של ארבעה אזרחים יפאנים אל תחומה. הארבעה הם היחידים שנשארו בחיים מבין 12 יפאנים שנחטפו לפני כ-20 שנה על ידי סוכני מודיעין מצפון קוריאה. יפאן דורשת שיינתן לה כל המידע על החטופים, כתנאי לשיחות הנורמליזציה עם צפון קוריאה. צפון קוריאה, שהכחישה עד עכשיו את מעורבותה בחטיפות, הודתה שלשום שחטפה 12 אזרחים יפאנים, והודיעה כי שבעה מהם אינם עוד בין החיים.

ההודעה התקבלה בכעס ובתדהמה ברחובות יפאן, והציבור דורש לדעת כיצד מתו החטופים.

בעיתון היפאני "סאנקיי שימבון" נכתב אתמול כי "17 בספטמבר 2002 יזכר כיום שבו בכתה יפאן על סוף אכזרי מדי. העם היפאני חייב להתעמת שנית עם רגשות כעס וצער נגד פשעיה של צפון קוריאה, ולדרוש את חקירת האמת".

נשיא צפון קוריאה, קים ז'ונג-איל, התנצל שלשום בפני ראש ממשלת יפאן, ג'ונאיצ'ירו קואיזומי, במסגרת השיחות שהשניים מקיימים בפיונגיאנג. לדברי קים, האזרחים החטופים מתו כתוצאה מאסונות טבע או מחלות.

אולם, רוב החטופים היו צעירים בשנות ה-20 לחייהם, והמשפחות האבלות דורשות לדעת כיצד מתו יקיריהן ממחלות בגיל צעיר כל כך.

תמונות קורעות לב של משפחות המתאבלות על יקיריהן שנחטפו על ידי צפון קוריאה, הצליחו אתמול להתחרות בשידורי ההצהרה המשותפת של יפאן וצפון קוריאה בפסגה בפיונגיאנג. קייקו ארימוטו בן ה-74, שבתו נחטפה, אמר לבי-בי-סי שנלחם זה זמן רב כדי לדעת מה עלה בגורלה. לדבריו, הוא התמוטט לחלוטין כאשר קיבל שלשום את הידיעה על מות בתו. "אני רוצה לדעת כיצד בתי מתה. אני רוצה לדעת אם נרצחה ומה באמת קרה לה", אמר.

"חיכיתי כל השנים לחדשות טובות. מה שקיבלתי היו חדשות מצמררות על מות בתי", אמר שיגרו יוקוטה, שבתו מגומי נחטפה ב-1977 כשהיתה בת 13 בלבד. "מה שאני רוצה לדעת יותר מכל, הוא איך הגיעה בתי לצפון קוריאה וכיצד מתה". הזוג יוקוטו קיבל השבוע חדשות נוספות, לפיהן מגומי נישאה וילדה בת, כיום בת 15, שחיה בצפון קוריאה.

מקורות ממשלתיים ביפאן אמרו אתמול שיפעלו במהירות כדי להשיב את ארבעת החטופים החיים. לדבריהם, החטופים צפויים לחזור ליפאן בזמן סיבוב השיחות הבא עם צפון קוריאה, סיבוב שמתוכנן להתקיים בחודש הבא. במקביל, יוכל חבר במשלחת היפאנית להיפגש עם החטופים בפיונגיאנג.

אבל נראה שהפגישה הצפויה לא הסירה את החששות הכבדים מלבותיהם של ההורים. "אני לא מרגיש שום הקלה", אמר טאמוטסו שימורה, אף שהוכרז כי בנו יאסושי בחיים. לדברי שימורה, המידע הלקוי גרם לו לחשש רב עוד יותר. "אולי היה עדיף לדעת שכל החטופים מתים", אמר.

לדברי פרשנים, קואיזומי עלול לאבד את האהדה שרוחש לו הציבור ביפאן אם ימשיך בתהליך הנורמליזציה עם צפון קוריאה. אולם, לדברי קואיזומי, הוא חייב להתקדם בשיחות, כיוון שיש להן השלכה לא רק על היציבות באזור, אלא גם על היציבות העולמית.

קואיזומי התעקש אתמול שעשה את הדבר הנכון. "אני סבור שיש צדדים חיוביים ושליליים בסיפור הזה. אבל אני רוצה שתחשבו לרגע אילו תוצאות יכולנו להשיג אם הייתי דוחה את ההסכם וחוזר הביתה כלעומת שבאתי: לא היינו יודעים מה עלה בגורל הנעדרים".

התמונה שתישאר זמן ממושך יותר בזיכרון העם היפאני, היא שתקבע אם ראש ממשלת יפאן הימר נכונה על הפופולריות שלו: אם הביקור שערך בצפון קוריאה - ביקור נועז מבחינה פוליטית - יהפוך להישג דיפלומטי שהציבור יוכל לתמוך בו, או שדווקא יעורר התנגדות ציבורית גדולה, אשר תחליש את ההתקדמות שהושגה ביחסי שתי המדינות.

כתבות מומלצות

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ