S&P הורידה את דירוגם של הפועלים, לאומי ודיסקונט

חשש מהתייקרות מקורות המט"ח של הבנקים וריבית המט"ח שהם גובים מלקוחותיהם; החשש מפגיעה בדירוג האשראי של ישראל התבדה - מודיס הוציאה דו"ח חיובי על ישראל

יהודה שויצר
מאת שלומי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהודה שויצר
מאת שלומי שפר

סוכנות הדירוג הבינלאומית סטנדרט אנד פורס (S&P) הודיעה אתמול כי הורידה את הדירוג לטווח הארוך של הבנקים הפועלים ולאומי, מ-A מינוס ל-BBB פלוס. הסיבה העיקרית להורדת הדירוג היא המצב הכלכלי והביטחוני הגרוע השורר בישראל בחודשים האחרונים. אנליסטים המסקרים את הבנקים בישראל מעריכים כי המשמעות העיקרית של הורדת הדירוג היא ייקור העלות של גיוס כספים בחו"ל על ידי הבנקים הישראלים. במקרה כזה, הבנקים צפויים להעלות את התעריפים של כל סוגי האשראי ללקוחות בישראל.

בנוסף, S&P הודיעה אתמול כי הורידה את הדירוג של בנק דיסקונט, על סמך מידע המפורסם לציבור (דירוג הנקרא PI), מרמה של BBB ל-BB. הסוכנות הודיעה כי לא שינתה את דירוג ה-PI של הבנקים הבינלאומי והמזרחי, שנותר BBB. סוכנות הדירוג הודיעה גם כי מצבם הכללי של שני הבנקים הגדולים בישראל והדירוג שלהם לטווח הקצר נותר בעינו (A-2).

"הורדת הדירוג משקפת את החוסר ודאות והפגיעות של הכלכלה הישראלית, ואת השפעתם על ענף הבנקאות. כמו כן, היא משקפת את ההאטה בשוק האמריקאי ואת ההאטה בשוק הטכנולוגיה העולמי", כותב אנליסט הבנקים של S&P, וולטר פומפילנו. לדבריו, העובדה שהפועלים ולאומי שולטים למעשה בשוק הבנקאות הישראלי גורמת, במקרה זה, לחשיפתם המוגברת למצב הכלכלי והפוליטי השורר כעת בישראל.

בשוק ההון העריכו אתמול כי הורדת הדירוג של שני הבנקים הגדולים, שהיתה צפויה, מהווה איתות מבחינת S&P כי היא מתעתדת להוריד גם את הדירוג של מדינת ישראל - שינוי שיהיה לו השפעה חמורה בהרבה על המשק הישראלי.

אלא שבניגוד לחשש זה, הודיעה אתמול סוכנות דירוג האשראי מודיס כי אין לה כוונה להוריד את הדירוג של ישראל. בסוכנות פירסמו הודעת הרגעה והדגישו כי אין כל כוונה לשנות את דירוג האשראי של ישראל, העומד כעת על A2, מאחר שאין סכנה מיידית שישראל לא תוכל לעמוד בתשלום חובותיה. עוד הדגישו במודיס כי אין סכנה לבעיית נזילות בישראל בטווח הקרוב.

מודיס הוציאה דו"ח חיובי במיוחד על ישראל. ג'ונתן שיפר, בכיר במחלקת האשראי במודיס, אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי בנק ישראל והאוצר מטפלים בבעיות הכלכליות של ישראל בדרך "ראויה להערצה". הוא הדגיש כי אפילו התחזית לישראל, העומדת על "יציב", אינה בסכנת הורדה.

שיפר אמר כי הבעיות הביטחוניות אינן משפיעות על הדירוג, מאחר שזה מספק תחזית

לטווח של 5 שנים. "אנו מעריכים כי הסביבות הכלכלית והגיאו-פוליטיות ישתפרו". הוא הוסיף כי "ממשלת ישראל מנסה להפעיל מדיניות אחראית" וציין את הקשיים שעמדו בפני הממשלה בהשגת אישור לקיצוצים בתקציב. "אנו מודעים לפעילות הממשלה בעניין מציאת פתרון לבעיית התקציב. מעודד לראות כי ראשם של המנהיגים אינו נעוץ בחול".

לדבריו, אף שהאינפלציה זינקה על רקע ירידת הריבית והזינוק בדולר, ניתן לומר כי מדיניות בנק ישראל אחראית מאוד. "היינו מאוד מודאגים אם בנק ישראל היה נוקט במדיניות שהיתה מזיקה לכלכלת ישראל בטווח הארוך - אך המצב אינו כזה", אמר שיפר.

תגובת יתר

תגובת השווקים הפיננסיים להורדת הדירוג של שלושת הבנקים הגדולים - לאומי, הפועלים ודיסקונט - התרחשה בתוך דקות מרגע פרסום הידיעות הראשונות, בשעה שלוש אחר הצהריים. שוק המניות הגיב בירידות חדות, איגרות החוב השקליות נפלו ושער הדולר זינק. גם האג"ח הצמודות רשמו ירידות.

השער היציג של הדולר נקבע אתמול על 4.746 שקלים לדולר, עלייה של 0.6% לעומת השער היציג ביום שלישי. לאחר קביעת היציג המשיך הדולר להיסחר בעליות. בסיום המסחר היה שער המטבע האמריקאי 4.78 שקלים לדולר, המשקף עלייה של 1.4% לעומת השער היציג של שלשום.

מדד המעו"ף רשם ירידה של 2.85%, ומדד ת"א 100 ירד ב-2.4%. כל מניות מדד ת"א 25 רשמו ירידות. מדד מניות הבנקים צנח ב-3.85%. מסחר ער התנהל, לאחר ההודעה על הורדת הדירוג, גם באיגרות החוב. האג"ח השקליות מסוג שחר רשמו ירידות חדות, והתשואה בארוכות שבהן הגיעה ל-10.7%. את הירידה החדה ביותר רשמה שחר 2680 שנפלה ב-4.3%. איגרות החוב מסוג גילון איבדו כ-1.5%, ואיגרות החוב הצמודות מסוג גליל רשמו ירידות של כ-0.5%.

את הירידה החדה ביותר במעו"ף רשמה מניית הפועלים שצנחה ב-5.1%; מניית לאומי איבדה 3.3% ומניית דיסקונט רשמה ירידה של 2.9%; מניית המזרחי איבדה 3%; גם מניות חברות הביטוח רשמו ירידות חדות: כלל ביטוח איבדה 5.6%, ומגדל 3.6%.

"שוק ההון כבר גילם במחיר המניות את הורדת הדירוג, עוד לפני שנעשתה", אמר אנליסט הבנקים של אילנות בטוחה, אלון גלזר. כלומר, המשקיעים בבורסה הורידו את מחיר מניות הבנקים מכיוון שהם הביאו בחשבון את הסיכוי הסביר שהדירוג שלהם יירד. הפועלים ולאומי נסחרים בבורסה בתל אביב לפי מכפיל הון של 0.7 - כלומר 30% מתחת להון העצמי שלהם.

לדברי גלזר, הירידה במחירי המניות של הפועלים ולאומי אתמול בבורסה בתל אביב היא תגובת יתר להודעה על הורדת הדירוג. אנליסטית הבנקים של נשואה זנקס, רונית גודמן, מסכימה כי השוק כבר גילם את הורדת הדירוג, וכי הירידה בבורסה נובעת מתגובת יתר של המשקיעים.

גלזר וגודמן סבורים כי מכיוון שהורדת הדירוג היתה צפויה, הרי שעלות גיוס המט"ח של הבנקים הישראלים בחו"ל כבר התייקרה ברובה. עם זאת שניהם סבורים כי ההורדה בפועל תוביל, ככל הנראה, לעלייה נוספת בעלות הגיוס. כדי שהבנקים יוכלו להחזיר לעצמם את העלייה בעלות הגיוס, הם צפויים לייקר את האשראי ללקוחות הקמעונים בישראל ואף להעלות את שיעורי העמלות.

היבט חשוב נוסף הוא הנפקת בנק לאומי המתוכננת בשבועות הקרובים. גודמן סבורה כי משקיעים זרים, שעדיין לא החליטו אם לרכוש את מניות לאומי שיונפקו בבורסה, עלולים להחליט כעת שלא לרכוש את מניות הבנק. עם זאת הירידה במחירי המניות והעובדה שהבנק רווחי ויציב, עשויה לעורר עניין ברכישת מניות הבנק.

בענף הבנקאות אומרים כי הורדת הדירוג של הפועלים ולאומי היא איתות למדינת ישראל כי המצב הכלכלי אינו טוב, וכי יש סבירות גבוהה שהדירוג של המדינה יירד. מקורות בענף מוסיפים כי מרבית הסקירה של S&P היא חיובית מבחינת הבנקים ואין בה ביקורת לגבי ההתנהלות שלהם, וכי ההורדה נעשתה בשל חשיפתם למצב הכלכלי בישראל.

מבנק הפועלים נמסר בתגובה כי S&P מדגישה את חוסנו ועוצמתו של הבנק, את איכות תיק האשראי שלו וכן את יכולתו להתמודד עם המשבר והמיתון הפוקדים את המשק הישראלי והכלכלה העולמית. עם זאת, אומרים בהפועלים, S&P מביעה באמצעות הורדת הדירוג את דאגתה מהשפעות המצב הפוליטי והכלכלי בישראל ובאזור על המגזר העסקי ועל ענף הבנקאות. "להערכתנו, להורדת הדירוג הנוכחית לא צפויה להיות השפעה על ביצועי הבנק בעתיד הנראה לעין", נכתב בתגובה.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ