לאן נעלמו הנקודות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בעיצומה של תקופת אי יציבות פיננסית, נבלע בכספומט כרטיס האשראי של א"ב, לקוח ותיק של חברת האשראי ויזה כאל. חשבונו הוגדר "מוגבל" והכרטיס נחסם לשימוש. כמה חודשים לפני כן ביצע א"ב עסקה מתמשכת (של 36 תשלומים) עם חברת פרטנר, והתשלומים המשיכו לרדת גם בזמן שהכרטיס נחסם.

בשל הרכישות שביצע בתקופה שבה היה הכרטיס שמיש, נצברו לזכותו כמה אלפי נקודות במבצע "חלומות 2001" של חברת ויזה.

לאחר שנה, כאשר חזר לאיתנו מבחינה פיננסית וסטטוס ה"מוגבל" הוסר מחשבונו, בדק אפשרות להזמין כרטיס דרך ויזה כאל, כדי שיוכל להמשיך לצבור נקודות. להפתעתו, גילה שאלפי הנקודות שנצברו לזכותו נעלמו. בשיחה עם שירות הלקוחות של החברה הובהר לו כי מבצע הנקודות הוא בגדר "הטבה", ומאחר שהכרטיס לא היה פעיל נמחקו הנקודות.

"נקודות המבצע היו מבחינתי תמריץ לקנייה בכרטיס האשראי", כתב א"ב בפנייתו ל"הארץ". "פעמים רבות, כאשר התלבטתי אם לשלם במזומן או בכרטיס אשראי, החלטתי לשלם באמצעות הכרטיס כדי לצבור נקודות. לא ייתכן שמכרטיס שבוצעו דרכו הורדות (לחברת פרטנר, למשל) גם כשהוגדר מוגבל, נעלמו הנקודות בטענה ש'לא היה פעיל'".

פנינו לדוברת חברת ויזה כאל, וזו הסבירה את מדיניות החברה: "לפי סעיף 21 בתקנון המבצע - שהופיע בינואר 2001 בחוברת 'חלומות 2001' וצורף לחשבון החודשי שנשלח ללקוחות - נקודות שנצברו לחשבון שבו כרטיס האשראי נחסם/פג תוקפו/בוטל על ידי הבנק/חברת האשראי/הלקוח, יימחקו באופן אוטומטי חודשיים לאחר מכן. במשך תקופה זו אפשר לנצל את הנקודות להזמנת מתנה, אך ורק אם מעבירים אותן לכרטיס ויזה תקף ותקין שהוצא ללקוח או לבן/בת זוגו (ובתוספת תשלום של 10 שקלים - ת"א). במקרה הספציפי שלפנינו, אמנם נרכשה עסקה ממושכת טרם חסימת הכרטיס, אך על הלקוח לפרוע את התחייבותיו הכספיות בגין עסקאות שביצע טרם חסימת הכרטיס. פירעון זה אינו מסיר את סטטוס ה'מוגבל' מהחשבון, ולכן נמחקו כל הנקודות שברשותו".

אכן, ויזה כאל לא פעלה בניגוד לתקנון; ואולם, האם היה מוגזם לצפות שחברת האשראי תיידע לקוח - גם אם בהודעה מיוחדת, שתצורף לחשבון החודשי הנשלח אליו ממילא - כי הנקודות שצבר עלולות להימחק? ובכלל, למה לחייב את הלקוח ב-10 שקלים תמורת העברת הנקודות שצבר לכרטיס אחר?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ