מאת סופי שולמן

מסחר סוער התרחש אמש במניית נור מקרופרינטרס. זאת לאחר שבמשך ארבעה חודשים דישדשה המניה סביב רמה של דולר אחד, במחזורים דלילים למדי. נור החלה את יום המסחר במחיר של 1.04 דולר, ובמהלך המסחר בנאסד"ק צללה ביותר מ-40%. בשעה הראשונה של המסחר הגיעה למחזור הגבוה פי שלושה מהמחזור היומי הממוצע בה. בהמשך הצטרפו למסחר סחרני יום, שאספו את המניות בשפל שהגיע ל-28 סנט - נפילה של 74%. לאחר מכן החל המניה לטפס אט אט חזרה. נור נעלה את היום במחיר של ..... סנט, המשקף שווי של ..... מיליון דולר לחברה.

מקורות בנור אומרים כי מי שגרם למפולת במניה היה בנק ההשקעות אוסקר גרוס, אשר שאירגן ללקוחותיו עסקה של מכירת 10,000 מניות. המניות נרכשו על ידי לקוח אחר במחיר של 60 סנט. זאת, כשהמניה החלה את היום ברמה של 1.04 דולר. ואולם באוסקר גרוס מכחישים ומציינים כי לקוחות הבנק דווקא העבירו פקודות קנייה למניית נור בעידוד הבנק במטרה לנצל את השפל שנוצר בשעות הראשונות של המסחר.

בחדרי המסחר באוסקר גרוס ואופנהיימר סבורים כי הסיבה לנפילה החדה נובעת ממכירת חבילת מניות על ידי משקיע שפרטיו אינם ידועים. הם מעריכים כי מדובר בגוף אמריקאי מוסדי, כגון קרן נאמנות או בנק השקעות. מנהל חדר המסחר באוסקר גרוס, צחי פנטורין, בטוח כי לא מדובר במשקיע ישראלי. "סגנון הפעולה של מכירת חבילה גדולה אינו ישראלי, אלא מישהו זר שאינו רוצה להחזיק יותר את המניה ואומר 'אחרי המבול'".

בחדרי המסחר העריכו כי הסיבה למכירה קשורה בשיקולים של מחזור וביצועי המניה עד היום, ולא למידע כלשהו שדלף מנור. מכירה כזאת יכולה לשמש כזרז להגדלת מחזורי המסחר במניה הרדומה, שבשבועות האחרונים מרכזת מסחר נמוך במיוחד של מאות בודדות של מניות.

"לא התרחש כל אירוע מיוחד בחברה, לא משכנו הלוואות ולא עשינו דבר חריג כלשהו", אומר מנכ"ל נור ארז שחר. לגבי הרבעון השני שיסתיים בעוד שבוע לא הסכים שחר למסור פרטים כלשהם.

בעבר פירסמה נור, שעוסקת בפיתוח מדפסות בפורמט רחב לשוק פרסום החוצות, כמה אזהרות רווח. את אזהרתה האחרונה הוציאה החברה לקראת הרבעון הראשון של 2002. הכנסות נור נפלו ב-25% לעומת הרבעון הקודם וההפסד הנקי הגיע לשיא של 3.9 מיליון דולר מיליון דולר. במקביל ציינה החברה כי אין היא צופה חזרה לרווחיות עד סוף השנה.

ואולם ברבעון השני הציגה נור שיפור, ומחזור המכירות גדל ב-9% לעומת הרבעון הראשון לרמה של 23.4 מיליון דולר. גם הפסד התכווץ לרמה של 1.8 מיליון דולר, והוא כולל הפרשה של 900 אלף דולר לארגון מחדש בחברה. עם זאת, ההאטה בשוק הדפוס נמשכת והרבעון השלישי ידוע כרבעון חלש במרבית החברות, כך שלא מן הנמנע שחדשות לא טובות עלולות להגיע מנור בשבועות הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ