דו"ח בצלם:גדר ההפרדה - פגיעה בזכויות של רבבות פלשתינאים

מאת:מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת:מזל מועלם

דו"ח של עמותת בצלם שפורסם היום מזהיר, כי זכויות האדם של עשרות אלפי פלשתינאים המתגוררים בסמוך לקו הירוק ייפגעו כתוצאה מהקמת גדר ההפרדה. במסמך נטען, שמשמעות ההחלטה לכלול התנחלויות בתוך תוואי הגדר, היא יצירת חייץ בין אלפי חקלאים פלשתינאים לבין אדמותיהם, שתישארנה מצדו המערבי של המכשול.

לטענת "בצלם" הקמת המכשול בתוואי הממוקם בחלקו כמה ק"מ בתוך שטחה של הגדה המערבית, טומנת בחובה פגיעה בזכויות אדם של פלשתינאים שישראל אחראית לחייהם ולרווחתם מתוקף שליטתה בגדה המערבית.

במהלך סיור עיתונאים שערך הארגון לאורך קו התפר באזור טול כרם, נציגי כפרים ביקשו להעביר מסר לפיו הקמת המכשול תפגע באופן אנוש ביכולתם להתפרנס. עובייד כוסיפלי, מהכפר הפלשתינאי חירבת ג'אבר הנמצא בקרבת סלעית, אמר כי בימים האחרונים כבר גדעו כוחות צה"ל מספר עצים במטע הזיתים שלו, "אין לנו למי לפנות. יש לי 11 ילדים לפרנס, האדמות שלי יישארו בצד הישראלי ואיך אגיע אליהן?"

אחת הדוגמאות היא של תושבי הכפרים א-ראס וכפר סור, בהם מתגוררים כ-1,600 תושבים ומעל ל-50% מאדמותיהם החקלאיות צפויות להישאר בצדו המערבי של המכשול.

בהתייחסות לעתירה שהגישו תושבי הכפרים, השיבה הפרקליטות, כי ישראל מתכוונת להגיע להסדר עם בעלי אדמות, על מנת לאפשר להם לעבד את אדמותיהם. אולם לטענת בצלםהחשש הוא כי חופש התנועה של חקלאים אלה יוגבל, ותיפגע גם יכולתם להתפרנס.

כפרים רבים עלולים להפוך למעשה למובלעות, ויהיו מנותקים במידה זו או אחרת משטחי הגדה. מכאן שחופש התנועה והזכות להתפרנס ייפגעו באופן קשה - הפרה בוטה של האמנה הבינלאומית בדבר הזכויות הכלכליות, החברתיות והתרבותיות עליה חתומה ישראל, המחייבת אותה לדאוג גם לזכותם של תושבי השטחים לעבוד ולהתפרנס.

מתברר שאלפי צווי התפיסה שהוציאו משרד הביטחון וצה"ל תקפים עד שנת 2005, ולישראל יש אפשרות להאריכם שוב ושוב. לטענת בצלם, היעדר כל הגבלה על זמן התפיסה, והמשאבים העצומים שמשקיעה ישראל בבניית המכשול, מגבירים את הסבירות כי בפועל מדובר בהפקעת רכוש מוסווית. בנוסף מעלה הדו"ח חשש, כי ההחלטה על תוואי המכשול התקבלה לא רק על סמך שיקולים צבאיים ביטחוניים טהורים, אלא היא נגועה בשיקולים פוליטיים.

במשרד הביטחון נמצאות בטיפול 174 פניות של פלשתינאים, הכוללות השגות ופניות לבג"ץ, שהוגשו בעקבות הקמת הגדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ