ירידות חדות בבורסות אירופה; וול סטריט ממשיכה במגמה השלילית

בורסות המערב השלימו אמש את הרבעון הגרוע ביותר מאז 87'

מאת עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמי גינזבורג

מדדי המניות בוול סטריט המשיכו אתמול לרדת - זהו הכיוון שאיפיין אותם במשך מרבית הרבעון השלישי. בסיומו של יום המסחר השלים מדד דאו ג'ונס בבורסה של ניו יורק ירידה של של 1.4%, לרמה של 7,591.9 נקודות. הרמה שבה מצוי הדאו משקפת שפל של ארבע שנים.

גם מדד בורסת נאסד"ק, המשופע במניות טכנולוגיה, ירד אתמול חדות. המדד נפל ב-2.3%, לרמת שפל של 1,172 נקודות - הרמה הנמוכה ביותר שלו מאז אוגוסט 96'. מדד סטנדרד אנד פורס 500 שנחשב לברומטר המייצג ביותר של הכלכלה האמריקאית, נפל ב-2.7%, ל-805 נקודות.

ההחרפה בירידה של מדדי המניות הוסברה אתמול בחששות מפני ההשלכות שעלולות להיות למתקפה אמריקאית ובריטית בעיראק. נוסף על כך מתרבים הנתונים המעידים על החרפה בהאטה הכלכלית הגלובלית. לנתונים אלה היתוספה אתמול גם הנמכת תחזית המכירות מצידה של רשת הקימעונות האמריקאית, וול מארט. מדדי המניות בניו יורק הושפעו גם מהירידות החריפות בבורסות אירופה, שאותן הובילו בעיקר מניות בענפי התקשורת והפיננסים.

בסיכומו של יום המסחר אתמול, שהיה האחרון לרבעון השלישי של 2002, נרשם ציון דרך חדש לתהליך ההתכווצות של בועת המניות שהגיעה לשיאה באביב 2000. זה היה הרבעון הגרוע ביותר לבורסות המערב מאז הרבעון הרביעי של 87', שכלל את "יום שני השחור", 19 באוקטובר, שבו צלל דאו ג'ונס ב-22.6% ביום אחד - הנפילה החדה ביותר ביום מסחר בודד. ברבעון הרביעי של 87' נפל ה-S&P 500 ב-23%, ודאו ג'ונס ומדד נאסד"ק איבדו אז 25%. במשך הרבעון השלישי של 2002 איבדו מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500, כ-19% מערכם; נאסד"ק איבד בתקופה זו כ-17%.

ברבעון השלישי של 98', שבו התרחשו המשברים הפיננסיים במזרח-אסיה ושמיטת החובות ברוסיה, איבד דאו ג'ונס כ-13% מערכו; ה-S&P 500 ומדד נאסד"ק איבדו באותה תקופה 11%. רבעון גרוע נוסף במדד נאסד"ק היה הרבעון השני של 2000, שבו נפל נאסד"ק ב-13%.

מאז תחילת 2002 השלים מדד נאסד"ק צלילה של כ-40%; דאו ג'ונס קרס בתקופה זו ב-25%, וה-S&P 500 איבד 30% מערכו. על פי המסתמן עתה, 2002 תהיה השנה השלישית ברציפות המסתיימת בירידה של מדדי המניות - תקופה שלא היתה כדוגמתה מאז השנים הראשונות של מלחה"ע השנייה.

הירידות החדות בסוף השבוע בארה"ב והעמקת המשבר הכלכלי הגלובלי היכו אתמול גם בבורסות אירופה; מדדי המניות המובילות צללו אתמול בשעות הבוקר בשיעורים חדים, וחלקן ירדו לרמות שפל חדשות.

המדד העיקרי בבורסה של פרנקפורט, ה-DAX, צלל אתמול במשך היום ב-6.5% והגיע לרמת שפל של כמעט 6 שנים - 2,719 נקודות. הפעם האחרונה שבה ניצב הדאקס ברמה דומה היתה בדצמבר 96'. בסיום המסחר איבד הדאקס 5.3% מערכו. במשך ספטמבר בלבד השלים הדאקס נפילה של 25% - הירידה החודשית החדה ביותר זה יותר מעשור. לאורך הרבעון השלישי כולו איבד המדד כמעט 37% מערכו.

הירידות בפרנקפורט הובלו על ידי מניות דויטשה טלקום, סימנס ודיימלר קרייזלר.

מדד הפייננשל טיימס (FTSE) בבורסת לונדון נפל במשך יום המסחר בכ-6%. בהמשך השתפרה מעט המגמה, והמדד סיים עם ירידה של 4.7%. ירידה של כ-8% נרשמה במשך יום המסחר במדד CAC בבורסה של פאריס; בסיום ננעל המדד בירידה של 5.9%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ