מדוע אישר הבינלאומי שכר לגד זאבי במלם?

ברשות הבנק הבינלאומי 17% ממניות מלם, שנולדו משעבוד להלוואות של זאבי. למרות החובות הגדולים של זאבי לבינלאומי אישר לו הבנק שכר של 10,000 דולר בחודש, והצבעתו נספרה כאילו אין לו בעסקה עניין אישי. בבינלאומי סירבו להגיב

מאת רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רותם שטרקמן

לאיש העסקים גד זאבי יחסים מורכבים עם הבנק הבינלאומי. יחסים אלו מושתתים בעיקר על העובדה שהבינלאומי הוא ספק המימון העיקרי (עם בנק פועלים), לקבוצת החברות שבשליטת זאבי.

הבנק היה גם אחד המממנים הגדולים בעסקה בה רכש זאבי 20% ממניות בזק לפני כשנתיים. החובות של קבוצת זאבי לבינלאומי, הנאמדים במאות מיליוני שקלים, נחשבים לאחת הסיבות העיקריות להידרדרות בביצועים העסקיים בבנק שמנהל שלמה פיוטרקובסקי.

מערכת היחסים המורכבת בין זאבי לבינלאומי עמדה לפני חודשיים למבחן בחברת מלם, הנשלטת על ידי זאבי. זאבי מחזיק ב-69% ממניות מלם. ואולם, מתוך החזקה זו, 17% ממניות מלם שייכים למעשה לבנק הבינלאומי.

המניות הללו, שהיו שייכות בעבר לזאבי, שועבדו לבנק תמורת האשראי שקיבל זאבי. כעת, הן מוחזקות בידי החברה לנאמנות של הבינלאומי. לזאבי יש למעשה רק 52% ממניות מלם.

האסיפה של מלם שהתכנסה בסוף יולי נדרשה לאשר לזאבי, שהפך ליו"ר פעיל בחברה, שכר חודשי של 10,000 דולר. מבדיקת נתוני ההצבעה עולה כי אישור שכרו של זאבי עבר רק בזכות הצבעתה של החברה לנאמנות של הבנק הבינלאומי. קולות הבנק נספרו כחלק מבעלי המניות שאין להם עניין אישי בעסקה.

המניות שבידי הבינלאומי היוו יותר מ-90% מתומכי ההצעה שאינם נגועים בעניין אישי, והן שהביאו להשגת הרוב הנדרש.

מרבית בעלי המניות האחרים, שעמם נמנית חברת א.מ.ת מיחשוב, המחזיקה ב-9%, קרנות הנאמנות בניהול של לאומי פיא (4%), פסגות, אי.בי.אי ומיטב - התנגדו להצעה. לטענתן, שכרו של זאבי מוגזם לאור מצב החברה.

חוק החברות מחייב שבעסקות עם בעל עניין, במניין קולות הרוב יכלול לפחות שליש מבעלי המניות הנוכחים באסיפה, שאין להם עניין אישי בעסקה. כדי לעמוד בכלל זה חייבים בעלי העניין לקבל תמיכה לדרישותיהם לפחות אצל חלק מבעלי המניות מהציבור. לאור ההתנגדות שהביעו שאר בעלי מניות המיעוט, לא ברור מדוע הסכים דווקא הבינלאומי לאשר לזאבי שכר במלם.

קשה לומר כי לבינלאומי אין עניין אישי בהחלטה. לא רק שהמניות שהבנק הצביע עימן הן ספק בבעלותו ספק בבעלות זאבי, אלא שהבנק הוא גם הנושה העיקרי של קבוצת זאבי. היחסים בין בנק נושה לבעל חוב גדול כמו זאבי הם לרוב מורכבים, וייתכנו מצבים שהבנק יהיה מוכן לגלות גמישות כלפי זאבי בחברה אחת, בתמורה לנכונות של זאבי ללכת לקראת הבנק בחברות אחרות.

מכיוון שהבינלאומי נראה לכאורה כבעל עניין אישי בהחלטה על השכר של זאבי, היה עליו לדווח לחברה כי יש לו עניין אישי בה, וככזה, אין הוא יכול להיספר במניין קולות אלו שאין להם עניין בהצעה.

דיווחיה של מלם לבורסה אינם מסייעים בפתרון התעלומה. בהודעתה לבורסה על אישור השכר של זאבי בדירקטוריון מסרה מלם כי זאבי שולט (במישרין ובעקיפין) ב-69% מהמניות.

כלומר, מלם כללה במניין המניות של זאבי גם את המניות המוחזקות בבינלאומי. לאור זאת, לא ברור מדוע ספרה החברה את מניות הבינלאומי כאילו אינן מייצגות גוף שהוא בעל עניין בהצבעה.

יועצה המשפטי של מלם, אסף טייבר, מסביר כי החזקת המניות בחברה לנאמנות של הבינלאומי, כמוה כבעלות על המניות. "לזאבי אין כל זכויות על המניות שמוחזקות עבורו, פרט לאופציה לקבל אותן חזרה אם יצליח להחזיר את ההלוואות". כלומר, זכויות ההצבעה במניות הן של הבינלאומי, וההצבעה נרשמת על שמו. לדברי טייבר, אפילו נתוני רשם החברות מראים כי 766 אלף מניות מלם רשומות על שמה של החברה לנאמנות של הבינלאומי.

דובר הבנק הבילאומי סירב להגיב לידיעה, ומסר רק כי "הבנק אינו נוהג להתייחס לעניינים הנוגעים ללקוחותיו". רשות ני"ע סירבה גם היא להתייחס למקרה. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי הרשות פנתה למלם כדי לקבל פרטים על אופן ההצבעה באסיפה, ועל הקשרים בין בעלי המניות שהצביעו בעד. טייבר אמר כי בזמן הקרוב ישיב על כל שאלותיה של הרשות.

טייבר מספר שיום לפני כינוס האסיפה הוא התקשר לחברה לנאמנות של הבינ"ל ושאל כיצד בדעתם להצביע. לדבריו, בחברה לנאמנות הורו לו להצביע על פי שיקול דעתו. "רק במקרים נדירים אני מצביע באסיפות נגד החלטת הדירקטוריון של החברה. כך נהגתי גם הפעם", אמר טייבר.

שכרו של זאבי אושר אמנם רק בסוף יולי 2002, אך הסדר השכר יהיה בתוקף למפרע החל מינואר 2002. נימוקי הדירקטוריון וועדת הביקורת להחלטה התמקדו בהגדרת תפקידו החדש של זאבי כיו"ר פעיל, לעומת המצב ששרר לפני כן. בתפקיד היו"ר שימש לפניו מנכ"ל זאבי אחזקות, ששימש בתפקיד זה גם בכמה חברות בנות אחרות.

ועדת הביקורת והדירקטוריון סברו כי "הגדלת מעורבתו הישירה של זאבי תאיץ את תהליכי ההתייעלות ומיקוד האסטרטגיה של החברה. ניסיונו העסקי וקשריו של זאבי בישראל ובעולם יסייעו לחברה. תשומת לב ומעורבות ניהולית מצד בעל המניות העיקרי בחברה עשויה להחזיר אותה לרווחיות ויציבות".

כתבות מומלצות

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

ערן זהבי. יכול לכתוב מחדש תסריט ידוע

שש שנים אחרי שעזב, זהבי לא יכול היה לבחור תזמון טוב יותר לחזרתו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיה

איור של בחורה אומרת לבחור: "אסור ללכת לישון כועסים"

ישבנו באוטו, דיברנו על הריב ואז הוא הוציא שקית. זו היתה מחווה מדויקת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ