המינהל יאשר שיווק קרקעות לא מתוכננות לקבלנים - לאחר הפסקה של שנים

בניגוד לעבר, מדובר במתחמים קטנים שיישארו במלואם בידי היזם

מאת זיו מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת זיו מאור

מינהל מקרקעי ישראל יחזור בחודשים הקרובים, לאחר הפסקה של שנים, לשווק מכרזי קרקע בלתי מתוכננת (מקב"תים). הרעיון הוא למכור ליזמים וקבלנים קרקעות שעדיין לא אושרו בוועדות התכנון, כך שאלה יטפלו גם בהליכי התכנון והאישור ויורידו את העומס מהמינהל. המכרזים שישווקו כעת יהיו שונים מהמכרזים ששיווק המינהל באמצע שנות ה-90, הן בגודלם והן בכך שלא יכללו תנאים וקריטריונים רבים.

לדברי מנהל המינהל, יעקב אפרתי, המתחמים שישווקו יהיו על פי ההגדרה בשולי הערים. כלומר, שטחים חקלאיים בחלקם, שייצרו רצף טריטוריאלי עם הערים הסמוכות. גם כאן יש הפקת לקח ממכרזים שכללו מתחמים ריקים בלב אזורים ירוקים, ולכן עוררו התנגדות עזה.

התנגדות נוספת נבעה מחוסר שיתוף פעולה וידוע מראש של גופים שונים, בהם הרשויות המקומיות ומשרד הפנים. גם כאן, יפעלו הפעם במינהל לקבל הסכמה עקרונית מראש, כדי שהתוכניות לא ייעצרו מסיבה זו.

המכרזים שישווקו הפעם יהיו מכרזים קטנים, בסדר גודל של עשרות דונמים, עליהם ניתן לבנות כמה מאות יחידות דיור לכל היותר. המקב"תים ששווקו בעבר כללו בדרך כלל שטחים גדולים שנועדו להקמת כמה אלפי יחידות דיור.

במכרזים הגדולים בעבר היזם יכול היה להשאיר בידיו 20% בלבד מהמתחם, כשמרבית השטח חזר למינהל לצורך שיווק במכרזי קרקע רגילים. בנוסף המכרז כלל ניקוד לאיכות התוכנית האדריכלית. הפעם, המכרז יהיה כספי בלבד. היזם הזוכה ישלם עם זכייתו תשלום בגובה של 20% מהצעתו, כשאת יתרת התשלום ישלים בהמשך, עם התקדמות התוכנית ושיווק הקרקע.

באופן טכני, המינהל לא ישווק במכרז את הקרקע מיידית, אלא ייתן לזוכה הרשאה לתכנון. מדובר בתרגיל המיועד לחסוך תשלום מס שבח. כל עוד מדובר בהרשאה לתכנון, מס השבח מוטל על המינהל. במקרה זה מדובר בתשלום של 10% מהיקף המכירות העתידיות. אם הקרקע היתה משווקת מיד, הדבר היה כרוך בהיטל של 50% מהגידול בשווי הקרקע, לאחר שינוי הייעוד. המסלול הראשון כרוך בתשלום נמוך משמעותית - לא יותר מ-30% מההשבחה.

הנהלת המינהל כבר הכינה הצעת החלטה שתועלה בישיבת מועצת מקרקעי ישראל הקרובה. על פי התכנון, הישיבה תתקיים ב-15 באוקטובר.

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ