עתירה נגד ישי:מעכב עליית אנשי הפלאשמורה מאתיופיה

מזל מועלם
מאת משה ריינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזל מועלם
מאת משה ריינפלד

הארגונים המייצגים את בני הפלאשמורה ביקשו שלשום מבג"ץ לנקוט צעדים נגד שר הפנים אלי ישי (ש"ס) ונגד ראש מנהל האוכלוסין במשרדו, הרצל גדז', על ביזיון בית המשפט. בבקשה טוען פרקליט העותרים, עו"ד פרופ' מיכאל קורינלדי, כי השר וראש המנהל הפרו את פסק הדין של בג"ץ שהורה להם במארס לתת תוך ארבעה חודשים תשובה ראשונית לכל הבקשות התלויות ועומדות של משפחות הפלאשמורה לעלות לישראל.

לטענת ארגון "קהילת ביתא ישראל" באדיס אבבה ועמותת "מכנף דרום לציון", בישראל לא ניתנה עד היום תשובה ראשונית ל-1600 בקשות של משפחות הכוללות 14,400 נפשות, הממתינות במחנות באדיס אבבה ובגונדר. בתקופה זו אושרה עלייתם של 1,300 מבני הפלאשמורה בלבד.

בספטמבר עלו מאתיופיה לישראל 125 עולים בלבד. בקהילה האתיופית בישראל אמרו כי זה הוא המשך מגמת הירידה במספר העולים שהגיעו מאתיופיה בשלושת החודשים האחרונים, העומד בממוצע על 150 עולים. בני הקהילה האתיופית, שקיוו לראות בחודשיים האחרונים עלייה ניכרת במספר העולים בעקבות הוראתו של הרב עובדיה יוסף להאיץ את עלייתם של בני הפלשמורה הממתינים באתיופיה, חשים מאוכזבים. בקהילה מתכוונים בימים הקרובים לחדש של המאבק הציבורי.

במכתב ששלח לאחרונה מנכ"ל עמותת "מכנף דרום לציון", אברהם נגוסה, אל שר הפנים אלי ישי, הוא דורש מישי למלא אחר ההבטחות שנתן להם, ברוח הוראתו של הרב יוסף, בעת שהפגינו מול משרדו לפני חודשיים. לדברי נגוסה, הרב יוסף וישי העבירו מסר חיובי, ונטעו אופטימיות בלב העדה הממתינים שנים ארוכות להגעת קרוביהם.

תוכניתו של הרב יוסף מבוססת על חוות דעת שכתב הרב שלמה עמר, רבה הראשי של תל אביב, מקרובו של הרב יוסף, שנשלח בחשאי לאתיופיה לפני מספר חודשים. משימתו היתה לקבוע מהי מידת יהדותם של כ-22 אלף מבני הפלשמורה הממתינים לעלות לישראל זה שלוש שנים, ולהמליץ על דרכי טיפול בעניין.

הרב עמר ממליץ להעלות את מרבית הממתינים, 22 אלף הנמצאים בשני מתחמים באדיס אבבה ובגונדר, בהליך מדורג שיחייב את המועמדים לעלייה לעבור מסלול הכשרה ליהדות עוד באתיופיה.

פרסום התוכנית גרר ביקורת קשה מצד גורמים בעולם החרדי, שתקפו את ישי על כך שהוא נותן ידו להעלאת לא יהודים. ביקורת נשמעה גם בקרב העדה בישראל שם חוששים שפרסום התוכנית הביא לבלימתה.

מלשכתו של ישי נמסר בתגובה כי הביקורת לא גרעה מהתוכנית, כי היא מתנהלת על פי המתוכנן וכי תוצאותיה יוודעו בקרוב. כמו כן נמסר, כי לישי אין כוונה לסגת מהבטחותיו, וודאי שלא לרב יוסף, שבעת כהונתו כרב הראשי בישראל ב-1984, הכיר ביהדותם של הפלשמורה בפסק הלכה חדשני שכתב, וסלל את הדרך למבצע משה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ