אפשר גם להפריט את המדינה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

היוזמה האחרונה של משרד החינוך, שבה הוא מסתייע בשירותי אספקת הסנדוויצ'ים של עמותת "פתחון לב" לפתרון בעיותיו, מביאה משב רוח רענן ויצירתי, שאחריו כל שנותר לשאול הוא "איך לא חשבו על זה קודם". ונשאלת השאלה: למה רק סנדוויצ'ים? הרי קיימים משרדי ממשלה רבים שאינם ממש מצטיינים, והעברת תפקידיהם לאגודות צדקה שכבר הוכיחו את יכולתן יכולה לעשות להם ולנו רק טוב.

מאחר שאת הסכומים הדרושים לא יצליחו לגייס גופים כ"פתחון לב", תידרש התגייסות של גופים עתירי ממון מן השוק הפרטי. יבואו החברות המסחריות ויאמצו את משרדי הממשלה או את אגפיהם השונים, כל חברה לפי יכולתה. חברת ענק כ"כלל" יכולה לאמץ משרד שלם, ואילו "יוסי ואחיו - תריסים ומולטימדיה" תיקח תחת חסותה את מחלקת בקרת המקוואות של משרד הדתות.

אין ספק, שלאחר מסע האימוץ הארצי נזכה לתפקוד יעיל הרבה יותר של השירותים הציבוריים. ומה תעשה צמרת המשרדים ובראשה השרים? התשובה היא, שגם בתקופת הטרום-אימוץ הם לא עסקו יותר מדי בענייני משרדיהם, אלא בבחישות פוליטיות ובשחרור אמרות שפר על "זקפה לאומית", כך שכפי הנראה לא נרגיש בהבדל.

החברות המאמצות יזכו כמובן לחשיפה ולפרסומת כתמורה להשקעתן הכספית. כך נוכל לראות את חיילי "קוקה-גבעתי-קולה" נושאים בגאון את תג היחידה החדש, המעוטר בסמל הבקבוק הקלאסי. ומדובר גם בפירוטכניקה של ממש: מטוסי הטייסת ההיא מהבסיס הסודי ההוא ישרבטו בכתובות עשן את שמה של החברה המאמצת, וחיילי הקומנדו המיומנים יפזרו בסמטאות הקסבה שקיות של מעדני הבשר החדשים.

מאחר שהשירותים שלהם אנו זכאים אינם ממומנים עוד מכספי ציבור, נראה צודק ונכון להפעיל שיטה דומה במוסדות העוסקים בגביית כספי ציבור - ביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה. לא עוד גביית מסים, אלא תרומת מסים - איש כנדבת לבו. אין ספק, שמראם של ילדי בית ספר המתדפקים על דלתותינו חמושים בפנקסי תלושים ובפיהם המנטרה "בבקשה, תרומה למדינה נזקקת" ישובב נפש ויוסיף לחוסננו הלאומי.

במחשבה שנייה, מצב זה אינו שונה בצורה מהותית מהנהוג היום, עם מבצעי "אמץ לוחם" והשירותרום למיניהם. אלה גם אלה מצהירים: "נכשלנו, אין לנו מושג איך לנהל את תקציבנו, יהודים רחם רחמו".

אלי זבולוני

תל אביב

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ