ראשי הכנסייה האנגליקנית בעולם מתכנסים לנסות למנוע פיצול

הקרע החמור נסוב על שאלת מינוי הומואים לתפקידי כמורה

שרון שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שדה

כתב "הארץ" בבריטניה

לונדון. מנהיגי הכנסייה האנגליקנית החלו אתמול במרתון דיונים בלונדון, כדי ליישב את המחלוקת על מינוי אנשי כמורה הומוסקסואלים לתפקידים בכירים. סוגיה זו גרמה לקרע חמור בין ראשי הכנסייה לפני כחצי שנה, והובילה לאחד המשברים הקשים בתולדותיה.

38 ארכיבישופים, העומדים בראש המחוזות של הכנסייה בעולם, הגיעו לפסגה בארמון למבת' - מושב הפאר של הכנסייה האנגליקנית על גדות התמזה. את המפגש זימן הארכיבישוף מקנטרברי, ד"ר רוואן וילאמס, בכיר הארכיבישופים של הכנסייה.

ד"ר וילאמס אמר בעבר כי טקסי הכנסייה עלולים להיקלע למשבר חמור בשל אי הבהירות בנוגע לברכות הניתנות על ידי אנשי כמורה הומוסקסואלים, ומתן ברכות להומוסקסואלים.

ראש הכנסייה האנגליקנית באירלנד, הארכיבישוף רובין איימס, אמר אתמול כי הוא מאמין שהשיחות, "המתנהלות בצורה גלויה וכנה", עשויות להוביל להבנות, אך הוא לא ידע להשיב אם הדבר יתאפשר בימים הקרובים. לאחר כמה שעות דיונים, שאותם הגדיר "רציניות ביותר", אמר איימס: "אנו מתקדמים לקראת הסכמה, והדבר יתברר בקרוב". עם זאת, משקיפים טוענים שהפער בין הצדדים כה עמוק עד שספק אם יוכלו להגיע להסכם בקרוב, וגם אם ישיגו אותו, לא יהיה בכך משום מסמך מחייב.

הדיונים מתקיימים במתכונת של שיח פתוח. הנוכחים מאזינים לדיווחים על האופן שבו כל מנהיג התמודד במחוז הכהונה שלו עם סוגיית אנשי כמורה הומוסקסואלים. כל מנהיג מתייחס גם לאופן שבו הגיב ציבור המאמינים על המחלוקת שפילגה את הכנסייה.

מפגש הפסגה של ראשי הכנסייה כונס לאחר מינויו של הקנון ג'ין רובינסון - גרוש ואב לשני ילדים, שהינו הומוסקסואל מוצהר - לתפקיד הבישוף של ניו המפשייר בארה"ב. לפני כארבעה חודשים נקלעה הכנסייה האנגליקנית למשבר פנימי בעקבות הכוונה למנות את הקנון ג'פרי ג'ון, אף הוא הומוסקסואל, לתפקיד בישוף רדינג. ג'ון החליט לוותר על המשרה בעקבות סערה ציבורית והתנגדות קשה מצד בכירים בכנסייה מכל רחבי העולם.

בנוסף לדיונים על מעמד ההומוסקסואליות, מתכוונים ראשי הכנסייה לדון בנוהג הקיים בקנדה, שלפיו ניתן לברך זוגות הומוסקסואלים. כמה מנהיגים המייצגים את הזרם השמרני, בהם פיטר אקינולה - מבכירי הכנסייה האנגליקנית בניגריה - צפויים לטעון שמינויו של רובינסון נוגד את האורתודוכסיה האנגליקנית. הנציגים דנים באפשרות להגיש אולטימטום לראשי הכנסייה בארה"ב, שלפיו הם ידרשו לחזור בהם ממינויו של רובינסון או לעמוד בפני אפשרות שיסולקו משורות הכנסייה האנגליקנית.

הכנסייה מקיימת דיון ממושך בנוגע לגבולות ההתנהגות המינית המותרים והמקובלים בקרב מאמיניה. ב-1991 היא התירה קיום יחסי מין הומוסקסואליים, אך הבהירה כי אנשי כמורה ידרשו להתנזר מהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ