כמה דקות אחרי שעזבו מאות המתפללים, שוב הוצת קבר יוסף

שכם / ביקור 500 היהודים ביום "אושפיזין יוסף" תוכנן בקפידה והתקיים בשני סבבים

נדב שרגאי
ארנון רגולר
בהכנת הידיעה השתתף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדב שרגאי
ארנון רגולר
בהכנת הידיעה השתתף

בחמש לפנות בוקר אתמול הגיעו לקבר יוסף בשכם הרב הראשי לשעבר, הראשון לציון הרב מרדכי אליהו, ובנו, רבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו. עשרות יהודים שהו באותה שעה במקום. "הם נראו לי כמו מנקי ארובות, שחורים ומפוחמים, עוסקים בצחצוח וניקיון המקום, שהוצת פעמים רבות ונתכסה בפיח", סיפר אתמול הרב שמואל אליהו. אחדים מהם עסקו אותה שעה בפירוק הסוכה. אחרים ביצעו את טקס "החלקה" (התספורת הראשונה בגיל שלוש) לכמה פעוטות. בחול המועד אין מתירים בדרך כלל להסתפר, ואולם הורי הפעוטות קיבלו שלשום היתר הלכתי מיוחד לבצע טקס סמלי של "החלקה" במקום.

45 דקות אחר כך, בעיצומה של תפילה ה"הושענות", כבר האיצו החיילים ברב הראשי לשעבר ובבנו לעזוב, על רקע ידיעות ששוב עומדים לפגוע במקום. השניים עזבו לאלון מורה הסמוכה, ודקות ספורות לאחר מכן שוב הוצת הקבר על ידי צעירים פלשתינאים, הפעם באמצעות צמיגים בוערים. כתוצאה מהשריפה שפרצה במקום הושחרו קירות שני חדרים. כוחות כיבוי של עיריית שכם הגיעו למקום וכיבו את השריפה.

ההיתר למספר חריג - יותר מ-500 - של יהודים להתפלל בקבר יוסף ניתן על רקע "יום אושפיזין יוסף", אורח היום השישי בסוכה. גם בשנה שעברה נכנסה קבוצה גדולה של כמה מאות יהודים ביום של אושפיזין יוסף, וגם כמה ימים קודם לכן בשבת שובה, שבין ראש השנה ליום כיפור. השנה שוב העניקו צה"ל והדרג המדיני היתר לביקורים מתואמים בקבר בשבת שובה, ואולם הוא בוטל ברגע האחרון בשל הפיגוע בחיפה. הביקור ההמוני ביום אושפיזין יוסף תוכנן בקפידה והתקיים בשני סבבים; צה"ל הטיל עוצר על מזרח העיר שכם כדי לאפשר את הביקור.

הקבוצה הראשונה

יצאה ב-23:00 באוטובוס ממוגן ירי ובכמה כלי רכב פרטיים ממוגני ירי אף הם. צה"ל ליווה אותה לאורך הדרך. שעתיים קודם לכן הגיע לקבר יוסף "חיל חלוץ", שהקים במקום סוכה, התקין תאורה חגיגית, הציב רמקולים, מגברים וכלי נגינה והכין את "שמחת בית השואבה" שתוכננה במקום. "זה היה בשבילנו הדבר הכי קרוב לאחיזה מחדש במקום", סיפר אחר כך יהודה ליבמן, מראשי מטה שכם הפועל ליד ישיבת "עוד יוסף חי". ב-23:30 הגיעו כ-250 בני אדם למקום ופתחו בריקודים ובשירה. קבוצה קטנה אחרת קיימה במקום אזכרה לרב בנימין הרלינג, שנרצח לפני כשלוש שנים בטיול שקיימו תושבי היישובים בשומרון בהר עיבל. היו אלה חלק משותפיו של הרלינג לאותו טיול. סמוך ל-01:30 עזבה הקבוצה הראשונה, ולקבר יוסף נכנסה קבוצה גדולה של חסידי ברסלב מישיבת "שובו בנים" בירושלים, בראשות סייר בנימין, בנו של רחבעם זאבי. הללו המשיכו את חגיגות שמחת בית השואבה במקום. לפנות בוקר הגיעו למקום הרב אליהו ובנו. הם החלו בתפילת "ותיקין" של שחרית, ולאחר אמירת תפילת ה"הלל" וה"הושענות", פינו את המקום, בשל ידיעות על כוונה לפגוע בו.

הפגיעה אתמול בקבר היא האחרונה בסדרת פגיעות שהתרחשו במקום מספטמבר 1996 - "קרבות אירועי מנהרת הכותל". צה"ל נטש את הקבר עם תחילת האינתיפאדה הנוכחית - לאחר נפילתו של שוטר מג"ב מדחת יוסוף במקום - והוא הוצת ונבזז בפעם הראשונה. במארס-אפריל הוצת המקום ונותץ פעם נוספת; הפעם פגעו פלשתינאים במצבה המציינת את מקום קברו המשוער של יוסף וניתצו אותה לחלוטין. גם הכיפה על גג המבנה נפגעה ונפער בה חור גדול. המקום הוצת פעם אחר פעם ואשפה רבה הושלכה אליו. למעשה, נותרו עתה בקבר קירות המתחם עצמו בלבד.

בשנים האחרונות הפרו קבוצות של חסידי ברסלב פעם אחר פעם צווי אלוף והסתננו לקבר ללא היתר. בספטמבר 2003 נפתחה אש לעבר כוח צה"ל, שנכנס לשכם כדי להגן על מתפללים מהסוג הזה, ולמרבית המזל איש לא נפגע. חודש לאחר מכן חשף השב"כ תוכנית של התנזים לפגוע במתפללים יהודים בקבר ועצר כמה מחברי החוליה שתיכננה את הפיגוע. צה"ל ופיקוד מרכז לחצו בשנתיים האחרונות על שר הביטחון והדרג המדיני לקבוע מחדש נוכחות צבאית קבועה בקבר יוסף, כדי "למחוק את הכתם של הנסיגה מהמקום בראשית האינתיפאדה". צה"ל גם גילה נכונות גבוהה יותר מזאת שגילה הדרג המדיני, לקיים תפילות ואירועים אזרחיים במקום. מדי פעם מתקיימות בו תפילות שמארגנים חיילים וקצינים, ואולם אין נוכחות קבועה של צה"ל בקבר. בדצמבר, למשל, קיימו כוחות הביטחון תפילה וטקס הדלקת נר חנוכה בקבר, ואולם אזרחים לא הורשו להשתתף באירוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ