לוב דנה עם ראשי סבא"א על פירוק הנשק גרעיני

קדאפי הודיע כי יסכים לפיקוח בינ"ל על מתקני הנשק במדינה; מצרים: על ישראל ללמוד מן הדוגמה הלובית

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

משלחת לובית נפגשה אתמול (שבת) בווינה עם ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), מוחמד אל-בראדעי, לדיון בתוכנית הגרעינית של לוב ובפירוק הנשק להשמדה המונית במדינה. לאחר הפגישה שבו חברי המשלחת ללוב.

שליט לוב, מועמר קדאפי, אישר אתמול את הודעותיהם של נשיא ארה"ב וראש ממשלת בריטניה, בדבר הסכמתה של לוב לפיקוח של משקיפים בינלאומיים על מתקני הנשק העיקריים במדינה והפסקת יישום כל תוכניותיה להשגת נשק להשמדה המונית. כך נמסר הלילה בסוכנות הידיעות הרשמית של לוב. קדאפי הוסיף, כי ארצו נקטה ב"צעד חכם ואמיץ" כשהתחייבה להתפרק מהנשק להשמדה המונית שברשותה.

שר החוץ של לוב, מוחמד צ'לגאם, אמר היום כי "לוב מעוניינת בקשרים עם ארה"ב ובריטניה מפני שיש בהם תועלת לעם שלנו". צ'לגאם אמר את הדברים בראיון לערוץ אל-ג'זירה. לדבריו, "לוב רוצה לפתור את כל הבעיות, ולהתמקד בפיתוח המדינה. התוכנית (לפיתוח נשק) לא תתרום דבר לעם שלנו".

מצרים: על ישראל ללמוד מן הדוגמה הלובית

שר החוץ, סילבן שלום, אמר אתמול: "אם הדברים ייושמו, זו מגמה חיובית שתסלול את דרכה של לוב למשפחת העמים". לדבריו, "הדבר יאפשר קיום דיאלוג בין טריפולי לקהילייה הבין לאומית". שר החוץ הצרפתי, דומיניק דה-וילפן, אמר כי החלטתה של לוב היא "צעד משמעותי לקראת הצטרפותה לקהילה הבינלאומית". דה-וילפן טרח גם להדגיש, כי "זוהי הצלחה עבור הקהילה הבינלאומית כולה".

שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, קרא במרומז לישראל ללמוד מן הדוגמה הלובית, ולעצור את תוכנית הגרעין שלה: "אני מקווה שארצות אחרות באזור (...) ישימו קץ לכל תוכנית לייצור נשק גרעיני". מאהר לא נקב אמנם בשמה של ישראל, אך אמר לעיתונאים: "אתם יודעים, כמובן, למי אני מתכוון". מאהר יבקר בישראל מחר.

מומחי מודיעין: לוב הקימה תשתית לפיתוח נשק גרעיני

לדברי בלייר, שליט לוב אישר לאחרונה כי ארצו חתרה לפיתוח נשק להשמדה המונית, אך עתה בכוונתו לבטל לאלתר את כל התוכניות הללו. במסיבת עיתונאים מקבילה מסר בוש כי לוב תתיר לפקחים בינלאומיים לבדוק את כל התוכניות ומתקני הנשק הגדולים במדינה. לדבריו, זהו צעד בעל חשיבות גדולה למאבק נגד הטרור העולמי וכי אם לוב תעמוד בהבטחה, היא תשיב את האמון בה.

בלייר ציין כי בריטניה וארה"ב מקיימות עם לוב משא ומתן בעניין כבר תשעה חודשים. "לוב הסכימה לפירוק כל האמצעים להשמדה המונית ולהגביל את טווח הטילים שברשותה ללא יותר מ-300 קילומטר", אמר בלייר.

להערכת מומחי מודיעין אמריקאים הצליחה לוב להקים תשתית לפיתוח נשק גרעיני, ולפתח טילים ארוכי טווח שיוכלו לשאת ראשי קרב כימיים או ביולוגיים. עם זאת, להערכת מומחי המודיעין, תוכניות הנשק של לוב לא היו בשלב מתקדם כפי שהיו תוכניותיה של עיראק לפני פלישת כוחות ארה"ב ובריטניה לשטחה.

בכיר בממשל ארה"ב אמר כי עדיין מוקדם מדי לומר אם ומתי יוסרו העיצומים הכלכליים שהוטלו על לוב. "אנחנו נשתף איתם פעולה כל עוד הם יפעלו לפני התוכנית", אמר הבכיר, "אך זה לא השלב לדון כיצד הדבר משפיע על העיצומים". הסרת העיצומים תאפשר לחברות נפט אמריקאיות לחזור ללוב, שבה ייצרו יותר ממיליון חביות נפט ביום.

בספטמבר השנה הסירה מועצת הביטחון של האו"ם את הסנקציות הבינלאומיות מעל לוב, לאחר שממשלת קדאפי הסכימה לקחת את האחריות לפיצוץ מטוס פאן-אם מעל לוקרבי ולשלם למשפחות הקורבנות פיצויים בסך 2.7 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ